Prijava

Da li su po vama deo kulture ili nekulture?

Da li su pozitivna osobenost srpskog naroda ili pokazatelj visokog stepena nepostovanja vrednosti kod nas?

Da li su i u kojoj meri potrebne na ovom sajtu kao naslov definicije ili samo kao deo definicije?

Da li stvarno postoje ljudi koji nikad nisu psovali u zivotu?

Koja psovka vas podseca na koji narod?

Koje su psovke prihvatljive, a koje nisu?

Da li treba psovati pred decom?

Da li treba psovati u muzicki tekstovima?

Postoje li psovke sa stilom i plemenitoscu?

I milion drugih pitanja.
Sad i ovde...na ovoj temi.

Moji odgovori (redom):
Deo kulture.
Dvoumim se.
Potrebne su, veliki broj psovki je svojevrsan sleng. Oko mere se dvoumim.
Ne.
Chivsha none - albanski...
Dvoumim se. Ipak treba biti oprezan kome psujete majku.
Da.
Da.
Da.

Aj sad vi?
Bas me zanima.

Jebi se Vlajko, ja se poradova' kad sam vidio ovu temu, mislio da ću ođe naić' na neku enciklopediju psovki, kad kurac, psovke ni za lijek. :)

e u kurac baš, ko će da ti popamti sva ta pitanja.
meni lično je simpatično psovanje, ako ne vređa nikoga i ako ima meru, naravno, treba voditi računa pred kime možeš da se opustiš i laješ a pred kime da budeš fin.

Ми смо на факсу из опште лингвистике помињали псовке као неопходан саставни део језика који је непотребно и немогуће искоренити. Оне имају своју корисну функцију - функцију олакшања. Дакле, увек псујеш кад ти нешто није по вољи, кад се повредиш, кад те нешто изнервира, и одмах ти буде лакше, тако да псовка дође нешто као издувни вентил. Наравно, не треба псовати увек и свуда, није културно, а и неукусно је.
Ја пуно псујем. И вербално, и кад пишем. Не верујем да је претерано лоше псовати пред децом и не верујем да то може имати претерани утицај на њих, осим ако не прелази границе нормале.
Да, познајем пар људи који не псују. Један мој друг не псује, дакле нема тај издувни вентил, али зато кад попизди, уме да буде јако незгодан и тешко га је контролисати. И једна ортакиња исто не псује, али се зато нон-стоп нешто тресе и нервозна је и не избацује нервозу из себе.
Нервирају ме људи који буквално схватају псовке. Наравно, не треба сваком псовати мајку, али ме нервира кад добром другу кажем ''Јебем ти маму'', а он се прими као да у том тренутку замишља како стварно имам секс са његовом мамом, па се намуси. Кад би псовке имале буквално значење, могле би да се преводе такве какве јесу на друге језике (Замислите превод ''I stick it to your mother's cunt''). Пошто не носе основно значење, не могу тако ни да се преводе. Као идиоми и пословице, па и фразе. Али, људи то углавном не капирају.
Стил и племенитост? :)
То нешто као кад персираш у псовки, па кежеш човеку: ''Пичка Вам материна''? :Д
Или као оно из филма ''Точкови'': ''Ви сте једна врло перверзна сељачина, господине!''':)

@Mesja
eto ti psovke...ti mene opsova sad cu ja tebe...jebi se Mesjo :)
@tasmanijski djavo
tacno tako
@Dzimi
sa svim se slazem...psovka sa stilom ili plemenitoscu...to ti je na primer psovka umetnicko delo...ako ima takvih...evo npr.
"Jebem te u dno grbinu gde ti se koza sabira!" Kakav sklop reci!
@Insolent
i ti oces da se psujes, a?
epa tu psovku sto si navela...to mu je nekako psovka sa stilom.

Inace me nerviraju mnogo ljudi koji moralisu o psovkama pred decom i muzickim tekstovima. 3 meseca nisam s boljim ortakom pricao zbog toga sto sam mu opsovao majku. Kriv sam...al i on shvata kako bi reko DZimi bukvalno.

A podstaknutim Mesjinim komentarom, ko oce ovde da psuje...nek psuje kolko oce, bez cenzure...kao grupna terapija.

Šta da ti kažem, Vlajče, osim da je Džimi u pravu: čim sam vam ga zbutala, bilo mi je lakše :-)

i to sto kazes...stvarno olaksava to zbutavanje :)

Ajde koja vam je omiljena pcovka?

Nemam omiljenu, ali evo ova mi se čini fina: Jebem ti bolesnu sestru na očev grob, a sve to ti gledala nepokretna majka i još jedna, možda i jača od ove, glasi: Nosi se.

e jebem te u usta - ovo je tako sočnoodvratno

Ja sam primetio da što je neki narod imao gora iskustva, to su psovke kod njih bolje razvijene. Sad jel' to moje viđenje tačno ili ne ?

Шта знам... Веровали или не, и културнији и европејскији народи од нас, имају сијасет, поприлично сочних псовки...
Ко смо ми, овако мали и беззначајни фактори, да се ту коцопрцамо нешто!?
Нашли су пре пар година, сећам се, једну дашчицу са писмом, у леду Сибира, у коме брат, пише брату, нешто о неким финансијама, куповини продаји и сл.
Ту се први пут срећемо са употребом псовки у језику словена! То је иначе још из десетог века...
Ову сам покупио од неких бугара:
Јеб'о те нож у леђа!!!

jebem ti postavu od gaća

Dobre ste psovke nabrojali...

@celt dobra defka...

@medicus
sloveni imaju stvarno socne psovke...dok ja mislim da je najgora svedska psovka: Sto mu gromova ili tako nesto!

@sonoftomorow
mi volimo da se dicimo sa tim da imamo mnogo zanimljivih i tesko prevodljivih psovki...al ja to ne mogu da tvrdim...bas se pitam koje su kineske i japanske psovke...inace sam cuo da samo madjarski Cigani psuju gore od Srba...al ko zna dal je to tacno. Znam samo da su nasi Cigani i Siptari pokupili dosta srpskih psovki. Siptar ce da opsuje na siptarskom, al kad se bas iznervira upotrebljava neku modifikaciju srpskih psovki...

Meni je najjaca psovka:
Jebem ti sve sto ti odi po dvor!

Inace mi je zanimljiva i konstrukcija:
Da nemam sestru u picku!
Koj li je um to smislio?

Ova je meni zesca:
Sestru ti ispopadrknem ili ispopandrknem...Nemam pojma da li se pise bez N ili sa,i ne znam znacenje!

Vlajko, ja znam da je temo neđe na śever Evrope, u neki narod, jedna od najgorih psovki "Idi u šumu." Zaboravio sam o kojem narodu se radi.

Ova tema jes' nova, al' mi je automatski postala jedna od najomiljenijih.

Drago mi je Mesjo, sto ti je omiljena.
I stvarno kazite mi sta trebamo mi da mislimo o narodu kome je to najgora psovka? Sumnjivo je to nesto, jebem im krv!

Ajde kolko od vas misli da li su oni gori ili bolji od nas? Zanemarite ekonomiju.

@Shana
IspopaNdrknem...valjda je mesavina od "ispopadati" i "pandrknuti" pa je znacenje mozda (koristeci primer koji si navela): "Jebem ti sestru dok ne pandrkne tj. dok ne umre!" - mada je mozda ovo ostro objasnjenje...
A ti kamenojebci su posebna sorta.
Inace reklamiraj se slobodno...

Postoji ona konstrukcija: "500 strele te ustrelile", a ima i:
"5 konja(ili crnca) te jebali" (naravno u slicnom kontekstu ko vec definisan izraz za strele.)