Prijava

Jedini razlog sto ljudi ne zele da se druze i da stupaju u brak sa Ciganima je zato sto su oni uglavnom na dnu drustvene lestvice, a ne zato sto su konkretno druge boje koze.

Mm, ne slažem se. Da je jedini razlog.

Оно... мање би ме болело да ме послодавац одјебе, него да ме кенселују.

I kako to tačno opravdava i jednu i drugu grupu?

GM, ja tripujem da ti mene troluješ:)

Nego čiji problem? One druge grupe o kojoj predrasude postoje?

Хтео сам да кажем да слика неке групе коју друга група има о њој често није далеко од стварности. Нпр. чињеница је да Цигани добрим делом живе у лошим хигијенским условима, и да Албанци имају висок наталитет (или бар виши од окружења). Није предрасуда то што неко то закључи о тим групама, већ то што неко за СВАКОГ припадника те групе унапред мисли да смрди/множи се ко зец...

Хтео сам да кажем да слика неке групе коју друга група има о њој често није далеко од стварности.

To nije opravdanje. Naprotiv.

Како каже она стара: Хвала ти Боже што сам мушкарац - а не жена, човек - а не животиња и Србин - а не варварин!

I kako to tačno opravdava i jednu i drugu grupu?

Нисам рекао да оправдава (чак сам то нагласио), већ да није исто.
Узми на пример прве борце против црначког ропства, мислиш да би неко од њих хтео да се ожени/уда за бившег роба? Јесу ли они расисти? И јесу ли лицимури?

Узми на пример прве борце против црначког ропства, мислиш да би неко од њих хтео да се ожени/уда за бившег роба? Јесу ли они расисти?

Mislim da je nemoguće izvršiti toliku decentraciju da bismo doneli zaključak šbbkbb. Mi ne živimo u njihovom vremenu i ne možemo znati ni šta bi oni mislili ni šta bi radili u takvoj situaciji. Jednostavno ne možemo.

већ да није исто.

I ja sam to isto rekao, ali takodje sam rekao da je to jedna ista govnjiva dimenzija. Dakle, svi su govna, a to što su neki veća, neki manja...Mada, latentni rasisti imaju na svojoj gomilici greha i onaj mali zvan licimurje.

To nije opravdanje. Naprotiv.

Оправдање за шта? Нисам ни рекао да је оправдање за било шта. Ти би сад рекао да су Роми чистунци само да не би испао "расиста", иако се то коси са стварним стањем ствари? Рећи: сви су чистунци је подједнака генерализација. Вероватно и мање тачна.

Mislim da je nemoguće izvršiti toliku decentraciju da bismo doneli zaključak šbbkbb. Mi ne živimo u njihovom vremenu i ne možemo znati ni šta bi oni mislili ni šta bi radili u takvoj situaciji. Jednostavno ne možemo.

Наравно да можемо. Оставили људи сопствене записе о томе. Бијо и филм недавно.

Mislim da je nemoguće izvršiti toliku decentraciju da bismo doneli zaključak šbbkbb.

Upravo, zato ne treba osuđivati recimo Švabe što su glasali za Hitlera

Ти би сад рекао да су Роми чистунци

Ne, ne bih rekao ništa. Ne pada mi na pamet da merim u procentima koliko je "izuzetaka koji potvrdjuju pravilo"(čisti, obrazovani Romi), a koliko "istinskih Roma" (smrdljivih, nezaposlenih, s mlogo dece-idi, molim te).

To je lepa stvar s predrasudama-to nije dihotomija gde kad jednu negiraš potvrdjuješ drugu.

Ja i dalje mislim da ti mene žešće troluješ:)

edit: koliko znam, i Nemci su masovno bežali u SAD pred Hitlerovim terorom.

Ne, ne bih rekao ništa. Ne pada mi na pamet da merim u procentima koliko je "izuzetaka koji potvrdjuju pravilo"(čisti, obrazovani Romi), a koliko "istinskih Roma" (smrdljivih, nezaposlenih, s mlogo dece-idi, molim te).

Па добро, онда се, мање-више, безвезе свађамо. И ја мислим да није лепо то радити, иако некад одговара стварном стању.
Оно што ми се не свиђа је то што се често само једна страна шаблонски осуђује због предрасуда. It takes two to tango.

Допуна: Наравно, некад јесте само једна страна одговорна. Не треба генерализовати све предрасуде :)

Warnere drago mi je sto opet imas sta da kazes, a jos mi je draze sto mogu da ti odgovorim i to vrlo kratko kao sto si ti meni - Georgij Konstantinovic Zukov.
Pa Nemci su se predavali ovima na zapadu, cak su oni sa istoka bezali kako bi se predavali Amerikancima, a da je Romel bio glavni kurac bi Normandiju zauzeli.

da je Romel bio glavni kurac bi Normandiju zauzeli.

slažem se, inače to ko je više zaslužan za pobedu je sasvim jasno, Ameri su ušli u drugoj polovini poslednje četvrtine, ali zahvaljujući propagandi koja i dalje traje u Holivudu ispadaju veći nego što su bili. Doduše oni jesu slali pomoć, ali glave se broje. Isto rade sa Francuskim pokretom otpora, Jugoslavija je zaslužnija od Francuske za pobedu nad fašizmom

Ne pada mi na pamet da merim u procentima koliko je "izuzetaka koji potvrdjuju pravilo"(čisti, obrazovani Romi), a koliko "istinskih Roma"

Ako je tako, devedeset odsto Srba su nacisti.

Mada, latentni rasisti imaju na svojoj gomilici greha i onaj mali zvan licimurje.

:њинк, њинк:
:)

GM
ZAJEBAN SI TI IGRAČ

Kakve veze imaju Žukov i Ajzenhauer i Normandija i Kursk i Staljingrad sa neonacizmom?

Jugoslavija je zaslužnija od Francuske za pobedu nad fašizmom

Увек. Па уосталом, ми се сами ослободисмо, а њих су ослобађали к'о инвалиде заробљене испод трамваја.

Naci pokret je u Nemackoj bio skoro masovan.Tako dobro organizovati industriju posle propasti u prvom svetskom ratu je bio neverovatan poduhvat.Nacionalsocijalizam je iz pepela digao Nemacku.Propast je pocela sa invazijom na druge zemlje, konclogorima, antisemitizmom, unistavanjem cigana, invalida, osoba ometenih u razvoju, homoseksualaca i ostalih manjina koje je reich smatrao manje vrednim.USA forsiraju deo te ideologije u danasnje vreme kroz hegemoniju i otimanje resursa nekim bednim narodima treceg sveta a sve u cilju demokratizacije jednog drustva koje ima svoje sopstvene vrednosti koje ameri nipodastavaju jer su navodno njihovi bolji.Hitler je bar bio direktan a ovi okupiraju na kvarno.A sto se rasizma tice, smatram da ga u Srbiji ima.Romi nisu rado vidjeni pojedinci ni u kom delu drustva.Ima fazon...Sedi grupa ljudi i razgovara kad u daljini vide da se neko priblizava.Jedan rece, ide neki covek.Kad se covek priblizio grupi, drugi rece, ma nije bre, to je neki cigan.Eto...

A ovi nasi neonacisti.Jednu rec imam za njih ..,,jajare,,

osoba ometenih u razvoju

Ne vidim sta je problem sa T4?