Prijava

A na šta se onda vraća odrasla religiozna osoba ako je dete iz nastavka ateistično? Klimavo ti to.

Nije ateističko u smislu da klinac kad progovori prve reči mu budu: "NEMA BOGA! Živeo ateizam!" Ateista je u smislu da je tabula rasa, a posle ga socijalna okolina nauči u kog boga mora da veruje.
Religioznost je regresivna i infantilna u istom smislu u kom dete ima izmišljenog prijatelja ili veruje u Deda Mraza.

Svi se rađamo kao životinje.

Ljudi JESU životinje.

U pravu si. Kao što je pećinski čovek kauzalno "objasnio" grom Bogom, tako si i ti kauzalno "objasnio" Boga gromom. Čini mi se da suštinski pomak nije napravljen.

Naravno da sam u pravu. Sve i ima svoju kauzalnost, pa tako i Bog: čovek ga je izmislio.

Ne znam kakve to veze ima sa ovim, ali ok - ćuti, i treba da ćutiš, da se ne brukaš. Za razliku od religije, homoseksualnost je genetska i veoma normalna (makar po naučnim standardima).

Čekaj, ja se brukam ako kažem da je homoseksualizam bolest a ti se ne brukaš ako kažeš to isto za religioznost? Dobro, nek ti bude. Valjda tako treba. Ali, objasni mi, šta je genetsko u homoseksualnosti? I reci mi preko kog gena se nasleđuje, da li preko očeve ili očeve linije?

EDIT: U gornjem komentaru sam bio zlobniji nego što želim, da bih istakao poentu. Naučni standardi po kojima sam ja učio (zaista sam učio) su govorili da je homoseksualizam vrsta devijacije. E, sad, što se u međuvremenu nadglasavanjem u nekom tamo američkom udruženju neuropsihijatara "naučno" zaključilo da to nije devijacija već "varijetet ljudske seksualnosti" meni ne izgleda baš kao pouzdan metod naučnog saznanja, te nastavljam da mislim kako su me učili. A tvoj stav o religioznosti je već totalno lični i prilično zastrašujući stav.

Nije ateističko u smislu da klinac kad progovori prve reči mu budu: "NEMA BOGA! Živeo ateizam!" Ateista je u smislu da je tabula rasa, a posle ga socijalna okolina nauči u kog boga mora da veruje.
Religioznost je regresivna i infantilna u istom smislu u kom dete ima izmišljenog prijatelja ili veruje u Deda Mraza.

Čovek se rađa kao tabula rasa što se tiče informacija, a što se tiče dispozicija, tu su umetnost, religija, jezik i mnogo toga drugog. Religija nije izmišljotina, religija je odlika čoveka. Kakva, o tome se već ne slažemo. Ti ne poseduješ nijedan dokaz da je uopšte postojao čovek bez religije. Moderna nauka, koliko sam čuo, veoma ceni dokaze.

Ljudi JESU životinje.

Dolaze na svet goli kao životinje, sa dispozicijama koje ih razlikuju od životinja. Kao što se svuda okolo može videti.

Naravno da sam u pravu. Sve i ima svoju kauzalnost, pa tako i Bog: čovek ga je izmislio.

Razmisli sa svog sjajnog vrhunca racionalnosti, kao kruna evolucije prirode i razuma: da li će možda će neko jednog dana, kroz recimo 10 000 godina i tebe i tog pećinskog čoveka gledati s visine, i šta misliš, da li je moguće da će taj neko imati drugačija uverenja nego ti?

Religija je dispozicija? Religija je odlika čoveka?
Gde si to pročitao - na pakovanju korn fleksa?

Moderna nauka, koliko sam čuo, veoma ceni dokaze.

Upravo tako. Dokaži da je religija urođena dispozicija.
Još bolje, dokaži da bog postoji.

Dolaze na svet goli kao životinje, sa dispozicijama koje ih razlikuju od životinja. Kao što se svuda okolo može videti.

Pogledaj malo stablo života. Videćeš da ljudi spadaju u carstvo Animalia - životinje. Ljudi su antropoidni majmuni sa afričke savane.

Ti ne poseduješ nijedan dokaz da je uopšte postojao čovek bez religije.

A JA? Moji drugovi? Ljudi s interneta i TV-a?
Ili recimo, nju ćeš sigurno prepoznati:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/Angelina_Jolie_by_Gage_Skidmore_2.jpg

P.S. Kakvi masivni offtopic-i.

Eh Jovicicu, oftopikujuse tvoju temu pravo u vode parazit ili samo stereotip

Upravo tako. Dokaži da je religija urođena dispozicija.

Koliko znam, svako društvo, bez obzira na kontakte sa drugim društvima, izmislilo je neku vrstu religije. I na najzabačenijem ostrvu. Ne znam o čemu to govori?

Još bolje, dokaži da bog postoji

Pošto je religija tu mnogo duže od nauke, na nauci je da dokaže, ako može, ko postoji a ko ne postoji. Ja zaista nemam šta da dokazujem, a ne znam ni kako bih.

Pogledaj malo stablo života. Videćeš da ljudi spadaju u carstvo Animalia - životinje. Ljudi su antropoidni majmuni sa afričke savane.

Da, znam. Posebno cenim poeziju panda, tako je misaona. Volim i filozofiju planinskih gorila, veoma je suptilna. Ali najviše me oduševljavaju delfinske katedrale i mravlja duhovna muzika, kao i slikarstvo orlova.

A JA? Moji drugovi? Ljudi s interneta i TV-a?
Ili recimo, nju ćeš sigurno prepoznati:

Ko je ta? Monika Seleš? Ja ne pričam o pojedinačnom čoveku. Ja samo hoću da kažem kako je u svakom trenutku istorije i preistorije (bar po istorijskim i arheološkim podacima) čovek bio biće koje se odlikovalo religioznošću. Sad, sigurno neki nisu verovali, normalno, ali ta je religioznost bila jedan od glavnih faktora i u duševnom i u društvenom životu. Ako bi ti hteo da lečiš planetu Zemlju od tektonskih ploča, rekli bi ti da si lud. Kad bi krenuo da lečiš biljku od listova, ili pauka od nogu, ti bi onesposobio to biće za život. A ti bi naprečac lečio čoveka od nečega što je toliko utkano u njegovu kulturu i društvo i civilizaciju? To mi zvuči mnogo ideološki angažovano, a filozofski pomalo površno...

Sve ovo što si napisao samo potvrđuje: čovek je izmislio boga, religioznost je infantilno ponašanje.

Hehe, moj stric je jači od tvog strica i može da ga prebije!

Pošto je religija tu mnogo duže od nauke, na nauci je da dokaže, ako može, ko postoji a ko ne postoji. Ja zaista nemam šta da dokazujem, a ne znam ni kako bih.

Šta je bre na nauci!? Vi koji neosnovano tvrdite da bog postoji vi to i dokažite. Primer: ako ja odvalim da u selu Donji Miljubiš postoji lik koji se zove Peder Smrdić ja to treba i da dokažem.

Šta je bre na nauci!? Vi koji neosnovano tvrdite da bog postoji vi to i dokažite. Primer: ako ja odvalim da u selu Donji Miljubiš postoji lik koji se zove Peder Smrdić ja to treba i da dokažem.

Osim u onom "neosnovano", potpuno se slažem sa LesTatom, jer je teret dokazivanja uvek na strani onog ko iznosi pozitivnu tvrdnju - ne može se dokazivati nepostojanje neke činjenice.
Ali, ljudi moji, vera je vera, nauka je nauka.
Ja verujem i dokaze ne tražim (valjda se zato i zove vera).
Nauka se ne bavi dokazivanjem Boga ili dokazivanjem da Bog ne postoji. Nauka pokušava (i često uspeva) da objasni pojave u prirodi. Ni jedan ozbiljan naučnik neće tvrditi da neko novo naučno saznanje pokazuje da Boga nema.
Najveća greška i protivusluga naučnom saznanju je kada se ono upotrebi kao argument ateista u religijskim raspravama. Zato je teorija evolucije i postala predmet, sa jedne strane nenaučnog osporavanja od strane vernika a sa druge strane nenaučnog davanja posebnog značaja od strane ateista (tako se kreacionisti već vek i nešto jače obrušavaju na teoriju kvazinaučnim pristupom, a sa druge strane ateisti a pre svih Ričard Dokins pod maskom naučnog pristupa i objašnjavanja teorije evolucije zapravo vode svoj direktan rat protiv religije).

Nego, šta ćemo sa Džamahirijom?

Ni reči o ljubavi, o sreći, o načinima da radosno preguramo još jedan prokleti dan?! Šmrk(:

Ni reči o ljubavi, o sreći, o načinima da radosno preguramo još jedan prokleti dan?! Šmrk(:

Samo pođi od stava da dan nije proklet i stavovi forumaša će ti postati nebitni :)

Iskreno: Do kurca mi je više likova koji zagovaraju nauku i progres i sličnu kurčevu rabotu, i proglašavaju čovekovo gospodarenje nad prirodom, i propagiraju tehnološke napretke i takve slične glupave koncepte. Kad bi stali malo i pogledali na šta je ova planeta ličila pre 1000 godina, i na šta liči sada!? Pobili smo sve što nam je stajalo na putu da preživimo, i to ne da preživimo kao vrsta, već kao pojedinci. Istrebili krupne zveri. OK. Samoodbrana (mada bi se to pred nekim sudom tretiralo kao prekoračenje nužne samoodbrane: 3 do 5 godina robije). Šta onda: krenuli da lovimo plen, pa istrebili i njega. Koliko je krupnih divljih životinja od jestivih vrsta na planeti ostalo? Skoro ništa. Genocid. Krčenje šuma, menjanje prirodnog okruženja, izumrle vrste koje nastanjuju te habitate? Kolateralna šteta. Genocid. Zagađenje koje dovodi do toga da propadaju čak i vrste koje čovek ne progoni direkto. Genocid. Genetsko menjanje prirodnih vrsta koje su opstale isključivo da bi ih čovek brao, kasapio i jeo? Genocid! JEBALA VAS NAUKA, JEBAO VAS NAPREDAK. ETO.

Ne znam na koga konkretno misliš, ali svejedno ja sam prvi koji bi voleo da se rodio nekih petnaestak vekova unazad.

Konkretno mislim na zadrte propovednike tehnološkog progresa, fetišistične obogotvoritelje naučnog načina mišljenja, političke kratkovide pragmatiste, kapitalističke životinje pijavice, i tako to... I žalosno je što čovečanstvo tolikom zlu, koje će skoro sasvim sigurno da ga uništi, nema da suprotstavi osim par "zastarelih" ideologija i religija. Žalosno.

Šta je bre na nauci!? Vi koji neosnovano tvrdite da bog postoji...

Si išao u neku školu koja je imala logiku kao predmet? I ako jesi, šta si imao iz nje? Pazi: VI KOJI NEOSNOVANO TVRDITE... Počinješ premisu zaključkom? Da si rekao: Vi koji tvrdite... Ovako, sedi, jedan.

Ja se slažem u potpunosti!
I ja sam upao kao mali u bure sa rakiju...

Si išao u neku školu koja je imala logiku kao predmet? I ako jesi, šta si imao iz nje? Pazi: VI KOJI NEOSNOVANO TVRDITE... Počinješ premisu zaključkom? Da si rekao: Vi koji tvrdite... Ovako, sedi, jedan.

Da, treba mi škola da bi imao zdrav razum! Bravo! Kako god da sam rekao svejedno nisi odgovorio, dakle upiši sebi tu jedinicu.

Primer: ako ja odvalim da u selu Donji Miljubiš postoji lik koji se zove Peder Smrdić ja to treba i da dokažem.

Možda prenagljujem. Ali Peder Smrdić je konstrukt tvog uma. Religija je kolektivno iskustvo svake do sada postojeće ljudske civilizacije, društva ili plemena. Čak i oni koji tvrde da nema tog Boga proistekli su u krajnojo liniji iz istorijskih duhovnih procesa koji su podrazumevali religioznost. Tako da Peder Smrdić i Bog apsolutno nisu iste stvari. A isticanje parola sa pozivima na zdrav razum... funkcioniše u predizbornoj propagandi. Pozivanje na zdrav razum još funkcioniše prilikom sabiranja računa u kafani, ali oko krupnijih i apstraktnih tema postavlja se prvo pitanje šta je to zdrav razum. Tako da...

Ljudi u praistoriji su imali bogove za sve što nisu mogli razumom da objasne, bog vatre, groma, neba, vode, kurca, palca..nebitno. Klasično konformističko razmišljanje(nerazmišljanje tačnije). Nauka(koju mrziš) napredovala, bogovi ponestajali? Šta tu dalje ima da se priča? Nije ni bitno čak i ako grešim i postoji neka "viša sila", poenta je da ljudi NEOSNOVANO veruju u nešto samo zato što im se tako propagira od malena. I tome nečemu su dali izmišljen oblik, ispisali bajkovite nebuloze(biblija) i drže se nekakvih kretenskih dogmi koje se provlače kroz istoriju. Možeš li ti da opišeš trenutak kada si shvatio da bog postoji? Šta te je konkretno ubedilo? (sad odo', nastaviću kasnije)