Prijava

Имао сам методику и педагошку психологију на факсу и морам да кажем да је овај њихов 'револуционарни систем'...

METODIKA - NTC SISTEMA UČENJA

Razvoj akomodacije – stimulacija razvoja očnih mišića
Odabrane igre sa loptom
Igre preskakanja
Razvoj kordinacije pokreta i motorike
Igre rotacije
Igre preskakanja
Igre provlačenja
Radionice fine motorike
Razvoj grafomotorike
Razvoj brzine razmišljanja i zaključivanja
Učenje apstraktnih simbola (zastave, saobraćajni znakovi…)
Virtualne klasifikacije, serijacije, analogije i asocijacije
Duple asocijacije (igra NTC puzzle)
FUNKCIONALNO ZNANJE
Povezivanje apstraktnih simbola – I stepen
Povezivanje apstraktnih simbola i logike – II stepen
Kombinovana metoda apstrakcije i muzike – III stepen
Zagonetne price i pitanja

...откривање топле воде.

Ne, nije revolucionaran, već je cilj da se vrati sve to što je izbačeno iz škola i vrtića a podstiče mentalni razvoj kod dece. Niko nije rekao da su otkrili nešto novo..

Legenda o mensa-i

U davno prošla vremena, mnogo pre pojave računara, veš mašina i parne lokomotive, verovatno čak i pre pojave inteligentnih bića, nešto posle nestanka dinosaurusa, pojavila se grupa natprosečno inteligentnih ljudi, koja je odskakala od ostalih (običnih) ljudi svojom neverovatnom sposobnošću da različite probleme rešava na brži i efikasniji način. I bez obzira na sve muke na koje su ih stavljali prosečno inteligenti ili čak neinteligentni robovlasnici, kraljevi i ostali pripadnici vladajućih klasa, oni su trpeli sve sa osmehom na licu i ponosni što ti mizerni ugnjetavači nikad neće moći da reše rubikovu kocku za manje od minuta ili da se tako lepo druže kao oni na svojim okupljanjima.
Vreme je prolazilo, ljudi su počeli da putuju iz zemlje u zemlju, sa kontinenta na kontinent i, ma koliko naši natprosečno inteligentni ljudi bili natprosečno inteligentni, nisu mogli da iz sebe izbace jednu tako prizemnu, totalno neinteligentnu čovekovu osobinu, a to je želja da ako ste dobri u nečemu, saznate da li ste možda i najbolji u tome! I tako, na nepoznatoj lokacije, nepoznate godine, održan je čuveni skup natprosečno inteligentnih ljudi na kome je jednom za svagda trebalo da se odluči ko je ustvari najinteligentniji čovek na planeti. Sve je počelo lepo, uz priču i sok od borovnice, ali kad dodje vreme da se glasa nastadoše problemi, "Ja sam najinteligentniji!", reče jedan, "Ha, ha, ha.. ma ne zezaj bre, valjda vam je jasno da sam to ja!", reče drugi, "Ma napušite mi se svi vi mog najinteligentnijeg k..., ako me ne proglasite za najinteligentnijeg", reče treći..
Za par minuta serija ružnih reči je letela svuda po prostoriji. Neki su i plakali. Ništa nije nagoveštavalo da će doći do nekog rešenja prihvatljivog svima.
3 dana su sevale psovke dok na kraju većina učesnika nije popadala od gladi i umora. Na kraju treećeg dana, jedan od učesnika (očigledno najinteligentniji medju njima) reče: "Braćo natprosečno inteligentni i sestre natprosečno inteligentne, od ovoga nema vajde. Mi jednostavno nikako ne možemo da odlučimo ko je najinteligentniji medju nama. Ali! dovoljno smo inteligentni da stvorimo organizaciju koja će kontrolisati inteligenciju u svetu. Napravićemo test koji ćemo nuditi svim ljudima, test za čije će rešavanje oni da nam plaćaju, jer nema tog čoveka na svetu koji neće da da pare samo da bi saznao da mu je neki deo veči od komšijinog".
"URAA!!" povikaše svi učesnici skupa. Konačno je sklopljen dogovor i MENSA je rodjena.
Tokom godina, ljudi su uredno plaćali da bi im neko drugi rekao koliko su inteligentni. Parice su padale kao zrele kruške a vodje u najvišoj mensinoj loži gledale procvat inteligencije i njenu vladavinu nad snagom.

--------------------------------

Elem, imam gomilu drugova/drugarica članova mense koji su mnogo dobri likovi. Takodje poznajem bar 5-6 članova koje svrstavam u grupu snobčina koji nisu vredni ni mog pogleda, a kamo li razgovora sa mnom. Naravno, poznajem dosta takvih ljudi i koji nisu članovi mense pa ne želim da poistovećujem članove te organizacije sa nečim mnogo lošim ili mnogo dobrim. I sam sam hteo da odem jednom na testiranje, iz jednostavnog razloga što volim da rešavam logičke probleme, ali kad sam čuo da se to plaća (u tom trenutku i nije bilo baš malo za moj džep) odustao sam. Tada sam ustvari i shvatio da cela ta organizacija, koja se krije iza ideje o okupljanju natprosečno inteligentnih ljudi na jednom mestu nije ništa drugo do društvena organizacija koja želi da uzme neku kintu više. Priznajem, ideja je super. Prodajete vazduh i niko vam ništa ne može. Najgore je ustvari kad podjete da tražite posao pa naidjete na budućeg šefa koji je član mesne i tome pridaje dovoljno veliki značaj. Moj savet vam je da bežite s tog mesta, jer ako je pripadnost bilo kojoj organizaciji uslov da vi dobijete posao to ne može da dobro da izadje ni za vas ni za firmu.

Mensa je neprofitna organizacija, niko tamo ne dobija platu, te pare od članarine i testiranja služe da bi Mensa funkcionisala. Kad bi država malo više pomagala, bilo bi drugačije. I još jedna važna stvar: Jedino zajedničko što imaju članovi je IQ>130 i to je sve:

Elem, imam gomilu drugova/drugarica članova mense koji su mnogo dobri likovi. Takodje poznajem bar 5-6 članova koje svrstavam u grupu snobčina koji nisu vredni ni mog pogleda, a kamo li razgovora sa mnom.

Ja sam pred upis u srednju radila neki test sposobnosti sličan testu inteligencije, bilo je krš testova, i ispostavilo se da sam iznad proseka za matu i ta neka vizuelna sranja, a da sam za verbalnu komunikaciju glupa ko noga.

Mensa je neprofitna organizacija, niko tamo ne dobija platu,

nisam ja ni rekao da neko tamo dobija platu, nego da neko tamo zgrće lovu a da 99% članova mesne to ne znaju ili ne žele da znaju

Какве су рибе?

Какве су рибе?

Kao i svugde, ima dobri' ima i gaborki jbg

@Lucky 13:

U trenutku formiranja SIGa većina članova se nalazila na studijama i stručnom usavršavanju van naše zemlje: Natalija Novta - Harvard, Maja Vidaković - Columbia, Ratko Jović - Eaton a zatim Yale, Mirjana Andrić - Sauthempton, Ivana Drobnjak - Oxford, Sofija Stefanović - Heidelberg, Tanasije Rajić - Porsche, Nikola Kraljević - St.Petersburg.

Trenutno NTC ima oko 40 članova, od kojih većina studira ili već radi na prestižnim svetskim univerzitetima (Yale, Harvard, MIT,Oxford, Cambridge, Stanford, Columbia, LSE, Heidelberg...).

Ovo je sa sajta Mense - nije pitanje ko nije u Srbiji, pitanje je ko jeste.
Pun mi je nos raznih kurikuluma i promena u školstvu Srbije koji dolaze svako dva meseca da nam drže seminare i obuke, a škola nema para da kupi krede i sunđere, a da ne pričamo o modernim tehničkim sredstvima i učilima. Radnici koji su otišli u penziju pre 18 meseci još nisu dobili otpremnine, jubilarne nagrade se ne dele već tri godine i nema ni izgleda za njih, ova jesen doneće ogromne probleme sa grejanjem i strujom jer para nema... Jedinu svetlu tačku u poslednje dve godine predstavlja Telekom koji je poklonio svim školama ADSL pristup internetu za dinar.

To su uglavnom studenti na studijama u inostranstvu, pročitaj pažljivo. A onaj sistem učenja je razvio prof. Ranko Rajović, on je u Srbiji, kao i ostali koji sprovode istraživanja na tom polju, al nebitno... A za takvo stanje u školstvu je kriva samo država i ministri prosvete.

Da se razumemo, nisam ja tu da branim Mensu, taman posla. Samo mi jednostavno bodu oči neki postovi koji veze nemaju sa onim što Mensa predstavlja.

Mnogo opasnije od neznanja je lažno znanje.

A za takvo stanje u školstvu je kriva samo država i ministri prosvete.

Ovde se apsolutno slažem, ali i beba prvo nauči puzati pa onda prohoda (čast izuzecima). Mensa je socijalni ekvivalent evolutivnog ćorsokaka - specijalizacija za nepotrebne kvalitete. Inteligencija je lovački kvalitet bitan u otimačkim društvima gde je važno preživeti po svaku cenu, u našem društvu je daleko bitnije uzeti svoju dnevnu dozu Some i nastaviti sa redovnim aktivnostima za potrebe Alfi.

E, da, u ranijim postovima sam propustio: moj IQ je izmeren na 160 po Katelovoj skali. Čist hendikep kroz ceo moj život.

Čist hendikep kroz ceo moj život.

U kom smislu? Da, slažem se da je intelignecija potrebnija u otimačkom društvu, ali opet, meni npr mnogo brže ide učenje, u širem smislu, lakše rešavam i neke životne probleme zahvaljujući kefalu. Smatram da je jaka i dobra intuicija usko povezana sa inteligencijom. Svako može da postigne bilo šta zahvaljujući jakoj volji. Oni sa malo više IQ, po pravilu, to rade lakše, uz manje napora. Ja sam se, priznajem, baš ulenjio u poslednje 2-3 godine, baš sam trom što se učenja tiče (na faksu).. Tako da, ponavljam, IQ je samo potencijal, nikakva prednost ako se ne koristi.

Ja sad radio test na netu. Izracunalo mi 127, mada ne verujem da imam preko 100-110.

Meni psiholog rekao da mogu da upadnem (radio neke testove) ali ne dam pare za clanarinu i boli me uvo da se skupljam cetvrtkom u nekom fensi kaficu u Beogradu da bih rekao da sam nadprosecno inteligentan. Imam ja svoju birtiju. Inace testiranje je dz za davaoce krvi cini mi se, em dobijes majcu, em jedes, em se testiras ako ti predstavlja zadovoljstvo. A i verovatno bih postao nepodnosljiv posto i ovako imam veliko misljenje o sebi.

ovaj kviz sto ste stavili za iq.... pise da imas 40 minuta za 39 pitanja, ja uradio sve za 18 minuta i rezultat mi iq 105... nekako mi djeluje previse naivno ovaj test....

Ja sam dobio isti rezultat za slicno vreme. Vecina zadataka prelaka, samo par mozgalica, a posto je online test, neka sam i preskocio, posto znam da rezultat nije merodavan - imaju tendenciju da naduvavaju rezultate. Daj boze da realno imam i IQ 70.

E da, bio sam ja jednom na tom okupljanju, smor. Mada bi svakako bio smor da se skupi bilo koja ekipa sa istim IQ-om, a bez drugih dodirnih tacaka.

U okviru obelezavanja dana inteligencije ljudi sirom sveta ucestvuju u resavanju naseg IQ testa. Ovo je prilika da saznate vas IQ, izmerite inteligenciju i njene mogucnosti. Imacete priliku da, na raznim dogadanjima, saznate nesto vise o drustvu osoba s visokim IQ-om zvanom Mensa.

U okviru akcije bice organizovano vise testiranja u raznim gradovima Srbije, u toku narednih vikenda u septembru i oktobru. U toku treceg vikenda akcije "Dan inteligencije" zakazana su sledeca testiranja:

Testiranje u Vrbasu (24.09.)
----------------------------
Testiranje ce biti odrzano u subotu 24. septembra 2011. godine od 11 casova, u Osnovnoj skoli "Petar Petrovic Njegos", Palih boraca 34. Za testiranje se mozete prijaviti od 10:30 casova.

Testiranje u Backoj Topoli (24.09.)
-----------------------------------
Testiranje ce biti odrzano u subotu 24. septembra 2011. godine od 15 casova, u Gimnaziji "Dositej Obradovic", Trg Dr. Zorana Djindjica 12. Za testiranje se mozete prijaviti od 14:30 casova.

Testiranje u Beceju (25.09.)
----------------------------
Testiranje ce biti odrzano u nedelju 25. septembra 2011. godine od 12 casova, u Ekonomsko-trgovinskoj skoli, Brace Tan 1. Za testiranje se mozete prijaviti od 11:30 casova.

Testiranje u Pozarevcu (25.09.)
-------------------------------
Testiranje ce biti odrzano u nedelju 25. septembra 2011. godine od 12 casova, u Ekoloskom domu na Cacalici. Za testiranje se mozete prijaviti od 11:30 casova.

Testiranje u Jagodini (25.09.)
------------------------------
Testiranje ce biti odrzano u nedelju 25. septembra 2011. godine od 13 casova, na Pedagoskom fakultetu, Milana Mijalkovica 14. Za testiranje se mozete prijaviti od 12:30 casova.

Testiranje u Paracinu (25.09.)
------------------------------
Testiranje ce biti odrzano u nedelju 25. septembra 2011. godine od 16 casova, u Ekonomsko-trgovinskoj skoli, Dr Dragoljuba Jovanovica 2. Za testiranje se mozete prijaviti od 15:30 casova.

Prilikom prijavljivanja OBAVEZNO sa sobom ponesite neki dokument iz koga se moze videti vas JMBG (licnu kartu, pasos, ...). Prijave ce se primati sve dok se ne ispuni predvidjeni broj mesta. Testiranju mogu pristupiti osobe starije od 17 godina, pod uslovom da nisu resavale nas test u prethodnih godinu dana i ne vise od tri puta u zivotu. Cena testiranja je 1000 dinara, a ucenici, studenti, nezaposleni i penzioneri placaju 700 dinara. Ukoliko spadate u kategoriju onih koji se testiraju po povlascenoj ceni, molimo vas da, u zavisnosti od toga kojoj kategoriji pripadate, ponesete djacku knjizicu, index, radnu knjizicu sa evidencionim kartonom ili poslednji cek od penzije.

Vise o akciji "Dan inteligencije" i ostalim ucesnicima mozete naci na http://www.intelligenceday.com/sr/dan-inteligencije/

Nema u Nišu? Jebi ga...

Unfawkable
Nema u Nišu? Jebi ga...

Imaš tamo lokalnu mensu, i sigurno organizuju makar dvaput godišnje test... Ovo je akcija za manje gradove gde nisu baš toliko česti testovi...