Prijava

Pošto do sada nisam video da ima ovakve teme, evo mesta da se i o tome divani.
Dakle, evo mesta za diskusije o Sindunu, Singidunumu, Alba Greki; vizantijskom, srpskom, turskom, austrijskom, ponovo srpskom, predratnom, međuratnom i komunističkom Beogradu.

Akcenat bih stavio na predratni i međuratni grad, jer nekako se čini da je tada otpočeo razvoj koji su nemačke bombe 6. aprila 1941. godine u korenu sasekle (oko 50% zgrada bilo je srušeno ili teško oštećeno).

Ono što je usledilo od 20. oktobra 1944. na ovamo je razvoj jednog sasvim drugačijeg grada, koji sa onim starim Beogradom nema nikakve veze: ne kažem da je to neophodno gore, već da je to činjenica.

Dakle, podelite iskustva, mišljenja, znanja i iznad svega, fotografije.

I obavezno zgradu Poste pored Zeleznicke sto je bila sto srusise dusmani.

:'-((((((((((((

Na sajtu nema 7 rođenih beograđana ssve jebeni dođoši koji ni ne pamte taj Bg. Ajdukurac

Aha, sravnili je Nemci sa zemljom 6. aprila. Dugo se po forumima vodila rasprava da li je aktuelna zgrada (koja je socrealistička replika originalne) zapravo original sa koga su komunisti skinuli fasadu ili nova zgrada. Ipak je nova zgrada.
Recimo sa današnjeg instituta Servantes je skinuta originalna fasada.

Trebalo je nedavno da radim neki projekat na temu starog bee geea ali odustalo se od toga na kraju. U svakom slučaju, ima gomila sajtova sa sličnim nazivom, te stari Beograd te ovo te ono a svi naravno kače slike starog Beograda kojih ima pun kurac i ostavljaju citate Duška Radovića. Malo ko ZAISTA ima i objavljuje neke priče o Beogradu, a i kad to čine mahom su iz posleratnog perioda.

Tome i ova tema.
Problem je u tome što su komunisti svesno hteli da dokažu da istorija počinje od njih. Beograd je prema njima, jelte, bio jedna "trula kapitalistička" palanka koja se raspadala...

Pošto naravno svi znamo da nije baš tako, treba malo pokazati kako je izgledao život u tom gradu.

TAJNI PROLAZ ISPOD DVORA
Sigurno se iz serije "Kraj dinastije Obrenović" sećate priče o tajnoj prostoriji (u seriji smeštenoj iza ogledala, a u realnosti po svemu sudeći iza udubljenja u zidu), koja je predstavljala početak tajnog prolaza (koji je navodno vodio do ruskog poslanstva). Prema seriji, Aleksandar je ne verujući da će mu prolazi za bekstvo biti potrebni, dozvolio da se u ovu prostoriju postave plakari Drage Mašin.
Prolaz zapravo nije išao iz zgrade dvora (današnje Gradske skupštine), već iz Starog konaka (zgrade koja se nalazila pored samog dvora, na mestu današnjeg parka između Starog i Novog dvora), a u kome se i odigralo ubistvo.
Tajni prolaz za koji ja znam išao je iz dvorskog kompleksa do zgrade današnje MŠ "Stanković" u Kneza Miloša i nije ga bilo teško izgraditi, jer se ispod parka već od pre nekoliko vekova nalazi ogroman sistem tunela. U današnjoj zgradi MŠ "Stanković" krajem 19. veka je izgleda živela jedna od ljubavnica Kralja Milana. Kada bi Milan rešio da je poseti, koristio je tajni prolaz i izlazio kod nje kroz vrata sakrivena iza kamina u njenoj zgradi.
Napomena: KAMIN I DALJE POSTOJI I STOJI NA ISTOM MESTU!

Cek da te pitam, a koga boli kurac?
Gradovi su zive mase zgrada, ne moze to da stoji tako kako je bilo milijun godina.
Socijalizam je sagradio NBG, i ako mene pitas to je najlepsi deo grada, pored Zemuna.

Stari deo grada je jednostavno i ratovima i vremenom propadao i umesto da se renovira on je menjan novim zdanjima. Ne zato sto su to hteli "socijalisti mater im jebem onu nenormalnu", kako ti kazes, vec zato sto generalno u Srbiji urbanistickog plana nema. Nigde, kao ni u Bosni, a ni CG.

Mislim, dal bi ti voleo da zivis u tom "starom aristokratskom beogradu dje neima dodjosa", da nema Pobednika, jer mu se vidi pisica, pa kvari moral mladjanih devojaka ili dje imas raslojeno drustvo u kome imas ljude kojima je ekstra, a ostali sluze da pokriju njihove potrebe.

Razumi jednu stvar, a to je da Panta rei, kako bi reko panonski govnar. Ne jedite govna sa nostalgijom vise, sasvim je normalno da se stvari menjaju, nekad na gore, nekad na bolje, ali je to sve do licnih utisaka dok god ne prodje dovoljno vremena da ono da svoj sud.
Jebo vas i Tito i Pasic i kralj i Ante Markovic i svi redom.

Tako je kako je, ako vam se ide u proslost jebite neki vremeplov, a ne da jadikujete za bivsim vremenima kojih vise nema eeeeeeejjjjjj tuuuuuugoooooo nesreeeeeeeeeeeeecoooooo

Ko je prozivao komuniste? Samo sam rekao da je činjenica da se njihova predstava Beograda ne podudara sa ranijim planovima.

i ako mene pitas to je najlepsi deo grada, pored Zemuna.

То је исто ко да кажеш да је дркање боље од секса. А не знам ни која ти је разлика између Земуна и старог града кад је и у Земуну исто тако све запуштено, надграђено, полу порушено итд.
Да не буде забуне, мени се НБГ свиђа, и живео бих тамо вероватно али рећи да је лепши... Никад није ни требало да буде лепши, требало је да обавља функцију.

Ali šta da se diskutuje, mene to zanima? Sve si rekao u prvom postu. Ne vidim da o nečemu može daa se diskutuje, osim da nas 7, što reče hajduk od Mladenovca, može da cmizdri ovde za otetim. Jedino ako si mislio da se kače slike starog Bg, a kojih nema po netu. U tom slučaju podržavam

Isto kao reći da bi neko vrlo hipotetičko fensi hipermoderno naselje bilo lepše.
Pazi, komunisti su pobedili zasluženo i sa razlogom. Kao što sam negde već rekao, neke stvari koje su objektivno nedostajale staroj zemlji su popravili (pismenost, prava industrija, zdravstveni sistem), čak nisu ni u Beogradu sve zeznuli (shvatili su da će grad da se širi, pa su to kako-tako isplanirali).
No arhitektonski i urbanistički, napravili su haos, vodeći rasprave o tome zašto nam (ne) treba metro, da li nam trebaju visoke zgrade u centru, kakav most je potreban, da li autoput treba da ide kroz grad i sl.

(biće i slika, ali što reče jocko, pun net dotičnih)

U teoriji, poslednja dobra stvar koja je urađena u Beogradu je ona zlosrećna gradska železnica (sa kojom danas ne znaju šta će), ali je i ona ostala nedovršena.
Taj sistem u svetu odlično funkcioniše, ali jedino u paru sa pravim metroom.
Ulice su i dalje previše uske, fali prostora za parkiranje, aerodrom će uskoro biti premali za grad i pritom nema brzu vezu sa centrom,...

TAJNI PROLAZ ISPOD DVORA
Sigurno se iz serije "Kraj dinastije Obrenović" sećate priče o tajnoj prostoriji (u seriji smeštenoj iza ogledala, a u realnosti po svemu sudeći iza udubljenja u zidu), koja je predstavljala početak tajnog prolaza (koji je navodno vodio do ruskog poslanstva). Prema seriji, Aleksandar je ne verujući da će mu prolazi za bekstvo biti potrebni, dozvolio da se u ovu prostoriju postave plakari Drage Mašin.
Prolaz zapravo nije išao iz zgrade dvora (današnje Gradske skupštine), već iz Starog konaka (zgrade koja se nalazila pored samog dvora, na mestu današnjeg parka između Starog i Novog dvora), a u kome se i odigralo ubistvo.
Tajni prolaz za koji ja znam išao je iz dvorskog kompleksa do zgrade današnje MŠ "Stanković" u Kneza Miloša i nije ga bilo teško izgraditi, jer se ispod parka već od pre nekoliko vekova nalazi ogroman sistem tunela. U današnjoj zgradi MŠ "Stanković" krajem 19. veka je izgleda živela jedna od ljubavnica Kralja Milana. Kada bi Milan rešio da je poseti, koristio je tajni prolaz i izlazio kod nje kroz vrata sakrivena iza kamina u njenoj zgradi.
Napomena: KAMIN I DALJE POSTOJI I STOJI NA ISTOM MESTU!

:O

stari beograd===komunisticnoaustrougarskoturskosocijalno guvno
nbg jebe
bezanijska kosa jebe ljuto