Prijava

Razgledao sam i video da nema tema o (po meni) ovom srpskom književnom Velikanu. Ovde možete da pišete o njegovim pesmama , knjigama , tekstovima i da citirate njegove misli.

"Rođen sam 1932. godine u severnom Banatu, u selu Mokrinu, gde sam išao i u osnovnu školu. U gimnaziju sam išao u Kikindi i Pančevu, a studirao u Beogradu. Živim u Novom Sadu. To je čista moja biografija. U stvari, ja svima kažem da pravu biografiju, onakvu kakvu bih želeo, još nemam, i pored toliko knjiga koje sam napisao, slika koje sam izlagao, filmova koje sam snimio, dramskih tekstova, reportaža u novinama... Svakog jutra poželim da počnem jednu odličnu biografiju, koja bi poslužila, ako nikome drugom, bar đacima u školi, jer oni, nažalost, moraju da uče i život pisca."

Moj doprinos velikanu.

Plavi čuperak

Čuperak kose obično nose
neko na oku,
neko do nosa,
al ima jedan čuperak plavi,
s tuđe je glave,
u mojoj glavi.

Kako dve glave a ista kosa?

Lepo.
Dve glave,

al nije s jave čuperak plavi,
već jedne žene iz moga sna.

Pa šta?

E, videće te jednoga dana
kada ti pisne ko gvožđe vruće,
i slatka misao u glavu ti uđe,
pa se razbudiš,
i noću peniš,
pa blediš, gušiš se, dahćeš, rumeniš,
grebeš se noktima,
pokrivaš lice,
i kao senka noću kroz ulice
za njom se šunjaš
dok ne shvatiš jasno:
Ubraćeš nešto divno i strašno.

Izmešaš puteve, jave i snove,
Izmešaš šume, groblja, parkove,
Izmešaš krvotok, kožu i boje.
I umiranje, njeno i svoje.
I bubanj srca. Trzanje ruke.
I pijan od patnje, srećan od muke,

vidiš da je čuperak plavi,
miran kao u snu dečaka,
spasen od noći, siguran od mraka,
od sada zauvek u tvojoj glavi.

Crna zvezda

1.

Iza šuma, iza gora,
iza reka, iza mora,
žbunja, trnja,
opet noćas tebe traži
Zvezda mala, slepa, crna.

Ta u koju ne veruješ,
Koje ne smeš da se setiš,
Koja dođe kada zaspiš,
I poziva da je čuješ,
Da odletiš
Gde ne možeš ni da shvatiš
Kojim putem da se vratiš.

Ali pazi: nikad nije
Sasvim slepa, sasvim crna,
Kad se o njoj samo sanja:
Od svitanja

Ona prema tebi luta,
Put bez snova,
San bez puta,

I duboko u dan zađe s maskom Cveta.
Šapne: mora da se nađe
Svet bez sveta.

I još dalje od sveg sjaja,
Sve do kraja.

2.

Jednom će te sasvim naći,
što se čudiš,
tek jedino da ne pustiš
je dok ludiš...

Jedne noći, jednog dana,
znaćeš minut, sekund tačno,
otkriće se njeno nebo,
tako slepo, prazno, mračno.

Dnevna sunca,
svet lepote,
ljubav što u oku blista,
Nikad više neće biti
jasna, laka, svetla, čista.

Ne može se znati šta će
ova slepa Zvezda bajna
biti jednom kad te nađe.
To je tajna.

To ti je ono kad pises nesto.. pa odes na fejs pa posle pola sata nastavis jbg x)

A ovu sam pesmicu Valdemare bubao pola sata u prvom osnovne jer su me roditelji stalno ostavljali kod neke Matore bibliotekarke koja nije razumela ljude koji svet nisu gledali iz ugla Mike Anica.. i to je , vidis , ostavilo velike posledice :)

Alo, ljudi, jeste čitali što sam postavio? Nije to Mika, to je njegov zli brat blizanac.

Vidim brate.. tek sam sad pročitao jbg.. ko je pisao !?

Balada
Od svih si devojaka bila tisa
Zbunjena, sama, neprimetna, bleda
Ej, zasto nisi bar porasla visa,
Bar visa za pola pedlja?

Jedne je noci udarala kisa,
Tako krvnicki ko cuvari reda...
Ej, zasto nisi bar porasla visa,
Bar visa za pola pedlja,

Jer kada si se o drvo kraj vrata
Obesila jednom u svitanja seda,
Izmedju bosih nogu i blata
Bilo je razmaka samo - pola pedlja.

Nemilosrdno sutira u prepone. Iznova i iznova... :)

Ja. Oduševljen sam idejom da je Mika u stvari bio zao, pa sam projektovao, malo od njega krao, pa sam se setio da sam se osvetio samo detetu u sebi. Ali ko ne bi?

Brate ... Jel si ti izvalio da se rimuje sve što napišeš !? Jebote imaš talenta ko Mika Antić..

Nemilosrdno sutira u prepone. Iznova i iznova . svidja mi se ova rečenica..

To mi je i bila poenta, da uradim pesme Mike Antića, i rima i metrika da se poklapa, ali da budem skroz bolesno. Vidiš, čim je nešto ovako moglo da se napravi na Mikine stihove, nije ni on bio lišen mraka. A i Duška Radovića obrađujem trenutno...

Валдемаре, могу ли ово да поделим са неким људима на фејсу? Са колегама, имамо нашу затворену групу.

Brate ja mislim da je bolje da napises svoje pesme.. ako imas namere da ne kopas kanale.. nego ko gospodin covek ustanes u 12 sati.. sednes za lap top i kucas pesmice.. a kad malo sazris udari po parodijana...

Вербални, веруј ми да неће он копати канале...

Brate ja imam mnogo pesama i tekstova iza sebe.. samo nikad nisam mogao da ih objavim u nekoj zbirci .. ali su redovno objavljivane u časopisima... a šta kažes da otvorimo temu za stihoklepce ako vec nema !?

Постоји тема. Потажи у подфоруму "Култура".

Валдемаре, могу ли ово да поделим са неким људима на фејсу? Са колегама, имамо нашу затворену групу.

Deli, baš mi je drago da se nekom sviđa.

Brate ja mislim da je bolje da napises svoje pesme.. ako imas namere da ne kopas kanale..

Pišem ja svoje pesme, objavljujem, ovo mi je kao neko zezanje. A kopanje... Šta fali kopanju! Baš je pesnički.

evo trazim.. a ti jel umes da pises !? Ako mi mozes poslati neku pesmu.. ne moras.. ali ako hoces da pokazes malo dobre volje.. !?