Prijava

Moje mišljenje je da Marko svoju popularnost u epskoj književnosti duguje Konstantinu Filozofu, pošto u Žitiju despota Stefana Lazarevića piše da je Marko rekao ne znam sad kome da se moli Bogu da hrišćani dobiju i da će on među prvima poginuti. Marko je u pesmama i vaki i naki, dosta je pevača bilo, a i prešle su na njega pesme koje su pre pevane o nekim ranijim junacima. Eto, znam da je trol tema, ali nije na odmet i da se napiše nešto ozbiljno.

pošto u Žitiju despota Stefana Lazarevića piše da je Marko rekao ne znam sad kome da se moli Bogu da hrišćani dobiju i da će on među prvima poginuti.

Da tako nešto sam i ja napisao nego prokletstvo poslednjeg posta na strani. Da ga ponovim:

Nije to baš bilo svojevoljno. Čak je umeo da napuši Despota Stefana Lazarevića zbog previše agilne službe Turcima. Pred tu bitku na pločniku priča se i da je priželjkivao smrt od strane Vlaha, jer je nateran, ali da je bio vazal, bio je.

A burazer mu se zvao Andrijaš.

Da, Andrijaš u pravu si, ne Andraš, zajebao sam se. Lepo ime.

Takvi kao ti Džoni lajkuju Čampija.
Marko kakav je, takav je, naš je, je srpski heroj i večno će živeti njegova borba za dobro srpskih zemalja.
Sram vas bilo

meso mleveno, mangulice peceno, za snagu je vazno da ne obeduje zeleno...MARKO JARIC MARKO JARIC!!!

Човек није ни први ни последњи кога је народна песма уздигла на ниво хероја и шта ти ја знам а да је био обичан турски лижисан и слуга. И то им се приклонио пре Косовске битке, када ништа још није било решено. Деспота могу да разумем, Србија је била поражена, вазал Турцима, требало је сачувати народ од уништења. Мало људи зна да је за деспотово време Србија доживела велики опоравак и да Косово није "крај" како исто серу народне песме. Али јесте почетак истог. А човек је добио најружнији споменик икад. Ено га на Калишу.

Од народних хероја признајем само Баја Пивљанина, Танаска Рајића и Панчева.

Marko je bio pijana gegula sa topuzom i nije znao kud udara. Jebote, uporedi ga sa nekim tamo junaka tipa Zigfrida, Lanselota, Viljema Tela, Ričarda III, Samsona, Hektora, Odiseja, i tako to. Lik je baš ono, Srbin do koske. Sedi, pije, skurči mu se, i onda ustane i jebe nekom keve, pa opet iskulira. Ne voli žene, ima majku koja mu tupi, nema šta da jede, samo loče i glođe koru leba, i eventualno ako neko janje smaže. Radi za Turke, radi protiv njih... Srbin.

ako ćemo tako, srbija ni nije još uvek bila pod turcima kad je vladao despot stefan, al dobro...nervirame što naše ljude pravite na turke...aj razumem kad hrvati svojataju teslu, al jel moramo i mi sami to da radimo sa svojim ljudima?

Петре ти си баш решио да се правиш тупав и да истовремено тролујеш?

А добро, не може Кизо све сам. Само полако.

takvi kao vi će za 500 godina reći da Nole nije srpski heroj i da se borio za Monako.

http://www.youtube.com/watch?v=BydYgfCmekQ Oн топик: О Марку немам неко мишљење. Контам да је радио шта је морао да не би брао кожу на шиљак. Сад, то што ми ђед изводи пор(иј)екло од њега, што прича како Марко није погинуо, него поб(ј)его у Црну Гору и пром(иј)енио презиме, то је друго. МАРКО АНСЕСТОРУ МОЈ

Марко Краљевић је пичкетина и јајара, као и сваки други Марко, уосталом.

Разлучите фикцију (поезију) од стварности. Као лик из поезије Марко је отелотворење и парадигма српског ината, борбе против турчина. Историјски, пристао да буде вазал, заштитио народ.
Конкретно за Мусу, шиптарски је ђубар и ако га је убијом наравоучение за нас ЛООООЛООООЛООО!1 ЛДП ИЗДАЈНИЦИ СТОП ГЕЈ СТОП!1

pa da je on bio turčin kako pričate, mislite da bi turci dozvolili da mi imamo takve pesme gde se piše kako on ubija turke?

Па нико није рекао да је он био турчин.

Од народних хероја признајем само Баја Пивљанина, Танаска Рајића и Панчева.

meni je jedino banovic strahinja gotivan...i njegov hrt karaman... i onaj turcin sto ga je strahinja drzo u zatvoru ko u gostima, pojio ga vinom i hranio, pa ga turcin nije izdao drugima...strahinja ode do caleta od svoje zene koju je oteo trucin, starog jugovica, i ovaj nece da mu pomogne, ni on ni da salje nekog od svojih 9 sinova da mu pomogne, da svoju cerku izbavi....i zena posle pocne da pomaze turcinu, al ker ga spase...a on joj oprosti...znaci, pored ovog sto sam nabrojao, tu negde s njima ide i musa kesedzija kao pozitivac...i mozda jos neko al ne mogu sad da se setim

Radi za Turke, radi protiv njih... Srbin.

gotovo savrseno receno

EDIT:

Ban poglednu pašenoga svoga,
Nekakoga mlada Nemanjića,
A Nemanjić gleda u zemljicu.
Kad pijahu vino i rakiju,
Svi se fale za dobre junake,
Fale s' zetu i Bogom se kunu:
"Volimo te, Strahiniću bane!
"No svu zemlju našu carevinu;"
Al' da vidiš jada na nevolji!
Banu jutros nema prijatelja:
Nije lasno u Kosovo poći.
Viđe bane, đe mu druga nema,
Sam otide poljem Kruševačkim
Ja kad bio niz široko polje,
Obzire se ka Kruševcu b'jelu,
Ne će li se šure prisjetiti,
Ne će li se njima ražaliti;
A kad viđe jutros na nevolji
Đe mu nema glavna prijatelja,
Pade na um, pa se dosjetio
Za njegova hrta Karamana,
Koga voli nego dobra đoga,
Te priviknu iz bijela grla,
Ostalo je hrče u aharu;
Začu glasa, hitro potrčalo
Dok u polju pristiže đogina,
Pokraj đoga hrče poskakuje,
A zlatan mu litar pozvekuje,
Milo bilo, razgovori s' bane
Ode Bane na konju đoginu,
Te prijeđe polja i planine,
Ja kad dođe u polje Kosovo,
Kad sagleda po Kosovu silu,
Al' se bane malo prepanuo,

Jebali vas i Musa Kesadžija i Rafael Nadal

Zašto Marko nije voleo žene? Stoji tu negde u uglu neka sumnja. Kao recimo Betmen i Supermen i ti superheroji, pa Blek Stena, pa Zagor, pa Alan Ford, nikako da ostvari tu romantičnu idilu. Pa Ahil i nežni Patrokle... Izgleda da su svi junaci tog tipa pomalo gej.