Prijava

Poljska vekovna želja je da maznu deo Ukrajine. A ako Rusi sklone rakete iz Kaljingrada, onda su izgubili jedinog manje-više štićenog pešaka na drugoj strani table.

Valdemare, hoces da kazes da su im rusi uvalili gargiju?

U Kaljingradu jesu, mislim, pogledaj gde se nalazi na mapi. Došli i uzeli, svejedno što ama nikakve veze nema s Rusijom.
http://independent.md/wp-content/uploads/2014/06/1399458845kaliningrad-map.jpg
A dobra pozicija, odatle mogu da gađaju i Poljsku i Švedsku i Nemačku, i da kontrolišu ceo Baltik.

Zvanično su tek prije dvije godine u Kalinjingradu raspoređeni ruski balistički projektili. I to u cijeloj onoj ujdurmi oko antiraketnog štita u Poljskoj. Ne mogu da nađem jesu li Sovjeti imali rakete tu u svoje vrijeme.

Управо је тај Калињинград гаранција да би у случају нуклеарног сукоба Европа била 100% уништена, док и Амери и Руси (поготово Амери) калкулишу(боље рећи фантазирају, како да избјегну други удар и "побиједе" у нуклеарном рату. Зато Русима и јесте толика фрка око штита у источној Европи (који још није инсталиран ни у Румунији ни Пољској!), јер би стварно могао ем да обара интерконтиненталне ракета намијењене Америци, ем би ту могле да се инсталирају нук. бојеве главе да гађају Русију. Али зато од ракета кратког и средњег домета из Калињинграда, марак Шваби и Енглезу, уста га јебем, не би било спаса.

A šta to znači kad i jedni i drugi mogu da privuku podmornicu sa balističkim projektilima uz obalu svog protivnika i ožeži. Dobro je imati Kalinjingrade, Turske i Kube, al ono.

Ma dobro je, ali ovo je zakon. Neofanzivno, ali udri ako hoćeš, pa posle gledaj.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dead_Hand_%28nuclear_war%29
Uvek sam se ložio na dumsdej divajsove.

Јебига, питај те који планирају стратегије, ни мени није најјасније. Претпостављам да рачунају да могу пресрести и уништити подморницу прије него што приђе довољно близу, е сад ако нека и прође то је прихватљива штета, шта је Америци пар Хирошима ако ће после тога бити апсолутни господари свијета.
Наравно да је атомско оружје прије свега дипломатско средство, али другачије ћеш разговарати ако те блокирају са скоро свих страна.

Ne volim pretjerano ni jedne ni druge ali ako sagledamo stvari objektivno Amerika ima daleko gori imidž od Rusije.
Hirošima, bliski istok, vijetnam, tradicija bombardovanja civilnih ciljeva, "nije to moj rat ako nema nafte, iako smo na papiru saveznici" filozofija (izlizano ali istinito... pogledajte centralnu Afriku).
E sad ako stavimo sve to nasrpam Staljina, jedne posjete Avganistanu, ljetovanja u Gruziji od neđelju dana i ukrajinske krize... ono, mislim da ništa ne zvuče gore od Amera.

Osim naravno ako idemo po onoj da se ne računaju zločini protiv muslimana i azijata kako to prećutno smatraju mnogi "liberalisti" zbog kojih i izbjegavam da se tako izjasnim

Podmornice su jeben stvari. Nukelerna podmornica ima veliku autonomiju, može duge vremenske periode da provede u mirovanju čekajući. A imaš brjen primjere gdje se podmornica neopaženo privuče kpitalnim brodovima. Neki dan je bio dokumentarac o podmorničarima za vrijeme hladnog rata. Britanksa podmornica je dobila zadatak da pribavi sonarni otisak sovjetskog nosača aviona Kijev. I uspjeli su tako što su se privukli brodu u sred vojne vježbe, i bili otprilike samo tri metra ispod Kijeva. I obavili što su trebali i tišli. neprimjećeni. https://d262ilb51hltx0.cloudfront.net/max/800/0*wX9LqBkfensZ33jO.jpeg
A ovo je amrički nosač aviona viđen kroz periskop sovjetske podmornice.
naravno, imaju protivmjer i za podmornice. Samo hoću reći da su to prilično zajebane stvari.

E sad ako stavimo sve to nasrpam Staljina, jedne posjete Avganistanu, ljetovanja u Gruziji od neđelju dana i ukrajinske krize... ono, mislim da ništa ne zvuče gore od Amera.

Koreja, Vijetnam, Kambodža, ekskurzije po Africi, zajebancije po Blsikom istoku. Ima toga. Da ne govorimo o Mađarskoj, Čehoslovačkoj i to.

A za američki spisak ima tog još dosta. Samo u Južnoj Americi su imali gomilu intervencija.

nije to moj rat ako nema nafte, iako smo na papiru saveznici

Pojasni.

Koreja, Vijetnam, Kambodža, ekskurzije po Africi, zajebancije po Blsikom istoku.

Uglavnom se sve to radilo samo u finansijskoj podršci i dostavljanju oružja, osim ako ne govorimo ođe o komunizmu protiv kapitalizma...

nije to moj rat ako nema nafte, iako smo na papiru saveznici

narod protestuje u nekom XXXstanu 2 godine, malo se porokuju i jedni i drugi do zuba naoružani...
Amerika: O ne, moramo pomoći ovom jadnom narodu iako ne znamo ni gdje su na mapi!

teroristi ubijaju na hiljade ljudi naoružanih puškama iz doba kolonizacije više od godinu dana u Nigeriji koja je vjerovatno najveći saveznik zapada u tom dijelu Afrike
Amerika: Objavićemo jedan članak u novinama... neka bude u donjem desnom uglu stranice...

EDIT: Mislim stvarno, koga boli kurac za Nigeriju koja ima sasvim dobar strateški položaj ali se nalazi u pizdi u materinoj... Da se nalazi u istočnoj africi bila bi druga priča sigurno

http://en.wikipedia.org/wiki/Dead_Hand_%28nuclear_war%29
Uvek sam se ložio na dumsdej divajsove.

Siguran sam da sve nuklearne sile imaju dedhend sistem. Pošto nikad nije imao prilike da se testira, verujem da bi jedan severnokorejski projektil izazvao lančanu reakciju u celom svetu, pa bi se igrali folauta.

A ovo je amrički nosač aviona viđen kroz periskop sovjetske podmornice.

http://en.wikipedia.org/wiki/VA-111_Shkval

The speed of the VA-111 far exceeds that of any standard torpedo currently fielded by NATO. This speed is a result of supercavitation: the torpedo is, in effect, flying in a gas bubble created by outward deflection of water by its specially shaped nose cone and the expansion of gases from its engine. By keeping water from coming into contact with the surface of the body of the torpedo, drag is significantly reduced, allowing extremely high speeds.

Ono kad ti baš ne trebaju nosači aviona.

Sovjetski piloti su, na primjer, učestvovali u Koreji i Vijetnamu. U Angoli su bile sovjetske i kubanske trupe. Velike sile imaju tu imperijalističku crtu, jbg.

A dolje navedeno. Nije stvar u nafti samo. Osim ako pod naftom smatraš bilo koji državni interes od značaja. Jbg, opet je to ta agresivna priroda velikih sila. Koja je se podrazumjeva. Onda je pitanje i ko podržava te teroriste. Trag radikalnih islamista često vodi do Saudijske Arabije, koja je na prs u guzcu sa SAD. Pa se moež postaviti i pitanje da li amerima odgovara nestabilna Afrika u kojoj Kinezi imaju sve veće prisustvo. Savezi bez zajedničkog intersa nemaju neku težinu.

Osim ako pod naftom smatraš bilo koji državni interes od značaja.

da, da... baš to. Može i da se definiše. Kapiram da je postalo sinonim za bilo kakav državni interes zapadnih sila.

Kinezi nemaju toliko svoj uticaj koliko one njihove privatne vojske. Kapiram da kad imaš toliku državu možeš to da radiš. Meni zvuči kao neki sci-fi al evo živim u vremenu kada postoji.

A i opet, ti govoriš o pilotima ili trupama u državama... Ameri imaju trip da ciljaju na čitave regione.

Pa kad mogu. I ovi bi isto, al nisu imali tolike mogućnosti. Vjerujem da ih samo to ograničava.

Problem je što ljudi i dalje posmatraju Sovjetski savez, a danas Rusiju kao "dobru" stranu koja se bori za male i jadne narode koji bi da svrgnu kolonijalnu/kapitalističku vlast koja ih izrabljuje. U proksi ratovima od 1945. pa sve do danas, mnogo je malih naroda koji su pokušali sebi da naprave dobru demokratsku socijalističku državu od kolonijalne ruine ili ostatka nekog carstva. Recimo Koreja, Vijetnam, većina Afrike i Latinske Amerike. E sad, Ameri su paranoično, a i proračunato to sprečavali zbog širenja komunizma koji im nije odgovarao ni ideološki ni ekonomski, dok je SSSR to pomagao jer im je odgovaralo da imaju ideološki naklonjene države širom sveta. I tu nastaje problem, sam narod je imao optimistički i utopijsku viziju šta će biti sa njihovom zemljom pod socijalističkim režimom, a nisu bili svesni da bi se pretvorili u staljinizam.

Staljinizam? Opet lepiš etikete olako. Staljinizam je moguć u jednom vremenskom periodu, na određenom geografskom području, znamo kad i gde. Priznaj da mrziš Ruse, biće lakše ljudima koji s tobom pričaju :)

Preneseni staljinizam. Postali bi kolonija SSSR-a, kao što su drugi postali kolonija SAD-a. Isti kurac, to sam hteo da kažem. Evo pogledaj sve zemlje što su uspele da se odbrane od Amerike tokom Hladnog rata, vidim sad im je do jaja... kurac. Ne mrzim Ruse, mrzim sve podjednako, ako imaju govnarsku politiku.