Prijava

Nema tu buducnosti.
(skec)

Care, pošto si istoričar, reci mi da li ima gde u literaturi o priči koju sam čuo da je neki Kuč (ili Kučević) spasio nekog od Karadjordjevica kada su hteli da ga ubiju na Pešteri, i tada su se kao pobratimili racku-lacpa?

Zanima me da li istorija to negde beleži a da nisu "zabranjeni portali" (za maloumnike kao što je Rasni).

btw, ja sam čuo da i ovi Karadjordjevici koji pričaju engleski i dalje drže do veza sa Kučevićima.

Gracias unapred

Nikad čuo za to brt, je l' znaš bar koji je od Karađorđevića u pitanju?

Aha, prelistao sam sad po netu. Šta znam, sumnjam da postoji ikakav primarni izvor ili izvor prvog reda, možda da pogledaš u Ljušićevom Voždu Karađorđu, on voli te pričice neproverene da beleži.

B92: "Licemeri, neki Turčin bi mogao da klekne pred Ćele kulom" http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=07&dd=13&nav_category=11&nav_id=1154800.

Ako je ovo stvarno rekao, svaka mu čast. Mali čas istorije ljigavcima i lažnim moralistima.

не примај се

A lepo zvuči beš ga.

odbrana beograda postala je 20% više metal

https://m.youtube.com/watch?v=MCOiCvg2Goo

pozdrav prijatelji poznavaoci istorijski prilika, dva pitanja za cara ako može:

- da li je hanza imala ratnu flotu i ako jeste, odakle im, ko je zapoedao njome itd?
- koji je osnov političke moći slobodnih gradova (tipa đenova, firenca...)

zahvaljujem

- da li je hanza imala ratnu flotu

Pa to je bar jasno

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/78/FC_Hansa_Rostock.png

HANSA ROŠTOK DO POBJEDE, DOGODINE U CVAJTI!

kapiram i ja da su imali čim su vodili rat sa danskom flotom, interesuje me neka info više

Možda su uzeli rent a navy. xD

Pitaj bonbasa on se bas razume u istoriju.

beni neki od tih gradova su bili pomorske sile, Venecija, Đenova, Dubrovnik, mogli su ratu da budu važan igrač na tom polju, što borbeno što za transport, imali su puno para a takođe mislim da je verovatno najbitnije da su oni bili korisni da postoje za okruženje u ekonomskom smislu. Samo Venecija je tu imala nešto više moći u smislu mišića, znači da razmisliš dvaput pre nego što kreneš da je ugaziš fizički al i njih je mogla neka sila pet puta da sjebe da je htela.

beni ne samo da su imali flotu nego su prilicno jebali sa njom, Paul Beneke je bio komandant u ratu protiv Engleza.

Dio ne blamiraj se vise molim te.

a i generalno se preteruje sa tim kontanjem kako su neki veliki igrači evropske politike tipa Francuska Austrija i to mogli tek tako da idu i rokaju kao ma okupiraj jebanje keve

1. Koliko mi je poznato, nije imala trajnu zajedničku ratnu flotu, ali su gradovi imali svoje ratne flote koje su nastupale zajedno prema potrebi (ratovi protiv Danke, hajke protiv pirata itd). Sad kako se koordinisalo nisam siguran, verovatno je padao dogovor među admiralima gradova.

2. E to već zavisi od slučaja do slučaja. Hanzeatski gradovi su mahom priznavali vrhovnu vlast cara. Iako je ona bila teoretska, katolička crkva je nametala poštovanje reda na svojoj teritoriji, te je teško ko mogao tek tako da ušeta u gradove. Đenova je sličan slučaj, s tim što je Đenova bila OGROMAN finansijski centar. Venecija je jednostavno na položaju užasnom za napadača, a i od prvih dana je štekovala naoružanje. Drugi italijanski gradovi su ostali nezavisni jer je papa bio nemoćan da ih uzme, a opet ih nikom nije dao. I tako još milijardu slučajeva.

e hvala vam ljudi

za hanzu sam nešto čitao gde se uzgredno pominje, pa kaže tamo nisu imali ratnu flotu