Prijava

Evo, odlučih da otvorim temu s nadom da će mi rasni Vukajlijaši pomoći, lolo. Ne trolujem, krajnje sam ozbiljan. Dakle, maturant sam, u maju završavam i imam dilemu - da li da upisujem fakultet (pravni sam planirao) ili da pokušam rad na prekookeanskom brodu. Mnogi će reći da je čudno što se dvoumim između ovako dvije različite stvari, ali shvatite da na brodovima imate obrazovne profile svih vrsta - od električara do elektro inžinjera.

Pravo me kao nauka zanima, ortak mi je upisao faks i bukvalno upijam znanje iz njegovih knjiga (znam da ovo nije neki merilo, ali me materija interesuje). S druge strane, odlazak na brod je prekretnica, životno iskustvo, prilika za masnu zaradu. Jer realno, za dva ugovora bih mogao zaraditi koliko neću ni usnuti za četiri godine dok završim pravo (gledajući rok). A i razmslimo kakve su mi šanse za zaposljenje nakon toga. Nisam jedan od onih utripovanih što misle da će laditi muda na brodu i dizati $5.000 mesečno, svjesan sam da se tamo radi od 12-15 sati dnevno i da si uvijek na dužnosti. Znam da je to jako stresan i naporan posao.

Što se tiče kvalifikacija za to, imam iskustva u turizmu (održavam sajt jedne tur. agencije, pa sam upućen), išao sam na takmičenja tur. tehničara... To mi je struka. Bukvalno sam najbolji učenik u školi što se toga tiče, brojne nagrade, znam kako to ide. Engleski jebem, sva takmičenja osvajam, a i zanimam se za njega van škole, koristim ga svakodnevno (radio sam i kao prevodiliac za jedan fitness sajt). Vrijedan jesam i izdržljiv (jebiga, bodibilding, poverlifting). :D Ajmo reći da se razumijem u tu struku. Naravno, onoliko koliko me je škola naučila. Elokventan sam, galantan, lololo. Možda jesam subjektivan, ali mislim da imam potrebne kvalitete za rad na brodu. Planirao sam da pucam na poziciju rada u ''gift shopu'' ili na recepciji, a ako ne, onda sa pozicije konobara da napredujem do te pozicije (zavisno od ugovora i kompanije). Uglavnom naravoučenije je da se ne treba potcijenjivati kada se odlazi na brod.

Eh sad... Život na kopnu. Osim prijatelja nemam nekih čvrstih spona ovdje gdje sam sada, tako da mi osim toga život na brodu ne bi teško pao. Osim nekoliko ortaka koje volim k'o braću i teretane mi ništa neće nedostajati. Iskreno, želim i da se maknem iz ove sredine od svih sranja. Tako da materijalna strana nije jedini razlog zbog kojeg želim da se udaljim (mada su plate ekstremne i ne plaća se porez). Problem je taj što ako odem na brod možda izgubim želju za upisivanjem faksa, a brod nije trajno rešenje. Ne verujem da bih radio više od 3-4 ugovora (ovo je oko tri godine, možda manje).

Postoji i opcija da upišem i završim faks pa da onda idem na brod, ali to je za minimum četiri godine, dotad ko živ ko mrtav. Nadam se da me shvatate.

Pa ako može pomoć, cenio bih.

najbolji učenik u školi

brojne nagrade

Engleski jebem, sva takmičenja osvajam

bodibilding, poverlifting

Elokventan sam, galantan

Čekaj, je l' ovo za dvoumljenje između faksa i broda ili oglas za ženidbu?

Ради на броду, неш се леба од факса најести!

Ради на броду, неш се леба од факса најести!

Ukratko, i ja bih ti ovo preporučio. :)

Ako već imaš takvu priliku, nemoj je propustiti. Ukoliko propadne, faks možeš upisati i u 80-oj.

Čekaj, je l' ovo za dvoumljenje između faksa i broda ili oglas za ženidbu?

Šta lupetaš ti čoveče? Navodim neke kvalitete za koje smatram da posedujem da bi neko ko pročita ovo mogao da mi da smernice da li bih trebao da tražim posao na brodu. Da posedujem kvalitete metalovarioca verovatno bih to naveo kao karakteristiku. Fora je u tome što sam išao na brojna strukovna takmičenja koja su povezana i sa kodeksom oblačenja/ponašanja i onim što moraš imati za rad na brodu, da bi mogao tamo raditi, tako da sam to naveo.

Šta lupetaš ti čoveče? Navodim neke kvalitete za koje smatram da posedujem da bi neko ko pročita ovo mogao da mi da smernice da li bih trebao da tražim posao na brodu. Da posedujem kvalitete metalovarioca verovatno bih to naveo kao karakteristiku. Fora je u tome što sam išao na brojna strukovna takmičenja koja su povezana i sa kodeksom oblačenja/ponašanja i onim što moraš imati za rad na brodu, da bi mogao tamo raditi, tako da sam to naveo.

Ma zajebavam se, koj' ti kurac? :)

рад на броду. осамосталићеш се. зарадићеш генге. пропутоваћеш свет. ако си згодан јебаћеш науљене богате милфаче. добићеш добре напојнице. иживи се неколико год. па приони на студије после.

Brod definitivno.

Ako već imaš takvu priliku, nemoj je propustiti. Ukoliko propadne, faks možeš upisati i u 80-oj.

Nije da imam priliku, nešto tipa veza ili tako nešto. Svako ko ima volju da zapne i zna jezik može da se prijavi da konkuriše. Pa onda il' pukovnik il' pokojnik. Ja sam sada u fazi dvoumljenja i prikupljanja informacija o radu na brodu. I još da počnem malo da prelistam literaturu vezanu za to, da spremim CV i te ''sitnice'' koje život znače da bi se tamo upalo.

Ma zajebavam se, koj' ti kurac? :)

Zbog tebe sam na stubu srama bez razloga, nisi mi baš omiljena ličnost, zato sam skočio. :D

da li da upisujem fakultet (pravni sam planirao) ili da pokušam rad na prekookeanskom brodu.

idi na brod, ako nisi 100% siguran sta ces da upisujes. fakultet nista ne znaci bez ljubavi prema struci. ako nista, videces malo kako izgleda dirinciti a mozda ces malo i iskristalisati sta zelis.

Planirao sam da pucam na poziciju rada u ''gift shopu'' ili na recepciji, a ako ne, onda sa pozicije konobara da napredujem do te pozicije (zavisno od ugovora i kompanije). Uglavnom naravoučenije je da se ne treba potcijenjivati kada se odlazi na brod.

sa 18 god, i tvojim dosadanjim iskustvom ces prvih godinu dana ribati posudje i sluziti kao potrcko, radeci vise a biti placen manje od starijih kolega. nadam se da si pripremljen na to.
EDIT: na napojnice uglavnom zaboravi u pocetku...

savet je: idi na brod, ako sada nisi 100% siguran sta hoces da upises i imas blagu sliku cime bi bio srecan da se bavis u zivotu. ali ne ono sto si video iz serija, nego svu realnost tog zanimanja, i kako doci do njega.

jedna od prednosti broda je sto ne mozes nakon nedelju dana da se vratis kuci ridajuci zato sto je tesko i usamljen si (sto se svakom desi kad promeni sredinu), pa ces malo da se ocelicis.

Е, а то ко да је неко свето правило да мора факс да се упише одмах после средње, оно, "шта ће да мисли комшилук" фазон. Ако ти се указала боља прилика искористи је. То искуство ће много да ти значи. А дипломом ћеш вероватно да бришеш дупе.

Zbog tebe sam na stubu srama bez razloga, nisi mi baš omiljena ličnost, zato sam skočio. :D

Au... E jebiga, šta da ti kažem... :)

Ради на броду, неш се леба од факса најести!

definitivno. pukla zemlja nema perspektive nikakve za posao. veruj mi, ne zajebavaj se sa punjenjem državnog budžeta školarinama jer trenutno nema poente.
možda bude nekad, ali sada ne..

sa 18 god, i tvojim dosadanjim iskustvom ces prvih godinu dana ribati posudje i sluziti kao potrcko, radeci vise a biti placen manje od starijih kolega. nadam se da si pripremljen na to.

Da, svjesan sam i toga, napisao sam da bih počeo sa pozicije konobara (što i jeste najizglednija opcija jer se najviše i traže). A na početku bih služio posadu broda, a ne goste, dok nadređeni ne vide da sam izbrusio zanat. Ali dešavalo se (govorili su mi ljudi iz agencije gde idem na nastavu) da su ljudi bez nekog iskustva dobijali bolje poslove. E, sad, možda su znali engleski bolje od mene, možda su govorili nekoliko jezika, a sigurno su bili stariji.

jedna od prednosti broda je sto ne mozes nakon nedelju dana da se vratis kuci ridajuci zato sto je tesko i usamljen si (sto se svakom desi kad promeni sredinu), pa ces malo da se ocelicis.

+1

Zaboravio si da pomeneš da si mnogo skroman dečko...

Eh, da, to nisam pomenuo u prvom postu, da sad ne editujem... Dosta sam skroman (decxko).

Daj ljudi, zajebite skromnost, dečko je samo realno subjektivan. Goni na brod, znam još neke koji su htjeli, pa zaglavili na faksu.

Fakultet.

1. Kapacitet za učenje se menja sa godinama (da objasnim na sopstvenom primeru): meni je zapalo da završavam postdiplomske i ispalo je da je to išlo sporije nego što sam mogla da pretpostavim. Studije su bile lake, al' meni knjige nije išla tako lagano kao ranije.
Ovo se odnosi na varijantu "uvek možeš da studiraš".

2. Šta god budeš odlučio, nemoj da ostavljaš sebi prostor za smaranje (eh da sam sad na brodu... ili: sad bih bio u čitaonici, a ne da rmbačim sa Papuancima).

3. Ostavi i mogućnost da odustaneš od izabranog, presečeš i resetuješ se. Odustajanje iza kog ne ostaje gorak ukus podrazumeva da si prethodno dao sve od sebe, istestirao sve varijante i zaključio da si na mestu koje ti NE ODGOVARA, a ne da si pogrešio. Teret sopstvene greške ume da bude težak ako si previše odgovoran tip.

4. Gde god budeš bio za godinu dana, daj maksimum od sebe. To ne znači u jednom momentu, niti na mah, već odluku da se svojski posvetiš tome.

Upisi fax, daj dve-tri god i probaj malo studentski zivot. Onda pauziraj, idi na brod i odradi tih par ugovora. Do tad ces valjda da shvatis sta ti od ta dva vise odgovora ali ces moci da biras da li zelis da se vratis i zavrsis fax ili da se bavis necim drugim.

ja sada na grupi imam dosta njih koji su od 2, 3, 5 do 10 godina stariji od mene. i? ništa čudno. normalno studiraju. normalno su se uklopili.
studiraš kada ti osetiš potrebu za tim, a ne zato što te tamo strpaju odma' posle srednje.
jedni od najboljih znalaca svoje struke su faks upisali nekol'ko godina kasnije, da l' zato što nisu znali šta su 'teli, il' zato što su radili, il' zato što su upisali nešto što ih apsolutno ne zanima.

dakle, ne cimaj se. idi plovi, rmbači, vidi vode i sveta, pa kad stasaš, upiši šta želiš ;)

Upisi fax, daj dve-tri god i probaj malo studentski zivot. Onda pauziraj, idi na brod i odradi tih par ugovora. Do tad ces valjda da shvatis sta ti od ta dva vise odgovora ali ces moci da biras da li zelis da se vratis i zavrsis fax ili da se bavis necim drugim.

ovo nikako nemoj, nes uraditi nista ni od jednog ni od drugog a izgubices 2-3 god :)
osnovan savet u zivotu (za decake): kad krenes posao, zavrsi ga il daj sve od sebe, pa predji na drugi, inace ces sjebati sopstvene zivce.

Upisi fax, daj dve-tri god i probaj malo studentski zivot. Onda pauziraj, idi na brod i odradi tih par ugovora. Do tad ces valjda da shvatis sta ti od ta dva vise odgovora ali ces moci da biras da li zelis da se vratis i zavrsis fax ili da se bavis necim drugim.

ovo nikako nemoj, nes uraditi nista ni od jednog ni od drugog a izgubices 2-3 god :)
osnovan savet u zivotu (za decake): kad krenes posao, zavrsi ga il daj sve od sebe, pa predji na drugi, inace ces sjebati sopstvene zivce.

slažem se,nikako, to ostavljanje na pola, pa kao neki povratak posle nije uopšte dobra ideja.odradi bar jedan ugovor,dva na brodu,ako već imaš želje,pa posle upiši faks koji ti leži.možda se u medjuvremenu desi i nešto na brodu,pa ti otvori skroz neka druga polje i mogućnosti.kontakti takodje znače.