Prijava

Nisam Hipnose.
Nazalost.
Ajd kazi, pa da vidim mogu li da dam neki komentar i za to.

Zašto razvijeni narodui isu to uradili!?
Ptao sam jednog francuza, zašto pišu 'hoauer', a čitaju 'er' dva glasa-šest slova, kaže da je to jako glupo, i da je njima samima teško da nauče svoj sopstveni jezik! A o engleskom spelovanju da i ne govorim! Ljudi ne znaju da pišu svoj sopstveni jezik!!!

@medicus

I meni to nije jasno, uvek mi je bilo nekako glupo pisati jedno, a pricati drugo.
Ali ipak stoji da su pismeniji od nas (ovde ne mislim na tebe, mene...vec sve nas u proseku).

Aman, kakva polućirilica!? Shvati da NIKO na svetu ne koristi orginal ćirilicu! Svaki narod je krojio ćirilicu po svom jeziku, mi smo otišli do savršenstva s' tim!!!

A jel istina da je Bernard So, obecao nagradu svakom ko usavrsi engleski pravopis na nivo srpskog?

@medicus

Do savrsenstva...priblizavamo se latinici.

Pismeniji... pitao bih njih, da su im TUrci jebali majku 500 godina!
Amerikanci su najpismeniji, ZAR ne...

Da je tolko lose bilo pod Turcima, mi bi njih oterali odmah ko Svabe.
Inace nisu 500 godina, vec u proseku 300.

Koje to delo naše stare književnosti, nam je nedostupno!?
Da te samo pobijem! Vuk nam je zapisao gomilu reči, koje bi danas bile zaboravljene, da nije njega! Za koje smo to reči osakaćeni!? Za bika koji sedi... Evo ti na ruskom - Sijadašćij bak... Šta s' tim ništa ne znači, nema upotrebe u govoru, kao kad na srpskom kažeš sedeći bik...
Ali kad na ruskom kažeš bak katorij sidit ili bik koji sedi... To već ima smisla i duha...
Znaš li možda šta se dešavalo u Grčkoj, kada su u prošlom veku, pravili zavrzlame na foru oživljavanja starogrčkog...

Pa ovako. Zaharije Orfelin,pisac,1768.je pokrenuo Slavenoserbski magazin,prvi časopis na ovom području. Dosta je uticao i na razvoj slavenosrpskog jezika kod nas. Pisao je i pesme,između ostalog i Plač Serbiji.
A monahinja Jefimija je napisala pred bitku kod Angore 1402. Pohvalu knezu Lazaru. Tu je i Zapis na Hilandarskoj zavesi i Tuga za mladensem Uglješom. Ona je jedna od prvih spisateljica u Evropi(posle Sapfo,Sulpicije,Kasije...)i stvarno ne vidim razlog da kukaš kako smo siromašni u oblasti književnosti pre Vuka.

Dobro starogrcki i novogrcki imaju veeeelikih razlika.
A sto ga nasi ne prevode: Sedeci bik, nego Bik koji Sedi. Oseca se da je knjizevni malo siromasniji.
Hvala za ruski prevod.

Nedostupno:
U citanki za gimnazije i srednje strucne pojavljuje se samo Venclovic.
Gde je cela knjizevnost od 12. do 19. veka?
Evo na pamet mi pade Musicki, onda onaj nesrecni Vidakovic koga je Vuk ostro popljuvao. Ima ih dosta.

A što se Njegoša tiče, ne vidim na šta ciljaš! Zar nije dovoljno priznanje, što je drugo izdanje 'Gorskog Vijenca', štampao na vukovoj ćirilici...
A objašnjenja nisu tu, zato što neko ne razume šta piše, već zato što neko (plitak). ne razume pouku stihova...
Meni lično, objašnjenja nisu potrebna, i znam ga skoro ceo naizust... Baš me interesuje, koji ti to stih nije jasan, daj ovamo da protumačimo... DAJ!

Šta očekuješ da u udžbenik za srednju školu strpaš celu srpsku srednjovekovnu književnost!? Alo, el ima koga!?!?
To se proučava ceo život, a ti bi sve u jednu/četiri knjige!? Ma ne budali...

A što se književnog jezika tiče, opiši mi u rečenici frazu, za tog bika, i prevedi "na Drini ćuprija" (samo nadlov )na engleski...

Bridge on Drina!

@Hipnos
Nigde ja nisam reko da smo siromasni sto se tice te knjizevnosti, vec da nam je nedovoljno poznata.

@Medicus
Nije poenta sad u tumacenju Gorskog Vijenca, nego u tome da je sve sto je od NJegosa stampano na Vukovoj cirilici je radjeno bez njegove dozvole. A da i dan danas, Gorski Vijenac i na Vukovoj cirilici nije razumljiv za mnoge ljude.

Vlajko,možda TI nisi upućen... Govori u svoje ime.

@medicus

Ma moglo je to mnogo bolje da se obradi u tim citankama. Naravno ne celu, vec bitne stvari. Nemoguce da one stvari sto je Hipnos pomenuo ne zna 92% stanovnika Srbije, ma kakvi stanovnika, ni nastavnika.
Kakav ceo zivot?
Obicni ljudi poznaju samo knjizevnost od Vuka naovamo. To je siromasenje.

@Hipnos

Nisam, a nisu ni tih 92%.
Ti si to sto posto naucio posle srednje.
A tako ne treba.

Kojih 92%?Prvo,ja sam još u srednjoj. Drugo,ja sam ŽENSKO:)

hersegovački govedari su pismeniji od nas srba sa juga srbije. tačka pa se vi onodite do sutra.da je vuk (uhoda i špilja i najveća podvala srbima) karadžić bio milojica jebić iz leskovac naš jezik ne bi imao sedam nego 4 padeža i vi se sad ovde ne bi nadmudrivali. možda i ne treba svi da budemo pismeni po svaku cenu. lako je oteti teško je dati. toliko fala doviđenja.