Prijava

fala grujice, tome se i nadam...
mozda neko vreme budem predavac u nekoj gimnaziji...
eeeee....

E bilo bi lepo da ima ovoga. Jer više ide na kurac kada redovno bude 20 i kusur kečeva i kao đaci su krivi. Toliko su sujetni pojedini profesori, da misle da su oni najbolji i najpametniji. Ne pomišljaju da možda sa njima nije nešto uredu. Nemoguće da baš 20 učenika ništa ne uči i ne može da nauči za bar 2.

E, па ту је управо проблем што је наставник у исто време и онај који закључује завршну оцену. Наставник би требало да даје оцене само током школске године, а на крају би требало да се ради тест који је исти за све школе у земљи. И то тест који је писмени и без трик-питања или питања која захтевају претходно бубање из уџбеника, тако да може мање-више објективно да се оцени знање.

А то са масовним цепањем јединица, то није никакав подстицај ученицима и такве наставнике би требало привремено суспендовати док не заврше курс методике наставе и не положе испит.

celt, irci bese imaju dobru ekonomiju?

imali su, ali poslednjih godina nemaju razvoj dok ne raskrste malo sa stvarima u koje su puno ulagali (gradjevina), koje ne donose dobit, pa sa krahom americkih banaka i oni tu dosta stvari morali da zajebu i dosta gradjevinaca izgubilo posao, pa sad povecavaju poreze i smanjuju socijalnu pomoc... i vracaju se ulaganjima u elektroniku od koje su se i razvili dok nisu bankari postali pohlepni da dele kredite i kurti i murti.

inace i dalje su plate medju najvecim u evropi.

sve ovo u jednu recenicu, ako ti tvoji imaju para studiraj sta hoces, i lepo ces proci, ako nemas razmisli, mozda to sto bi studirao moze da ti bude hobi a da od necega drugog zivis. ;)

Realno.

+ za Џимиja
To bi bilo super. Resilo bi i problem privatnih profesora, ili cuvenog "mrzi me nastavnik" i slicnih tripova...
Mada je to izvodljivo u praksi kao i anarhija ili komunizam...

Taj test je odlična ideja. Da se vidi šta si, koliko si i da li si naučio nešto. Što se tiče podsticaja, kad zabodeš 3 keca, više izgubiš želju i volju za tim predmetom. Totalno.

Ne razumem koji je problem sa profesorima koji misle da su popili svu pamet sveta. Ja razumem da teraju đake da uče, ali npr. kod mene iz likovnog, prirodni smer gimnazije, preko 20 i nešto jedinica. Čemu to? Lepo je znati istoriju umetnosti i slično, ali to je iživljavanje. Pokazivanje neke moći.

Potrebna je kompletna reforma školstva. Mi smo to krenuli naopačke, od faksa ka osnovnoj. Svaka nam čast. Valjda će nekada biti nešto od toga, jer nije fazon u ocenama, nego u podsticaju i usmeravanju na izbor fakulteta i posla. Da se na vreme vidi ko šta ume i kome šta ide.

Nikada studirao nisam i ne kajem se nimalo, imam radni staž od 16 godina, solidna primanja i mnogo iskustva u poslu. Smešni su mi debili koji su odabrali medicinu sanjajući da postanu hirurzi, ortopedi, ginekolozi, studirali 6 godina i vise sad na zavodu za zapošljavanje, jer lekara opšte prakse ima pun kurac a od dobijanja željene specijalizacije mogu samo da sanjaju. Jedino rešenje im je da pale odavde.

Mada je to izvodljivo u praksi kao i anarhija ili komunizam...

Изводљиво је. Примењује се у многим развијеним земљама. Чак није тешко спровести то у дело, треба само запослити способне људе у министарству просвете који ће то да реализују. Чак не захтева ни нека посебно велика средства. Ја бих као надзорнике и прегледаче тих тестова на крају године запошљавао гомилу студентарије којима би то дошло као обавезна пракса на факултету. Само треба повезивати и сарађивати.

Potrebna je kompletna reforma školstva. Mi smo to krenuli naopačke, od faksa ka osnovnoj.

Управо то! Реформа мора да крене од првог разреда основне, па би се, самим тим, први резултати могли очекивати тек кроз петнаестак година.

Ne znam zasto ljudi ne pale odavde ako nemaju posla ovde. I to ne mislim ka zapadu i bogatim zemljama, ako ne moze, vec ka Africi ili Aziji. Tamo nije situacija toliko ocajna da se ne moze ziveti ili raditi.

Petnaestak godina minimalno. Ali nikako da se krene sa tim. Oni kao uveli neku bolonju koju ja ne vidim. Nema od toga ništa. Svako radi po svome. Od predškolskog da se sve isplanira i izmeni, i rezultati će se videti. Ne brzo, ali će ih biti.

Mada je to izvodljivo u praksi kao i anarhija ili komunizam...

Tako je, savršeno izvodljivo, eto recimo u Japanu radi ko sat takav sistem. Al ono čega se i ja plašim je kako bi MI to izveli.

A reforme, reforme, vrag im babi ako ovo što sad rade u osnovnoj školi išta valja. Angažuje me nekad komša da mu ćerkici u osnovnoj pokažem nešto matematike ili fizike kad svratim na pivce jer on nema ni srednju i jebeš ti mene ako se sećam da sam u petom razredu radio sabiranje "pola jabuke + trećina kruške". Da ne pominjemo ono što je bilo u novinama za ovogodišnji prijemni za srednju, bruka.

Реформа мора да крене од првог разреда основне, па би се, самим тим, први резултати могли очекивати тек кроз петнаестак година.

Pa sad, to je pomalo i vrzino kolo... Jer ako ne obučavaš dobro studente, koji će kasnije biti učitelji, nastavnici i profesori (i profesori na fakultetu) - džaba ti sva reforma.
(Vjerujte, znam KO od mojih kolega predaje srpski... A šta je s drugim predmetima, za kje ne znam ko predaje i kako je završio? Strah me uhvati.)

I obrnuto, ako je provedena reforma visokog obrazovanja, a ne može da se primijeni u školama... opet propast.

To, dakle, treba da ide zajedno, ne odvojeno. Svi segmenti školstva treba da imaju isti cilj i sličan razvoj, i to po mogućnosti istovremeno. Dakle: jedna reforma, u kojoj se donesu opšti ciljevi, i onda se to rasparčava na pojedine sektore.

Џими, ne mislim na izvodljivost kao sredstva... To je najmanji problem. Prava frka je namestanja svega toga, prepisivanje ili tome slicne stvari. Na prijemnom na faksu je lako, skart ce zapasti njima ako dopuste prepisivanje. ali ovako to nije njihova stvar.

Prava frka je namestanja svega toga, prepisivanje ili tome slicne stvari. Na prijemnom na faksu je lako, skart ce zapasti njima ako dopuste prepisivanje. ali ovako to nije njihova stvar.

За намештања у виду давања примерка теста некоме пре полагања би ишле затворске казне (као у нормалним земљама), а за преписивање, зна се - удаљавање с теста, плус ти родитељи плаћају казну. У Британији, колико знам, кад те ухвате да преписујеш на факултету, не само да те избацују с теста, него и с факултета, плус факултет подиже тужбу против тебе. :) ЕДИТ: У школама ти исто следује избацивање из школе ако те ухвате да преписујеш, чаки и у случају да те ухвате да си плагирао рад. Код нас ученици опуштено преписују с Википедије, а наставнике не занима да проверавају то.

ЕДИТ2: Можеш да наручиш да ти напишу матурски рад, чак и дипломски за факултет! :) Код нас није илегално давати огласе типа 'Израђујемо матурске, дипломске, семинарске радове...' Криминал, јбт.

Ne mislim ka zapadu i bogatim zemljama, ako ne moze, vec ka Africi ili Aziji. Tamo nije situacija toliko ocajna da se ne moze ziveti ili raditi.

Sećam se priča neki lik na tv-u što je putovao Kinom, kaže u nekom manjem gradu rešio da spava na gradskom trgu ko i još par stotina nesrećnika, vidi se ljudi imaju posao, rade negde al da li ih je žena isterala na ulicu ili kuće nikad nisu ni imali - jebemliga.
Uglavnom, polegali tako i u neko doba oko ponoći diže se njih polovina i kreću da preturaju po džepovima ove polovine što spava i uzimaju cigare i slične sitnice, pare svi valjda kriju u čarapama ili sterilnim kesicama u šupku. Vratiše se oni na mesto i oko dva-tri ustaju oni što su spavali i počinju da džepare one prve.

To bi verovatno resilo problem. Ako bi to islo tako, bili bi pravi ljudi na pravim fakultetima.

Kelte, smatram da treba naći kompromis. Realno je mnogo loše završiti nešto što ne voliš i posle raditi to. Generalno gledano, koliko god da dobijaš, kapiram da bi se osećao kao govno. A opet ne treba izabrati ni isključivo ono što voliš, jer ako u tom poslu nemaš kintu, i to što voliš će ti se ogaditi. Kompromis.

I da, školski sistem nam je govno. Stoka ili glumi strogoću ili im je lakše svima da podele petice. Malo je profesora kojima je stalo da ti stvarno nešto razjasne.

Po meni je glupost ići "srcem". Ja barem nisam. Upisao sam veterinu, jer posle mogu lako da se zaposlim, a i plate su velike. A ta fraza "ako ne radiš ono što voliš.." je takođe glupost. I da ga ne voliš, radiš 8 sati, toliko može svako da izdrži. I to je 8 sati (najverovatnije) u kancelariji, pa ne kopate rovove ljudi.

I to je 8 sati (najverovatnije) u kancelariji, pa ne kopate rovove ljudi.

Kod tebe je to bo'me osam sati turanja ruke rasplodnom biku u šupak. Nije nimalo naivno ako već ne voliš to što radiš :)

Kod tebe je to bo'me osam sati turanja ruke rasplodnom biku u šupak. Nije nimalo naivno :)

Јест, посао ветеринара је прилично физички за некога ко је завршио факс. :) Осим ако не радиш у пет-шопу.