Prijava

Imate 25 pitanja. Ne morate na njih odgovoriti, samo iskreno recite, na koliko ste od tih pitanja sa sigurnošću znali odgovor, i recite vašu procjenu, koliki bi bio prosječan rezultat za osobu u Srbiji u dobi od 18 -30 godina koja živi, ili bar studira u nekom gradu?

(ja test ne mogu da radim, jer ja ga sastavljam, tako da iako znam sve odgovore, možda sam totalno neobrazovan, jer ne znam odgovore na neka druga pitanja, koja bi neko drugi postavio - test je relativno lak, a inspiraciju za pitanja sam JEDNIM DIJELOM dobio na osnovu toga što sam se naslušao od raznih ljudi raznih gluposti, i uočio neka elementarna neznanja kod ljudi koji pretenduju da budu obrazovani, uspiješni, završavaju teške fakultete i sl. Takođe, neka pitanja su pomalo nerd-ovska, a to opet mjeri stepen intelektualne radoznalosti, jer neke tako nerdovske stvari se mogu saznati jedino ako ste intelektualno radoznali i ako se znate služiti guglom i vikipedijom.)

1. Pokazati na karti Njemačku! (to nije znala jedna osoba koju poznajem, a koja završava jedan vrlo težak fakultet prirodnih nauka i to vrlo uspiješno)
2. Šta je to tačno bulimija? (takođe, naišao sam na one koji nemaju pojma)
3. Kako izgleda nota četvrtinka? (takođe)
4. Šta je to cenzura? (takođe)
5. Kako se zove oblak koji donosi olujno nevrijeme, pljuskove i grmljavinu?
6. Znate li na nebu da skontate šta je, na primer Venera i šta je Jupiter - na osnovu položaja na nebu, izgleda, i vremena kad se javljaju?
7. U kojoj visokorazvijenoj zapadnoj zemlji religija igra najveću ulogu?
8. Koja vrsta masti u ishrani je najštetnija i u kojim namirnicama se ona obično nalazi?
9. Koji je najpoznatiji kineski proizvođač PC-eva?
10. Ko tačno u SAD-u bira predsjednika i kako?
11. Jeste li čuli za The Pirate Bay i da li ga ikad koristite?
12. Šta je to elektronska cigareta?
13. U koju grupu jezika spada francuski?
14. Šta je digitalni zum?
15. Koja velika država u poslijednjih 30 godina bilježi najveći ekonomski rast?
16. Šta je Murov zakon?
17. Šta je Paretov princip?
18. Koliko otprilike ima kilometara od Zemlje do Sunca i koliko otprilike vremena treba svjetlosti da prevali taj put?
19. Koja nam je susjedna galaksija?
20. Šta se nalazi u središtu naše galaksije?
21. Ko je australijski šef države (head of state) ?
22. Prije koliko je godina po teoriji Velikog praska nastao univerzum, a prije koliko, otprilike po kreacionističkim teorijama?
23. U kojim je državama najveća učestalost raka kože i zašto?
24. Kakva je to strategija martingale i da li je uspiješna?
25. Šta je teremin?

Svako pitanje nosi četiri poena.

Rezultati:

0-50 neobrazovan (5 - pad na ispitu)
51-60 na granici neobrazovanosti (6)
61-70 solidno obrazovan (7)
71-80 dobro obrazovan (8)
81-90 vrlo dobro obrazovan (9)
91-100 izuzetno obrazovan (10)

eto, možete i vi smisliti neki sličan test da vidim ja, gdje bi se našao na vašoj skali

71-80 dobro obrazovan (8)

A najviše me interesuje koliki bi u Srbiji bio prosjek na ovom testu, među gorenavedenom populacijom. Pretpostavljam da je većina vukajlijaša prilično iznad prosjeka.

Па добро :) није ово стандардизован тест да се решава и да покаже право знање. Ал већина би била :)

11. Jeste li čuli za The Pirate Bay i da li ga ikad koristite?

Не знам шта ће ти ово питање.
Тест ми је некако чудан, не знам колико бих имао поена. А и мислим да је ипак превише тежак. Верујем да би 70 посто људи пало испит.

Pa ako si čuo za the pirate bay i koristiš ga, onda imaš 4 poena na tom pitanju - to mjeri upoznatost ljudi sa načinima na koje se može doći do određenih materijala na internetu, ako nikad nisi ni čuo za the pirate bay, vjerovato si poprilično informatički nepismen.

Није тежак бенсијо, из сваке области понешта :)

Не знам јеси ли ти ово склапао, али има неких глупих питања, која немају везе с образовањем, на пример за Пајрт Бај, користио сам га, знам то питање, али ми се не свиђа. Мислим да би тест требао бити све у фазону задњег питања.

7... :/

Siguran sam u pedesetak posto odgovra,o 3-4 pitanja nemam blage veze,a ostalo ne znam,mrzi me da proveravam,verujem da imam dosta tacnih odgovora.Smatram da sam u odnosu na ostale i vise nego solidno opsteobrazovan.

ja samo 11 pitanja znam, znači 44. padoh.

Цокулићу, јеси знао одговор на 17. питање?

pa po meni je to pitanje za pirate bay baš bitno, jer ako neko danas nije ni čuo za to, to podosta govori o njemu

pa po meni je to pitanje za pirate bay baš bitno, jer ako neko danas nije ni čuo za to, to podosta govori o njemu

Добричина :) ја сам га 2 пута користио у животу :)

ne moraš ga koristiti, ima i drugih sajtova za šerovanje, kolko oćeš, bitno je da si čuo za taj sajt

ЗА 7 мислим да је Пољска, али сам рачунао као да не знам :) и оно са сунцем знам одприлике али нисам рачунао такође.

Једе ово говно па ћу поновити
За 7 мислим да је Пољска али га нисам рачунао, такође и за сунце сам знао отприлике али нисам рачунао.

Ja sam neobrazovan. :)

Ovo "sa sigurnošću" me upropasti.

Prihvatam Poljsku kao tačan odgovor, ali pošto sam mislio baš na visokorazvijene zapadne zemlje, a Poljska tu pripada, ali vrlo diskutabilno, nisam mislio na Poljsku, već na SAD, jer je tamo religija daleko važnija nego u većini evropskih zemalja, naročito na jugu, a SAD su baš tipičan primjer visokorazvijene zapadne zemlje.