Prijava

I mene je Truleks razočarao :-(

Realno, kažeš da je DNK nestabilan molekul zato što se denaturiše u digestivnom sistemu. To znači da su i UH, proteini, masti, pa čak i mnogi neorganski molekuli nestabilni?
Slažem se ja da se on razlaže do nukleotida, pa čak i dalje do fosfata, azotne baze i dezoksiriboze.
DNK molekul je konzervativan molekul, i normalno ne trpi promene. Tek na 96 stepeni C se denaturiše (van digestivnog sistema). I to podrazumeva samo raskidanje vodoničnih veza izmedju 2 komplementarna lanca, ne i fosfodiestarskih izmedju dva nukleotida. Tebi to nestabilan molekul?

Drugo, ko je rekao da bi DNK nečega (osim virusa) može da se ugradi u našu DNK? Niko. Jer ne može.

Ali ako promeniš gen, ti promeniš i njegov produkt. Bilo koji od 3 vrste RNK, a samim tim i svaki pojedinačni protein. Neki od proteina su enzimi ( svi enzimi su po prirodi proteini, sa izuzetkom ribozima ). Enzimi u organizmu omogućavaju malte ne sve.
Drugo, vrše se promene i na nivou nekodirajućih, regulatornih sekvenci tipa tzv. Operona, koji regulišu kojim intenzitetom se vrši ekspresija gena. Što je i suština stvaranja GMOa.
Mislim, ovo zvuči nezgrapno što sam napisao. I nigde nisam napisao kako sve znam, ali čisto da ti kažem koliko je široka slika i mogućnost manipulacije genima, a samim tim i svime što mi jedemo.

Ono što još znam, jeste da naučnici precizno mogu da odrede na kom mestu u genomu žele da deluju. Sad oni dobrodušni previde neki nus efekat, a ima i onih koji ciljano žele da naškode čovečanstvu. Al ne želim da mislite da sam mali paranoik koji veruje u teoriju zavere.

Bolje da jedem hranu sa genima za koje se zna koji su i koji su birani da budu takvi, nego nešto ukrštano rendom i zračeno, po metodi "šta bude bude" i onda odabrano ono što im se sviđa, a ko zna šta sve ima, a da se ne zna.

Ja sam protiv, šta će nam u Srbiji Gmo pored Mačve, Šumadije, Semberije, Vojvodine?!

51% sveta zavisi od hrane iz Sad-a. Gmo je globalistički projekat.

GMO-OMG!

Ja sam protiv, šta će nam u Srbiji Gmo pored Mačve, Šumadije, Semberije, Vojvodine?!

Брате, не бламирај се. ГМО није територија.

Ko kaže da jeste?

Hoću da kažem da imamo dosta obradive zemlje i da nam je to nije prevashodno.

Hahaha, rajderu, koje predavanje OMG-GMO

Ko kaže da jeste?

Hoću da kažem da imamo dosta obradive zemlje i da nam je to nije prevashodno.

Опет овај. ГМО није никаква земља, информиши се прво.

Stvar je u tome što smo pohlepom i neracionalnim raspolaganjem resursima dovedeni do tačke gde se GMO nameće kao jedini izbor za opstanak. Ko će nahraniti sva ta usta, ako ne genetska manipulacija? Nužnost GMO samo je simptom bolesti čoveka, a kad se svi simptomi nagomilaju, videćemo kako će to izgledati.

TheWaveRider
I mene je Truleks razočarao :-(

Realno, kažeš da je DNK nestabilan molekul zato što se denaturiše u digestivnom sistemu. To znači da su i UH, proteini, masti, pa čak i mnogi neorganski molekuli nestabilni?

Nisi skontao konteks u kome sam spomenuo nestabilnost strukture DNK molekula. Ovde se priča o mogućnosti da neoštećen gen drugog organizma koji si uneo preko hrane dospe do tvojih ćelija, ugradi se u lanac DNK i krene da se ''radi'', tj. da štancuje mRNK->proteine.
Ovo sam našao na nekom sajtu gde ljudi pitaju biologe raznorazna pitanja i dobijaju odgovore (ne mora da znači da je ovaj citat 100% tačan, ali će ti pomoći da ukapiraš na šta sam mislio):

What happens to the DNA we eat?
The food we eat get broken down into carbohydrates, fatty acids, amino acids, etc. in the digestive system and get absorbed into the circulatory system. The blood then carries these to the cells in our body where they are further transformed into things the cells can use, like glucose and then enerygy. Protein gets broken down into amino acids which is then used to creat our own proteins in our cells.

So our body is built on the compounds that make up food, i.e. amino acids, etc.

As for DNA, DNA is very fragile, so it would be one of the first things to be broken down during digestion. So even if we use DNA from external sources it'd be likely that we use the individual DNA, rather than strands of DNA.

Drugo, ko je rekao da bi DNK nečega (osim virusa) može da se ugradi u našu DNK? Niko. Jer ne može.

Pa ovi antiGMO to govore. U tome je i problem cele priče.

Drugo, vrše se promene i na nivou nekodirajućih, regulatornih sekvenci tipa tzv. Operona, koji regulišu kojim intenzitetom se vrši ekspresija gena. Što je i suština stvaranja GMOa.

Nije samo suština menjanje ekspresivnosti već postojećih gena, nego i ubacivanje kompletnog gena jednog organizma u drugi. Ustvari po meni je ovo drugo suština GMO.

Sad oni dobrodušni previde neki nus efekat, a ima i onih koji ciljano žele da naškode čovečanstvu

Koji je nus efekat GMO biljke kad se koristi u ljudskoj ishrani koji su naučnici prevideli, a kasnije se ispostavilo da postoji? Probaj da nađeš bilo gde na internetu validnu naučnu studiju, a rađeno ih je na stotine, i okači ovde da pročitamo, samo nemoj neko slobodno novinarsko viđenje antigmo časopisa tipa ''natural world'' ili ostala nenaučna sranja.

Gospodo drugovi, možete pričati ovako ili onako, moje porodica u Valjevu prozvodi hranu za svoje potrebe i meni GMO ne treba.

Meni je 100 puta lepša kupina i borovnica i paradajiz prskan samo od plamenjače zalivan izvorskom vodom.

Ako ovi koji su za GMO misle da je čovek etički zreo za manipulaciju genima živih bića u pragmatične svrhe, nemam šta da dodam.

Ajde neka neko ko stalno kopa po sajtovima da bi postovao ovde i ispao pametan, rajder recimo, nađe neki pouzdan sajt gde je lepo objašnjeno zašto ZA i zašto PROTIV, tj prednosti i mane.

Onda će biti lakše da se svrstamo na jednu ili drugu stranu, koliko vidim svi znamo površno i na osnovu toga donosimo zaključke.

Ima li neko kompetentan za ovo, neki agronom, hemičar ovde?

Sudeći po poljoprivrednim proizvodima moga dede ja mogu samo da kažem:
Nabijem na kurac Gmo meni je moja hrana odlična i sigurno mi neće naškoditi.

Ako ovi koji su za GMO misle da je čovek etički zreo za manipulaciju genima živih bića u pragmatične svrhe, nemam šta da dodam.

Tu verovatno ubrajaš i ljude koji su manipulisanjem genima živih bića stvorili psa od vuka pre 15 000 godina (lupio sam ovo ne znam tačno kad je počelo sa pripitomljavanjem vukova) kao i celokupno čovečanstvo koje se hrani žitaricama, a koje vode sve poreklo od divljih travki od kojih je čovek manipulacijom uspeo da stvori sve današnje žitarice? Baš si određen nema šta.

Jel GMO patentirana tehnologija? Ako jeste, onda nema šta da se raspravlja dok se Sahara ne proširi na Balkan.