Prijava

Ово би закуцао за 4 минуте а имам 2 :)

Jednom je jedna devojka, koja inače sada završava građevinski, dakle nije retardirana, naučila celu jednu lekciju napamet, od reči do reči, i izdeklamovala je kada je odgovarala. Iako se videlo da se baš, baš iscimala, dobila je, čini mi se, trojku, jer nije učila sa razumevanjem.

Па добро, није свако талентован за све. Не мора свако да има 5 из свега. 3 значи добар.

Jebi ga, profesori su najbitniji. U petom i šestom razredu nam je matematiku držala profesorka koja je imala mnogo kul sistem ocenjivanja, na kontrolnom bi davala po tri zadatka, pod a, b, i c, s tim što učenik za svaki zadatak bira koju će tačku da radi, pod a je bila najlakša a pod c najteža. Ko bi radio samo pod a, mogao je da dobije najviše trojku, a za peticu su ti trebala dva pod c i jedan pod b. Bila je i dobar predavač, niko nije imao ozbiljnijih problema sa predmetom. Onda je žena otišla u penziju, prvo ju je zamenio propali mašinski inženjer koji je mokrim sunđerom brisao greške u dnevniku, otišao nakon što je oterao u pičku materinu profesorku koja je došla da pročita obaveštenje, tako da tu niko ništa nije naučio. Onda je došla bakuta koja nije umela da održi ni najmanju disciplinu na času, tako da su tokom časa svi trčali unaokolo i drali se ko debili, otišla kada je jedna likuša pokušala da joj svuče suknju, pa je i tu bila mrka kapa. Zamenio ju je jedan car koji je pokušavao da predaje ali bi ga obično nakon petnaest minuta neko namolio da batali matematiku i da peva, pa bi ostatak časa provodio prikazujući svoje glasovne mogućnosti. Na kraju je došla jedna mlađana profesorka, ne znam kako je predavala, muška polovina odeljenja je blenula u njeno dupe umesto u tablu. Viša sila, ali opet ništa od znanja. :)

Што ће рећи да није проблем у градиву, већ у наставницима :)

Kad već imaš takav profesorski kadar, bolje da im za cilj zadaš nešto što je u skladu sa njihovim mogućnostima.

Јебига, то ти је као да малтеришеш зид који ће ускоро да се сруши. Ако не ваља кадар, онда треба урадити нешто да се он поправи, не замаскирати козметиком. По мени, боље је да уче неко нормално градиво и да имају просек 2,50, него да сви имају 5,00 због тачно уцртане координате.

Ako uspeju da nauče decu da reše sve ove zadatke s testa, i to je nešto. Test će rešiti onaj ko nije retardiran, a ko nije retardiran, naučiće i polinome kad mu budu zatrebali.

Занимљиво је то што за решавање оног... теста, сумњам да ти је уопште потребна школа. Чиста логика. (Мислим на тест из математике.)

Што ће рећи да није проблем у градиву, већ у наставницима :)

Vrlo zapostavljeno pitanje, ja sam u osnovnoj dogurao i do takmicenja iz mate kad bejah mali klinja, imao 4 ili 5 standardno do osmog, odrao matematiku na prijemnom, a iz srpskog imao samo 7,5 boda. Imao sam sjajnu nastavnicu matematike, i stra'otu zivu iz srpskog kojoj je analiza pesme/lektire/price bilo prepricavanje, i opis fizickog izgleda, te se to odrazilo i na prijemnom. A u gimnaziji imao sam prvo lika kog cuje samo jebeni prvi red sa 5 ucenika, a ovi ostali ne cuju nista, naravno imoa dvojku, a evo sad imam jednog tihog gospodina koji ti isprica ceo zadatak kad dodjes ispred i koji nas je toliko matematici dotukao da bi imali 15 jedinica za kraj da nije pisao resenja na tabli tokom kontrolnog. A dok iz srpskog, koji mi je bio problem u osnovnoj, sad imam 5 i nadu da cu ici na takmicenje sledece godine. Jednostavno, potreban je dobar profesorski kadar, a ne samo da se kuka kako su deca lenja, jer kako meni da na primer predaje fiziku covek koji ne ume da prica? Koji se dere "metni gu" "sutni gu" kad njegovo odeljenje igra kosarku, i koji koristi dva padeza svakodnevno a jedan cuva za specijalne prilike.

Koji se dere "metni gu" "sutni gu" kad njegovo odeljenje igra kosarku, i koji koristi dva padeza svakodnevno a jedan cuva za specijalne prilike.

Ne seri da ti predaje Srba Banjac? :)

Šalim se...taj Banjac je jedan od onih profesora od kojih možeš da naučiš nešto AKO OĆEŠ, jer taj Srba na početku časa lepo zamoli:" ko neće da sluša, nek napusti čas" ...i ljudi napuštaju.
Ipak je problem u tome ko hoće da uči, i ko hoće da izigra sistem...btw ako je neko tup za matematiku, ni Mileva Marić mu ne pomaGA.

Што ће рећи да није проблем у градиву, већ у наставницима :)

Pa da. :) Samo što su potrebne godine i godine da se stanje popravi. Testovi već sledeći put mogu biti drukčiji.

По мени, боље је да уче неко нормално градиво и да имају просек 2,50, него да сви имају 5,00 због тачно уцртане координате.

Slažem se ja sa tim, ali je fora u tome što su valjda deca ovaj gore retardirani test očajno uradila, a verujem da su im na času zadavane mnogo komplikovanije stvari. Cela poenta onog mog posta sa lekcijom iz istorije bio je taj da se neko muči da nabuba "nevažne" stvari napamet, a onda se pogubi čim u pitanju dobije promenjen red reči u rečenici.

Test zaista jeste prelak, i što kažeš ima zadataka koji se rešavaju prostom logikom. Onaj zadatak sa kružnim dijagramom pre treba da se pojavi iz srpskog nego iz matematike. Ali, generalno, nevezano konkretno za ovaj test, bolje je da za prijemni dobiju prostije zadatke koje vide prvi put, nego da im unapred daju zbirku sa dvesta težih zadataka, pa da napamet uče rešenja koja ne razumeju.

Ne seri da ti predaje Srba Banjac? :)

Šalim se...taj Banjac je jedan od onih profesora od kojih možeš da naučiš nešto AKO OĆEŠ, jer taj Srba na početku časa lepo zamoli:" ko neće da sluša, nek napusti čas" ...i ljudi napuštaju.
Ipak je problem u tome ko hoće da uči, i ko hoće da izigra sistem...btw ako je neko tup za matematiku, ni Mileva Marić mu ne pomaGA.

Pa dobro, mene vuce maler sa tim fizicarima, Srba mi je bio profesor u osnovnoj, isti tip profesora, nepismen, samo sto Srba na casu spava, dolazi pijan, slabo govori, a ovaj sadasnji je prilicno energican i glasan, ali nepismen i skrt na recima.

Jao bre hebem ti Uniju i Ameriku i našu ulizivačku državu.... Ja sam 95, to jest poslednja generacija koja je radila po starom ovo je sad novi program. Znam i ranije da kad odem kod brata ja mu prelistam knjige za osmi a ono kao za drugi razred. Ja sam bre za prijemni morao sve formule da znam i svaku sitnicu iz srpskog, a ovo sam uradio za desetak minuta. Dajem nam fore deset godina da nas zaglupe... Džordž Karlin je ovo obradio u nekom od svojih nastupa tu američku internet generaciju i zaglupljivanje dece...Mrzi me da tražim sad, postaviću ga ako ga nađem

Jedan jedini, slažem se. Kad sam čuo kako je izgledao prijemni ovogodišnjim osmacima, nisam mogao da verujem. Mada i ovi raniji su smešni - zašto bi zadaci na prijemnom bili bukvalno prepisivani iz zbirke i kako i pored toga neko uspe da uradi prijemni loše???

Ja generalno mislim da je dobro što se kriterijumi snižavaju jer su naši programi u prosveti stvarno preopterećeni mnogim nepotrebnim glupostima, koje se prvo iscimaš da zapamtiš, pa se posle cimaš da zaboraviš. Ovo stvarno jeste prelako, ali mi je drago zbog onih koji su polagali...

Треба укинути школе. Ионако све има на интернетима, па ко хоће, нек учи. Ко неће, нек штрајкује глађу.

GM, leba iz usta da mi uzNeš, a?

То само на први поглед. Само се пребациш у интернет воде. Направиш сајт и узимаш паре од реклама и приватних часова.
Што ме минираш? Видиш да нећеју људи да уче. Оће да буду глупши. А глупшим људима је лакше узети паре. Њин-њин. Со саби, што би рекла чоколадна браћа.

GM Slažem se da treba ukinuti škole. Ako si ozbiljno mislio. Jer sistem je sranje, a sistem se zasniva na školstvu.

Dobro, GMe, onda će te uzNem za menađera, pa mi pokaži kak da se zaradi bez čkole. ;)

pa mi pokaži kak da se zaradi bez čkole. ;)

Па никако, о томе ти и причам :) Ако под "школом" мислиш на учење?
Зато и кажем: ко оће да учи - ето му га интернет, ко неће - ето му рудник. Неће се баш нагледати пара, ал неће ни црћи од глади. Рак плућа у четрдесетој и загинуће од случајних експлозија нису искључени.

Nisam pratio sta ste pisali, ali ipak treba reci da danas ucenici i studenti imaju daleko vise mogucnosti za sticanje znanja nego neki pre 20-30godina jer mogu i na internetu na vrlo lak nacin da pronadju poprilicnu kolicinu informacija pa samim tim bi i kriterijumi trebali da budu ne tezi u smislu da dete treba vise da nauci jer nauciti se moze i napamet vec u smislu da dete treba vise da zna. Jedna Grcka poslovica glasi ko hoce da uci svugde nadje skolu i to bi bilo sasvim u redu da mi profesore ne izdrzavamo iz budzeta koji tripuje da je svajcarski sir, kada ih vec placamo mogli bi malo vise da rade, a malo manje da se zale jer je nemoguce npr. matematiku nauciti bez asistencije profesora (da li onog u skoli ili onog koga dodatno placamo, u stvari koga placamo pored prvog koga takodje placamo jer i prvi zivi od poreza gradjana). Problem je i nemotivisanost profesora koja je uzrokovana njihovim stavom da im rad nije adekvatno finansijski kompenzovan i da mnogi sa srednjom skolom imaju vece plate, kada bi ziveli u uredjenom drustvu gde nema drustvenih preduzeca koja daju plate za pojavljivanje na poslu i javljanje na telefon svakako da bi vecu platu od tih profesora imali samo oni ljudi sa nizim stepenom obrazovanja koji obavljaju teze poslove ili pak rizicnije, posto mi nismo normalna zemlja normalno je da se ljudi bune jer i oni kao i radnici drustvenih preduzeca primaju platu iz istog izvora.. Vecina tih profesora drzi privatne casove za koje niti imaju licencu (sto bi trebali da uvedemo kao obavezu), niti placaju porez. Prosvetni radnici (izuzimajuci profesore na fakultetima koji zaradjuju dobro) mozda nemaju previse novca za slobodne aktivnosti kojima je isti neophodan, ali opet imaju i skoro pa 3meseca godisnjeg odmora sto niko drugi u Srbiji nema, takodje i radno vreme im je daleko krace jer efektivno rade 4-5 sati dnevno, a opet pod pretpostavkom da se ne muce mnogo jer iste stvari i pijanu mogu da predaju bez problema i vecina njih ni ne zeli da razmislja o tome da nadje posao u struci jer zna da bi morali da rade duplo vise jer ih niko ne bi platio da ispijaju kafe na svakih 45min i dolaze i odlaze sa posla u dogovoru sa predmetima rada (ucenicima).

http://www.mpn.gov.rs/userfiles/zavrsni%20ispit%202011%202012/ZI%202012%20Matematika%20test%201.pdf
За нијансу тежи од прошлогодишњег, што би значило да се овај решава за 15 минута без употребе папира, оловке и свега осталог. Прилично тужно.
http://www.mpn.gov.rs/userfiles/zavrsni%20ispit%202011%202012/Test%202%20srpski%20jezik%20ZI%202012.pdf
А ово је још већа срамота. Туга.
Јеботе, ја кад сам завршавао основну пријемни из математике је изгледао овако: http://www.scribd.com/doc/13216208/PRIJEMNI-07-test-iz-matematike
Није био претежак, али је свакако било задатака које си морао да испишеш да би их одрадио како ваља.
http://www.scribd.com/doc/13354208/TEST-PRIJEMNI-2007srpski-jezik
A ево како је изгледао пријемни из матерњег језика. Радили смо и акценте и све, морали смо да водимо рачуна о правопису и свему осталом. И што је највећи фазон, ако не боље, онда смо га макар исто одрадили као садашњи осмаци и не, нисмо се жалили да је пријемни био претежак, и остало.

Примера ради, у то време је била штета што су могли да предложе само два кандидата за ђака генерације по одељењу, јер је конкретно моја генерација имала бар три или четири ђака у сваком одељењу који су имали масу награда. И стварно су били јебено добри сви они. На крају у фотофинишу ја постао ђак генерације због два прва места у Београду из математике у четвртом и петом разреду, трећем месту из физике на Звездари и трећем месту из информатике у Србији. Средњу уписах са 101 бодом. И ово није патишпањ, и много сам паметан пост, него хоћу да покажем колико је наша генерација била бре спремнија за даље школовање него садашња. Јебено смо знали нешто. И ретко ко је имао испод пет бодова на пријемном, па чак и они најслабији тада.

ЕДИТ: А сада клинци не знају шта је медијана, еееј.

Mi imamo kriterijume u prosveti?

Opadaju. Eksponencijalno. Pre nekoliko meseci sam slusao Remeovog profesora (Antonija) kako govori da je mislio da je prethodna generacija losa, ali je ova jos gora. Moja srednja skola je nekada vazila kao pola fakulteta, sada joj ja ne bih dao ni pola srednje. Profesori gube autoritet, time padaju i kriterijumi...