Prijava

Ma jebo mater ako to nasi ljudi na vlasti zarad licnog podmazivanja ne daju stranim kompanijama da izvlace budzasto i kako god im je volja (u praksi sto brze), a onda kad dodje nekome iz dupeta u glavu da od svega toga nemamo nista osim par radnih mesta u rudniku i povecamo namete stranci lepo odu posto su na brzinu izvukli sve sto moglo da se izvuce.

Tako vec rade za vodu (daju izvore stranim kompanijama), za naftu u vojvodini gaspromu, tako pocinju da rade za metale i minerale, tako ce i za ovo kad-tad.

Jebo im mater marionetsku i pohlepnu.

Нафта до колена можда буде ускоро - а колико пута се жалимо да нам ни то неће помоћи ?
Што се тиче еколошке тачке гледишта не рачунај ту на политичаре, зато постоје инжењери који се тиме баве,

колико би нашу земљу коштало да уз неки кредит купи макине и сама отпочне цео процес? стручњаке верујем да имамо.

Vredi li kopati

Mislim da je isplativ biznis, u mom selu 25-30 maraka dnevnica za kopanje, zauvar je, a još se čojek i iskvarca gratis.

колико би нашу земљу коштало да уз неки кредит купи макине и сама отпочне цео процес? стручњаке верујем да имамо.

Da li lud si ti? Da uzmemo jos kredita? I da zaposlimo jos stranackog kadra sa zavrsenim Sega Mega kursom da rukovodi time? To je za neke ozbiljne drzave, za ovu niks!

колико би нашу земљу коштало да уз неки кредит купи макине и сама отпочне цео процес? стручњаке верујем да имамо.

verovatno ne bi mnogo, ali aj razmisli kakve koristi od toga imaju ovi na vlasti.
kako od toga da uzmu mito dok su na vlasti?

Da li lud si ti? Da uzmemo jos kredita? I da zaposlimo jos stranackog kadra sa zavrsenim Sega Mega kursom da rukovodi time? To je za neke ozbiljne drzave, za ovu niks!

a i to...

колико би нашу земљу коштало да уз неки кредит купи макине и сама отпочне цео процес? стручњаке верујем да имамо.

Сумњам да би они који производе машине и имају технологију, продали то и пустили неког другог да скупља кајмак.

25-30 maraka dnevnica za kopanje.

Добра дневница, а где ти је то село, да ја банем?

Tako vec rade za vodu, za naftu u vojvodini gaspromu

Нисам веровао, док нисам видео. Притом сам читао да огроман постотак наших извора питке воде држи Coca Cola, и питам се нешто, да ли има нешто да нисмо продали? Јебени НИС продат Русима за бедних 400 милиона, а вреди барем две милијарде. Јад и беда. Побити говна и увести анархију, сумњам да би било горе.

Добра дневница, а где ти је то село, да ја банем?

Čović Polje, između Brčkog i Šamca... Mislim, i u okolnim selima je rad na ceni.. Većinom je i gazdina hrana.

Sinoć sam razgovarao sa jednim drugarom (kanađanin, biohemicar po struci), i pitao ga za ovo, pošto se ovo radi u kanadi već neko vreme.
Rekao je da se priroda urniše što kopanjem što preradom toga za naftu, i da takvi rudnici moraju biti u vukojebinama, pošto zagađuju vodu i vazduh opasno, kako god da se vadi.

Npr, za vađenje 4 barela nafte, potrebno je sagoreti 3. Prinos je oko 20-25%, što rezultira ogromnim zagađenjem vazduha.

Dakle, ako političari kažu "Imamo 200 kuraca ispod zemlje tu, i bićemo mnogo bogati" Čitati kao "Imamo 50 kuraca tu, i bićemo u idealnom slučaju 1/4 manje bogatiji od onoga što obećavamo uz veliko zagađenje sagorevanjem 3/4 kuraca"

Sinoć sam razgovarao sa jednim drugarom (kanađanin, biohemicar po struci), i pitao ga za ovo, pošto se ovo radi u kanadi već neko vreme.
Rekao je da se priroda urniše što kopanjem što preradom toga za naftu, i da takvi rudnici moraju biti u vukojebinama, pošto zagađuju vodu i vazduh opasno, kako god da se vadi.

Npr, za vađenje 4 barela nafte, potrebno je sagoreti 3. Prinos je oko 20-25%, što rezultira ogromnim zagađenjem vazduha.

Dakle, ako političari kažu "Imamo 200 kuraca ispod zemlje tu, i bićemo mnogo bogati" Čitati kao "Imamo 50 kuraca tu, i bićemo u idealnom slučaju 1/4 manje bogatiji od onoga što obećavamo uz veliko zagađenje sagorevanjem 3/4 kuraca"

Ja mislim da si ovde sam objasnio.
Nego, sad će Čajnezi da dođu kod mene da prave solarnu elektranu, rođaci...tako bar kažu vlastodršci.

То у Кењади сам гледао на неком документарцу. Жасу нашта то личи.

Него, читао сам негде скоро, нека фирма у Калифорнији прави неке соларне панеле у облику фолије, чак најављују и фарбу која ће моћи да ствара струју. Као окречиш кућу тиме и имаш струју. Може бити да само покушавају да привуку улагаче, ал ко зна... Гугл их ваљда узео под своје окриље, тако да... вероватно није толико наивно.

Допуна: мислим да је ово
http://en.wikipedia.org/wiki/Nanosolar

Pitanje je, dal vredi zrtvovati Aleksinac zarad malo boljeg materijalnog stanja u zemlji, i da li moze da se veruje pohlepi politicara i naftnih kompanija da to lepo i sistematski odrade da u duzem periodu imamo manje, ali da ne urnisemo zemlju, ili ce dozvoliti da se rga tu da se izvuce sto vise na brzinu, dok traje mandat, a o posledicama neka tupi naredna vlada

Kolega, ti meni prebacuješ da sam idealista, a vidi sad tebe! :-)
Pa oni(političari) su žrtvovali svoju rođenu zemlju, celu-ne samo jedan grad, da bude u sranju već 22 godine, zarad njihovog ličnog materijalnog stanja, pa sada neće jedan Aleksinac..?

Da im recimo neko ponudi dil u kome imaju masan tal ali treba povaditi svima iz Aleksinca bubrege, veruj mi da bi odlazak na hemodijalizu bio najpopularniji provod među Aleksinčanima...

Најбоље да не вреди. Жртвовати свако место где постоји нафта. Па кад откријемо нафту код нас, објавимо то на вестима, да би Амери дошли да нас бомбардују. Па после, кад они дођу, нама се прикључе браћа Руси и браћа Кинези. Развалимо Амере, и онда је следећа Европска Унија.

Bolje da nisu nasli tu naftu. Mozda nam opet dodje demokratija odozgo.

Pitanje je da li uopšte ima tih naftnih govana tamo. Da li je to samo mazanje očiju pred izbore ili nešto drugo. Svuda gde se to spominje, samo se govori o zaradi. Te milioni, milijarde kurac, Aleksinac Dubai. Niko ne priča o zagađenju. Nisam u toj struci i ne razumem se toliko. Zanima me da li je stvarno toliko štetno to kopanje da ne može ni na jedan način da se to "fino" izvede? I zašto koji kurac ne koristimo one resurse koje imamo, npr vodu, nego uvozimo struju i slično... Možda lupetam, ali zanima me pa pitam.

ja se od srca izvinjavam na spemu , ali moram nešto da priupitam;
jel vas stvarno boli kurac za naftne škriljce?
brate...