Prijava

Ajde neka neko ko stalno kopa po sajtovima da bi postovao ovde i ispao pametan, rajder recimo, nađe neki pouzdan sajt gde je lepo objašnjeno zašto ZA i zašto PROTIV, tj prednosti i mane.

Onda će biti lakše da se svrstamo na jednu ili drugu stranu, koliko vidim svi znamo površno i na osnovu toga donosimo zaključke.

Ništa bez 1-1 analize :)

Ne vidim poentu Rajderove lekcije o sintezi proteina. Nikakav zaključak ne mogu da izvedem o štetnosti gmo, meni deluje kao klasično razmetanje i bacanje podataka u prazno.

Trulekse tu si u startu napravio grešku što si upšte krenuo da čitaš njegov post

http://www.dairymoos.com/wp-content/uploads/2013/09/left-teosinte-right-maize.jpg
Levo - kako je izgledao kukuruz pre jedno 7k godina. Desno kako izgleda danas. Verovatno je i tad neki Valdemar prosipao filozofiju o etici i postavljao pitanja tipa: 'Da li mislite da smo dovoljno zreli za manipulaciju živih bića...''

Nisam se još definitivno opredelio dal sam za ili protiv, jer je kod nas na Poljoprivrednom fakultetu bukvalno rat između profesora ko će više da ubeđuje studente po pitanju GMO hrane. Neki vele da je to najjača stvar ikada, a neki da je to najveća podmetačina na svetu.

Samo sam siguran u jednu stvar- neki od tih profesora dobijaju pare od nekoga za lobiranje i ispiranje mozga studentima.

Što se tiče konkretno Genetski modifikovanih organizama mislim da ne bi valjalo koristiti u svrhu ishrane dok se dovoljno ne ispita dal je štetno.
Ne bih zanemario činjenicu da genetski modifikovanu biljku ne napada nikakva štetočina- što znači da nijedna živo biće nije telo da pojede. To najverovatnije znači da je ta hrana smeće. Genetska raznolikost biljaka je isto mnogo bitna, a kod GMO biljaka ne postoji jer sve biljke na npr. polju kukuruza, imaju potpuno iste gene.

Ovi profesori na faksu što su protiv GMO, slažu se da je GMO-paradajiz bezopasan, jer mu se uklanja samo pektin da ne bi istrulio.

Ne bih zanemario činjenicu da genetski modifikovanu biljku ne napada nikakva štetočina- što znači da nijedna živo biće nije telo da pojede. To najverovatnije znači da je ta hrana smeće.

Po ovoj logici ispada da je med smeće jer ga ne napada ni jedna štetočina (sem medveda:)))

Što se tiče konkretno Genetski modifikovanih organizama mislim da ne bi valjalo koristiti u svrhu ishrane dok se dovoljno ne ispita dal je štetno.

Pa ispituju skoro 30 godina već, šta bi bilo dovoljno? Nije nađeno do sada da deluje štetno ili da izaziva neku bolest, hrana kao i svaka druga, malo manje prskana od obične. Preuveličana histerija jer kao što reče onaj iz Čakovog klipa - ljudi jednostavno ne žele da znaju, mrzi ih da se raspitaju pre nego što krenu da izmišljaju svaki svoju teoriju.

Tu verovatno ubrajaš i ljude koji su manipulisanjem genima živih bića stvorili psa od vuka pre 15 000 godina (lupio sam ovo ne znam tačno kad je počelo sa pripitomljavanjem vukova) kao i celokupno čovečanstvo koje se hrani žitaricama, a koje vode sve poreklo od divljih travki od kojih je čovek manipulacijom uspeo da stvori sve današnje žitarice? Baš si određen nema šta.

Moraš da praviš razliku između selekcije ukrštanjem i modifikovanja putem direktne manipulacije genetskim materijalom. Ali znaš ti to. Znači, svi koji smo za to da je čovečanstvo dovoljno etički zrelo da stvara nove organizme putem direktne manipulacije genetskim materijalom, neka dignu dva prsta. Nego ti ovde pokazuješ nešto što se zove tendencioznost, a ogleda se izvrtanjem reči sagovornika.

Čitao sam neke teorije da med jeste precenjeno smeće :D
Bog zna..

moja macka nece da jede onu ribu iz konzerve sto se dobija u menzi. kakva bezobraznost i nepostovanje

Trulekse, kad bi gledao malo dalje od svog nosa, shvatio bi da najveći broj toksina (otrova) proteinske prirode.
Signalni molekuli, koji su proteini ili peptidi, vezuju se za receptore na ćelijama, koji su takodje proteini, i pokreću različite signalne puteve indukujući aberantnu proliferaciju ili apoptozu ćelija...
I tako dalje, i tako dalje...

Ne kažem, to jesu minoooorne količine npr. u šači soje, ali zamisli hronične konzumacije...

Trulekse, čudim se, ponekad izgledaš kao konj kome su stavili one štitnike na oči, da može da gleda samo pravo kuda ide (il kuda ga gone).

Rajdere, opet izbacuješ random štivo podvučeno zelenim markerom iz svoje knjige. Ali nikako da pokažeš vezu toksina i GMO hrane što je cilj ove teme. Ako i uneseš takav protein on se razloži na AK, koje ulaze u tvoje ćelije i nakon obrade izlazi nov protein koji je ''stvorila'' tvoja dnk. Daj mi objašnjenje mehanizma kako uneta gmo hrana ''napada'' organizam konzumenta. Ovo tvoje je u najboljem slučaju neka hipotetika, ali nikao stvarno opažen proces i objašnjen mehanizam delovanja GMO hrane.

Nisu ti štitnici niti im je to namena.

Rajderu, ko ovde priča o toksinima? Ispao si glup u društvu, opet.

ljudi jednostavno ne žele da znaju, mrzi ih da se raspitaju pre nego što krenu da izmišljaju svaki svoju teoriju.

Ajoooj usraću se od ove rečenice

nije se na tebe odnosilo Gospodine, mojne da se usiraš.
Tepam se s vetrenjače bolje bi mi bilo nešto pametnije da radim
https://hollandvsnetherlands.files.wordpress.com/2013/01/kinderdijk.jpg.......

Ma ajde, šta mi napriča.
Kako se lekovi koje gutaš (per os) se ne razlože u digestivi? Jel misliš da se sve 100% razlaže?! Kako onda jedenje bunika deluje neurotoksično, npr?
Postoji nešto što se zove transcitoza, al kad bih krenuo da ti objašnjavam, počeo bi da vredjaš. Jer jednostavno ne umeš bolje. Lakše ti je da diskredituješ nekoga kao čoveka, neko da demantuješ činjenice.

Malopre si pitao kako mogu proteini da deluju, ja ti kažem da su neki od njih toksini, a ti me onda pitaš kakve veze imaju sad toksini. Opet kažem, mnogi toksini su po prirodi proteini. Saberi 2 i 2 jebem te glupa.

I da, Trulekse, ovo što kaže Vald, nije pristalo da čovek glumi Boga, velikog tvorca ili šta već i da kreira svet prema svojim aršinima.

Drugo, upravuje i kad ti kaže da ne razlikuješ domestifikovane organizme i GMO. Ispo su izuzetno glup kad si rekao da je čovek pre 15 k godina vršio manipulaciju gena vukova. Zlatno neko doba genetike.
I ni jedna životinja/biljka se ne može pariti/oprašivati sa jedinkom druge vrste. To je ujedno definicija vrste. Kod čoveka, konkretno, zaduženi su ZP3 proteini, kao i za druge sisare.

I još nešto, nijednom nisam rekao da sve razumem niti da sam otkrio teoriju GMO globalne zavere, već mislim da svakako nije bez posledica konzumiranje GMO.

I ni jedna životinja/biljka se ne može pariti/oprašivati sa jedinkom druge vrste. To je ujedno definicija vrste. Kod čoveka, konkretno, zaduženi su ZP3 proteini, kao i za druge sisare.

Ово. И онда се јави неко и каже "јешћу радије оно што су произвели они који знају које гене укрштају него ови што укрштају хибриде напамет па шта испадне". Па јесте, укрстиш двије врсте пшенице и испадне међед.

Hvala Bogu, te se neko jednom složio sa mnom :-)