Prijava

Mislim da su ekonomija i pravo ono na čemu funkcioniše država i privreda. Po meni je apsurd da se to u cijeloj osnovnoj, i čak GIMNAZIJI, koja je kao neka elitna škola, štatijaznam UOPŠTE NE SPOMINJE.

Ukinuo bih ocjenjivanje. Tačnije bile bi samo dvije ocjene. Prošao i pao. Zadovoljava i ne zadovoljava.

Potpuno se slazem. Koji ce nam kurac ocene? Ima ljudi koji su zavrsili srednju sa svim peticama, ali su ostali duduci.

Ja bi zaista ukinuo ocjenjivanje, ali mislim da su ocjene nužno zlo u službi privrede. Kad ne bi bilo ocjena, ne bi bilo ni loših đaka - dvojkaša. Pa se onda niko ne bi odlučivao na škole poput raznih zanata, ŠUP-a i sl. Svi bi htjeli u gimnazije, medicinske, ekonomske i sl.

Mada, po mom mišljenju privreda bi mogla da opstane i kada bi bila samo jedna srednja škola, za sve ista, gimnazija. Naravno, nakon nje svi bi htejeli na fakultete, ali ne bi svi mogli završiti iste, pa bi opet bio određeni broj ljudi koji bi otišao u majstore, mesare, automehaničare, frizere. Ali bi zato generalno imali obrazovaniju naciju, i bilo bi mnogo manje onih koji ne uspisuju fakultet iz straha. Npr. ja bi možda upisao elektrotehniku da me nije istraumirala profesorica matematike u srednjoj.

A naravno, postojali bi razni kursevi za određene zanate koji bi se mogli završiti nakon srednje, to u slučaju ukidanja srednjih stručnih škola i zanata.

Dakle, po pravilu bi svi nakon gimnazije upisivali faks, oni koji ne uspiju na faksu, upisivali bi razne zanate, ili škole vještina, koje bi ih pripremale za sva moguća radna mjesta sa SSS, i tu bi se učili samo stručni predmeti, jer su opšteobrazovni već pokriveni gimnazijom. Te škole vještina bi obično trajale samo godinu dana, maksimalno dvije.

Postojale bi i neke više škole takođe.

A sto se tice izostanaka, uveo bih da se posle 7. izostanka smanjuje ocena iz vladanja.

Mislim da su ekonomija i pravo ono na čemu funkcioniše država i privreda. Po meni je apsurd da se to u cijeloj osnovnoj, i čak GIMNAZIJI, koja je kao neka elitna škola, štatijaznam UOPŠTE NE SPOMINJE.

Sa ovim se apsolutno slažem. Tako treba.

I ja bi uveo, bar u gimnazije, od prve godine Osnove prava i osnove ekonomije, em bi se to lakše shvatilo, em bi pun kurac pravnika i ekonomista mogao da dobije još jedno više radno mesto na koje bi mogo da se zaposli.

Što se tiče ocena...velika je muka ocenjivati opisno i sunašcima...uvek će da dođe roditelj i da te opet pita: A šta je moje dete dobilo? I onako se ocene poklanjaju, pa nek ostane ovaj sistem.

Dalje, ja ne mislim da je škola uopšte bitna u životu, dovoljna je samo praksa i praksa. U svakom gradu da postoje smerovi škola koje grad može da zaposli. To ja hoću.

Uveo bi razne sekcije, dramske, sportske, muzičke, novinarske, pesničke, laboratorije i ostalo da bi deca mogla kroz igru nešto da nauče i da iskažu neki talenat ako ga imaju. Al ovo je neverovatno skupo i neizvodljivo.

Zanat je zlato, to bi momentalno nekako vratio na bolje mesto.

Isto mislim da štrajkovi nastavnika ne doprinose većoj nepismenosti dece. Deca su nam takva kakva su, koje dete oće da uči i samo će da uzme knjigu u ruke, a ono koje neće, neće i kraj. A nastavnike imamo takve dileje, da je to nemoguće.

Seksualno vaspitanje kao i veronauka nikako u škole ni osnovne ni srednje. Što se seksualnog obrazovanja tiče, uvek se postavlja pitanje kakav wierdo od nastvnika ima to da predaje...

Dobro bi bilo da se uvede osnova ekonomije ili prava kako je rekao Grof. Ljudi srljaju kasnije iz gimnazije na te smerove a nemaju pojma u šta se upuštaju...

Jes, Trile, ja sam čist primer. Dobro, posle se vremenom provali, al je tuga kad neko ko za sebe kaže da je intelektualac, a pojma nema šta su bitni sastojci ugovora, ili ko je Džon Majnard Kejnz, ili šta je duguje, a šta potražuje.
Ali mislim da su to sve fame koje su te dve profesije ostavile za sobom, da kao budu elitne...oće moj kurac. Prave famu, da običan narod misli da je to nešto komplikovano, epa kurac su komplikovani: actio rei in vidicatio (mož sam pogrešio u nazivu) i vremenska definicija kamate.

Ja sam za to da se šah uvede osnovcima.

Ja sam za to da se šah uvede osnovcima.

ja mislim da je negde već uveden ko sekcija...dobro je to...

Možda u par škola. Da makar kroz igru razviju malo kreativnost i sportski duh.

Jesam orijentisana ka prirodnim naukama, ali sa dosta toga se slažem, posebno sa učenjem sociologije i filozofije ČETIRI godine. Tako se vrlo lepo i najbitnije, efikasno može podići kulturna svest mladih. Ali ona knjiga iz filozofije mora pod hitno da se menja, svi se žale kako je strašno nejasna. Takođe bih lešila mlade od istorije, recimo koncipirala bih knjigu da bude takva da ističe bitno i u čemu je uopšte poenta nekih događaja kao i da se u svakoj godini učenja u knjizi označi neki minimum koji mora da se zna i koji će se pitati na testovima do kraja školovanja. Za engleski se takođe slažem, mogao bi da se uvede još jedan jezik, po izboru.

Ne znam da li je moguće tako radikalno ukinuti srednje stručne škole, tako da tu ne bih iskreno znala šta je dobro, ali bih insistirala da se i tamo uče najbitniji opšteobrazovni predmeti. Onda, mislim da bi bilo lepo uvesti obaveznih sat vremena u školi dnevno posvećenih čitanju knjiga i lektira. Za ekonomiju i pravo bi moglo da se realizuje, ali negde od sedmog razreda osnovne škole, ne ranije.

Za ocene se baš nikako ne slažem da treba da se ukinu jer bi onda ljudi, kao što je napomenuto učili samo za minimum. Mislim da ih treba ostaviti i jako bi bila teška orijentacija bez njih. Ali da se onda stvaaaarno mora učiti, tako da se poštuje i znanje onoga sa trojkom, a da dobijena petica ima neku težinu.

Matematika se mora vežbati tu si u pravu, to mora odmah da se utuvi ljudima u glavu, da tu RUTINA najviše pomaže.

smorena
Све се слажем с тобом, али једини ово за историју никад неће моћи да пије воду на Балкану док се не измени свест сасвим...

Sistem obrazovanja je sranje svuda, ne samo kod nas, i to se nikad neće promeniti jer je sasvim odgovarajuć onakav kakav jeste. Stvoriš armiju neobrazovanih ljudi ukalupljenih za radove koji ne iziskuju bilo kakav intelektualni rad, zatupljenih svakodnevnim preživljavanjem. Što manje onih koji misle svojom glavom to je manja muka kontrolisati ih. A morate priznati da su oni koji zaista doživljavaju školovanje kao sopstveno unapredjivanje izuzeci. Kad bi školstvo bilo konstruisano tako da se ceni rad, obrazovanje, ulaganje u sebe, stvarali bi se ljudi sa jačim kritičkim pogledom na svet i samim tim predstavljali opasnost po sistem, koji svakako može biti sve, samo ne dobar. Možda se ja proseravam ali meni je to sasvim logično. Lošiji obrazovni sistem, veća radna snaga, manje pametnjakovič da guraju nos tamo gde ne treba.

Све се слажем с тобом

Čika dotkore, da nije tako već bih se zabrinula. :D

apophis89 to stoji. Samo što ljudi koji ovde učestvuju u diskusiji vide u obrazovanju neki vid unapređenja sebe, i onda postujemo svoju viziju, a još realno za ove predloge ne treba izdvojiti ne znam ni ja koliko para. Nismo uključili nikakve laboratorije, računare... Samo malo kvalitetnijeg opšteg obrazovanja.
Nažalost to što tvrdiš stoji, samo po mom mišljenju kod nas mislim da je još veći razlog za ne menjanje sistema školstva kao i svega ostalog taj što nas mrzi i što ne umemo da čekamo, nego tražimo rezultate odmah.

Prepuštam reč ser Kenu Robinsonu, svetskom ekspertu za obrazovanje.

Govor na TED-u iz 2006.
http://www.ted.com/talks/lang/scc/ken_robinson_says_schools_kill_creativity.html

Govor na TED-u iz 2010.
http://www.ted.com/talks/lang/scc/sir_ken_robinson_bring_on_the_revolution.html

Ima i srpski titl, nadam se da će neko pogledati. :)

Bukmarkovao sam taj sajt.

ted.com - odličan sajt, sve pametni ljudi drže zanimljive i aktuelne govore