Prijava

Kolfild
Mali princ je prava selebriti knjiga. Neka mora postati popularnija od ostalih valjda. Pokriva siroko polje pitanja, djecja knjiga pisana za odrasle, pa je svi mogu citati. A kratka je i lagana, ima sve preduslove da postane popularna.

Jeste al preterase brate. Mada, fora je da ko god je procita shvati metafore i onda mu to podigne ego i oseca se pametnijim. Kad god mi neko kaze da je oduševljen (ne kazem da je losa, al brate..) ja pretpostavim da nije procitao vise od 5knjiga u zivotu.

Ovo oko naglog porasta popularnosti knjige 1984 (medju liberalima) nakog inaguracije samo govori kolika je to sekta. Gde je slicnost izmedju vladavine iz knjige i trampove vladavine? U cemu?
Liberalizam je mentalna bolest

Imali su 60 i kusur godina da skapiraju poentu knjige i tek im je sad "jasna" kad je došao Tramp. Mislim da je ovo vec neko ranije napisao možda, al' nema veze.

"Citajuci nije nam dato da primamo sve to je napisano. Nasa misao je ljubomorna na tudju misao i svaki cas je zamracuje, i nema mesta u nama za dva mirisa odjednom"

Pekic objasnio, jedan od razloga zasto neki ljudi ne vole da citaju, I assume..

Stalno me nanovo iznenadi to koliko masa moze da bude glupa, koliko se samo lako ispolarizuje. Kao da do sad nije bilo Orvelovsko vrijeme. I kao da je izabrana Hilari, to bi bilo okej. Jebeno ne razumijem. Ali popularno je biti zgrozen Trampom, te su svi zgrozeni Trampom...

Jos je zanimljivije sto po Srbiji (i CG) postoje ljudi koji slave Trampa, iz nekog razloga.

Ali ono, Orvel je uvijek relevantan, pa je svakako dobro sto se cita, makar i iz ovih glupih pobuda.

Ja čitam Pripovjetke od Kafke. Koliko je taj čovjek uticajan, iako je radio za šalterom. Bože bože...

Za mene Arkan i Legija: sposobni ljudi i inteligentni

Јесу, али им то не би било довољно да нису и храбри, психопате и говна. Криминалци, убице. И пошто им се толико дивиш, капирам да би и ти био исто говно кад би имао прилику да будеш на њиховом месту. Али никад нећеш бити, јер нит си способан ко они, нит си довољно паметан, а пре свега си једна квалитетна пичка, то те највише јебе дефинитивно.

Тако да ти не вреди много дркање на њих и то што трипујеш храброст прозивајући на нету човека у најтежим тренуцима његовог живота, јер си успео чак и ту "храброст" да изгубиш када се појавила назнака да можда и ниси толико сигуран чак ни иза монитора у соби, испарио си експресно.

Али пробај бар некад да се избориш за своја права, нпр. имаш право да ти се не свиђа сликање са бебама и качење тога на фејс, буди храбар, дигни глас, да не мораш да радиш то са онако киселом фацом, пружам ти подршку. Ај стенд вид Маестро

Pekic objasnio, jedan od razloga zasto neki ljudi ne vole da citaju, I assume..

Moze biti, ima smisla... Ali dobar je i osjecaj kad pronadjes svoju misao dok citas nekog drugog (ovo je Orvel rekao, bas u 1984 cini mi se). Zato neki vole da citaju.

Upravo to, ja izgleda pripadam ovoj grupi iz tvog posta :)

Uh Stec nemas milosti

Milost je precjenjena.

Majmun u ljubavi, Kajl Smit

Ja čitam Pripovjetke od Kafke. Koliko je taj čovjek uticajan, iako je radio za šalterom. Bože bože...

Ne znam, citao sam par stvari od Kafke i razumeo (bar mislim) ali mi nesto nikako ne lezi i ne oduševljava.

Moze biti, ima smisla... Ali dobar je i osjecaj kad pronadjes svoju misao dok citas nekog drugog (ovo je Orvel rekao, bas u 1984 cini mi se). Zato neki vole da citaju.

Ja uvek malo pišem u gaće od meraka kad pročitam nesto od nekog velikog pisca a prepoznam da sam o tome razmišljao na isti način i ako to nije razlog zasto volim da citam.
E, pade mi na pamet Remark bas jebe (bar ono sto sam procitao).

Remark nije loš, ali Rilke baš jebe. Da sam živeo u to vreme i da sam ga upoznao, pitao bih ga: Gospodine Rilke, da li postoji ikakav način da Vam pričinim zadovoljstvo. Toliko ga poštujem.
Nego, gore je neko napisao da se odjednom setili Orvela kad je došao Tramp, kao da ona beštija pogana ne bi radila iste stvari. Orvela treba da čita čovek ko god je na vlasti, čisto da bi video koja je krajnost do koje bi vlast mogla da ode. A te priče o liberalima .... pun mi kurac. Sad je moderno biti konzervativac, nacionalista, iz fotelje, naravno. A jedva čekam neki rat da izbije da vidim koliko će se zakletih nacionalista i branitelja Evrope i srpstva zavući pod maminu suknju il u mišiju rupu. Ono, sigurno tu ima i iskrenih ljudi, nego ne verujem da ih je više od 30 posto.

Јесу, али им то не би било довољно да нису и храбри, психопате и говна. Криминалци, убице.

Poznavao si Arkana ili poznajes Legiju? Samo jedna kvalifikacija koju si naveo se mozda odnosi na jednog od njih. Sto se tice kvalifikacije "kriminalac", i ti si kriminalac jer skidas filmove sa torenta.
I psihopata nije i ne moze da bude hrabar samim tim sto je psihopata.

Pa ako cemo staviti u isti kos, u bilo kom kontekstu, nekog ko je skinuo piratski film sa interneta i nekog ko je dokazano los covek, ubica, lopov itd onda za ove druge treba osmisliti novu kategoriju termina kriminalac, "tipa alfa kriminalac", ili im dati neke titule kao lord, vojvoda, posprdno serdar od Bele Tehnike itd da bi se napravila razlika izmedju nekog eto opasnog kriminalca ko je skinuo film sa interneta i nekog ko nije ni trebao da se rodi koliko je stete naneo drugima i ovoj planeti.

A hoću nešto da kažem tebi, PS, čisto da se razumemo, a i da mi ne truješ odnose sa drugima. Ako ja krenem da komuniciram sa nekom ženskom osobom na sajtu, na forumu pred drugima, to je možda samo zato što hoću s njom da komuniciram, pošto sam ja jebi ga malo ženstven, volim tako te pederske stvari koje prosečan muškarac na ovom sajtu ne voli, a obratno, ne volim mnogo tih mačo stvari koje prosečan muškarac na ovom sajtu voli. Pa eto lakše komuniciram sa Partizankom ili Vjesnom nego s tobom, pošto imam s njima više zajedničkih tema nego s tobom. Bez uvrede, nadam se da razumeš. Pesmice preskoči ako te smaraju.

Ja čitam Pripovjetke od Kafke. Koliko je taj čovjek uticajan, iako je radio za šalterom. Bože bože...

Meni je Kafka među omiljenim piscima, nikad ne prestajem da se oduševljavam njegovim književnim radom, čak su mi i one njegove pričice od desetak rečenica odlične.
Pročitao sam gotovo čitav opus, na određene delove iz Amerike sam se naglas smejao, Proces, Preobražaj takođe genijalni, Zamak namerno odlažem jer znam da kad ga pročitam, to je to što se tiče Kafke. Od njegovih kraćih pripovedaka, Seoski doktor mi je možda najbolja, stalno je iznova čitam.
Te apsurdne, groteskne, sumanute situacije iz njegovih dela su zaista neponovljive u svetskoj književnosti, mnogi su pokušali da kopiraju posle, ali slaba vajda.

Hteo sam da napisem kako je meni "Mali Princ" lakmus test kompatibilnosti sa nekim, tj. ako je to njemu/njoj vrh, onda uglavnom nemamo mi nista zajednicko, a onda mi pade na pamet:
Da li mi, u stvari neko delo vrednujemo prema tome koliko smo u stanju da se indentifikujemo sa likom ili situacijom iz tog dela? To bi onda bilo sasvim logicno i objasnjavalo bi puno stvari.

Ja ne razumem Malog princa, mislim, razumem, ali čemu ta fama. Mislim da je precenjeniji od Lovca u raži ili Bludnog sina ili tako nešto. Identifikacija mi tu ne čini baš neki faktor, jer onda bismo čitali non-stop o sebi.

Ne cini se tebi jer si ti na neki nacin profesionalac i posmatras neko delo sa vise razlicitih strana, ali za nekoga ko nema nameru da pise i analizira to je veliki deo motiva za citanje, ta indentifikacija gde se onda oni osecaju pogodjeni u "zicu" i smatraju da su pronikli u sustinu. To je za mene recimo "Starac i more" gde veliki deo ljudi vidi samo mlacenje sa ribetinom.