Prijava

Ха, колико добра идеја, да се упишем да пратим. Битан је и број људи, колико се узима да их је?

дошли би до средњег века за неколико месеци

Хм... Да ли? Ја мислим да би, уколико технолошки напредак буде био неометан, прескочили средњи век.

Групи вредних инжењера би било потребно свега неколико месеци да направе мини-електрану од расположивих ресурса на изолованом острву, а затим и мини-фабрике и сл.

Додуше, било би ту потребно и доста физикалаца...

Neće imati ambiciju i svrhu za napretkom jer znaju koliko dugo treba da bi dobili koliko-toliko iste uslove života kao ranije.
Poubijali bi se jer bi uvideli koliko tu treba rada.
Da bi stvorili želje koje nisu povezane sa drugom stranom mora oni moraju da budu rođeni tu svi na isti dan ali onda je problem kako će naučiti da čitaju?
Čak i da imaju nekoga ko će ih naučiti da čitaju, dosta knjiga će propasti zbog neodgovarajućeg tretiranja prema njima a i čovek naprosto ne može da nauči nešto a da pre toga nije usvojio osnove.

Ali ovako grubo gledano, bez zalaženja u detalje, trebalo bi im za trećinu manje vremena da postignu današnji nivo razvitka tehnologije, tehnike i kvaliteta življenja.

EDIT: Da, elektrana je veoma dobra stvar, pogotovu kada se napravi od drveta ili tako necega...
Prvo treba da se omoguce uslovi za osnovnu preradu prirodnih resursa.
Ako racunamo da hranu imaju odmah onda jedino ostaje pitanje oko prerade ruda a zatim proizvodnja ostalih materijala potrebnih za razvitak industrije.

Slažem se za ovo u vezi reda i političkih struktura, taj sam element previdio, a vrlo je bitan. Ali meni je pretpostavka bila (iako je nisam eksplicitno naveo) da oni jesu okrenuti nauci i da žele da rekreiraju civilizaciju što prije. Dakle pretpostavio sam idealne uslove, i imaju volju, samo je pitanje da li bi MOGLI kad bi htjeli i kad bi međusobno sarađivali. Ali baš bez ičega osim znanja (bilo u glavi, bilo u knjigama)

Јовичић боготац. Само да се упишем, занимљива тема.

Хм... Да ли? Ја мислим да би, уколико технолошки напредак буде био неометан, прескочили средњи век.

Не узимаш у обзир да за живот не постоји апсолутно ништа, дакле неколико месеци, месец, два, три, четри да обезбеде услове за живот, дакле места за живот, рибарске бродове, млинове, воденице, ветрењаче, усеве, читаву сеоску инфраструктуру, а имајући у виду да они знају како и од чега да направе нпр. најбољи могући рибарски брод, а од дрвета, дакле не неки модерне генерације, е па тек онда су у могућности да уопште крену у неки напредак.

Зависи од људи који су се ту нашли. Довољан је један специфичан дегенерик и да све оде у курац.
Еволуција најбрже иде у малим, изолованим локацијама са малим популацијама. Исто то важи и за друштво. Мислим да би резултат за неких стотинак, двеста година био драстично различит од цивилизације коју знамо.

Da, elektranu je lako napraviti, naročito hidrocentralu, ali prije toga im treba metal, zbog metalnih dijelova, a nemaju simens martinove peći, već moraju golim rukama da iskopaju metalnu rudu i da u nekakvom kamenu nekako sklepaju nešto gdje se može taliti ruda... i ne znam da li bi mogli odmah gvožđe da prave, ili bi morali prvo proći kroz fazu bronze.

Mislim da bi im od knjiga dosta korisne bile one u kojima se opisuje istorija tehnologije u primitivnim civilizacijama jer bi u početku vjerovatno morali koristiti bar neke od njihovih metoda.

Еволуција најбрже иде у малим, изолованим локацијама са малим популацијама.

Ако под еволуцијом мислиш на развој друштва у сваком погледу, технолошком, културном, друштвеном, државном, онда то није тачно. Јер без велике концентрације и мешања са другима, доласка у додир са осталима, напредак је успорен јер није потпомогнут туђим, а овако се знања размењују и све иде брже, али то није за ову тему пошто ови већ имају знање из свега.

Ако под еволуцијом мислиш на развој друштва у сваком погледу, технолошком, културном, друштвеном, државном, онда то није тачно. Јер без велике концентрације и мешања са другима, доласка у додир са осталима, напредак је успорен јер није потпомогнут туђим, а овако се знања размењују и све иде брже, али то није за ову тему пошто ови већ имају знање из свега.

+1

ukoliko je to dovoljno organizovana grupa ljudi (ali iz svih oblasti) koja ima dovoljno radnje snage koja se ne buni i resursa (vrlo bitno), misljenja sam da je za 1 zivotni vek, verovatno i krace, moguce povratiti civilizaciju na sadasnje stanje.

pa jebemu mater pogledajte samo sta je uradjeno za zadnjih 200 god i to bez prethodnog znanja, samo istrazivanjem. pogledajte koliko treba zemlji da se oporavi nakon nekog unistenja...

ovo pricam kao osoba koja se profesionalno bavi time da iz gomile informacija pravi nove stvari koje rade.

Ако под еволуцијом мислиш на развој друштва у сваком погледу, технолошком, културном, друштвеном, државном, онда то није тачно. Јер без велике концентрације и мешања са другима, доласка у додир са осталима, напредак је успорен јер није потпомогнут туђим, а овако се знања размењују и све иде брже, али то није за ову тему пошто ови већ имају знање из свега.

Еволуција није нужно напредак. Ја говорим о промени.
ЕДИТ: напредак у технолошком смислу.

Ukoliko ne postoji mnogo zena na tom ostvrvu ne bi nista uspjelo jer koji ce im kurac to ako ne mogu da nastavljaju civilizzaciji, dakle da bi nesto uspjelo potrebno je mnogo jebacine da se to moze prenjeti na druge.

Celte, kvari te okruženje pa potcenjuješ neograničeni potencijal ljudske gluposti :)

mislim da ponekad ljudi nisu ni svesni koliko stamparija i knjiga (i sada internet) ubrzava razvoj necega.

mislim da ponekad ljudi nisu ni svesni koliko stamparija i knjiga (i sada internet) ubrzava razvoj necega.

Много тога људи нису свесни :)

Ostrvo je prebogato resursima, tako da se mogu snaći za ogrev i hranu. A osim knjiga imaju i znanja, a da dodam i to, svi su mladi i vitalni. Da li to mijenja stvar?

Зависи од људи који су се ту нашли. Довољан је један специфичан дегенерик и да све оде у курац.

А сад да се и ја надовежем:

Људски фактор је често претерано непредвидив, али опет, што је мања заједница, то је већа вероватноћа да ће се цивилизација развити ако не бржим, онда бар другачијим током; претпоставимо да неће бити потребе да појединац намеће неку контролу другима јер, ако је довољно широко острво, мање више свако од њих може да се завуче у неки кутак и да кује планове за будућност

Што се тиче реда и закона, вероватно ће доћи до патријахата или примитивне демократије, мушкарци ће да преовладају јер су јачи, онда онај који буде изгубио у борби постаће нека врста роба, ал' не античког него попут кућног слуге. И треба да их буде пууунооо ако мислите да ће направити тек тако модерно друштво кроз пар месеци а има их шачица варате се... Треба да се прво успостави хијерархија где ће сви бити једнаки - јер нико неће имати ништа, па ће како се неки буду богатили и добијали успостављаће се власт одрђене групе над другом, па ће бити међусобних борби, па гушења побуна против владајуће групе, па ће доћи до успостављања религије јер усред нигде и ничег људи ће морати да се клањају нечем, па ће та религија да успостави обичаје, па ће обичаји да формирају право... па...
Овај зар се није ово већ десило кад је потонула Атлантида ?

Сад иде неко окупљање у НС, по'ватате их све, купимо неко оство од Грчке за таблу сланине, побацамо их тамо и купимо кокице.

Ja bih prvo izmislio točak, pa politiku, pa ležaljku i suncobran :)