Prijava

Врло је једноставно! Ћирилица је сачињена са управо том намером... да буде писмо српског језика! Не видим разлог зашто би ико измишљао топлу воду, и користио гајевицу као практичније писмо!?
Чинњеница је и то неоспорна, да гајевици недостају 2-3 слова, да би била задовољавајућа, и да би се испоштовало једно од ОСНОВНИХ начела српског језика ''пиши као што говориш, читај како је написано''!
И око тога нема расправе... једноставно нема аргумената који се могу искористити противу ове моје тврдње!

U pravu si, ligature su zaista preveliki kvalitet da bismo ga zanemarili.

Meni cak ponekad dodje da kucam poneke reci, npr. љubav, znaњe, veseљe sa cirilicnom grafemom, jer je prosto blasfemicno staviti dve grafeme tamo gde moze stajati jedna!

A po tvom lapsusu

Чинњеница је и то неоспорна...

vidi se koje pismo i sam cesce koristis.

Bravo! Bolje argumente ne bih čuo pa sve da sam ovu temu pokrenuo u parlamentu!
Zadivio si me :tapše rukama, histerično uzvikujući bravo:

Uopste nemam ambiciju da dublje ulazim u ovu temu, ja sam izneo sta mene nervira, mislim da je mlacenje prazne slame pisati o necemu na sta se ne moze ni u najmanjoj meri uticati.

Jedino mi smetaju kategoricke tvrdnje tipa "cirilica je apsolutno bolja i tu nema rasprave" (svejedno da je pisalo i latinica), jer ni u jednoj raspravi ne sluze za priblizavanje resenju.

Sad se osećam postiđenim. Kad bih imao, makar jedan argument da dam kao potvrdu da ćirilica bolje paše srpskom jeziku... :(

ne znam gde drugde da se obratim moderatorima, ovde cu ih zamoliti za uslugu.

prvo> pobrisite mi one definicije sto sam stavio da se brisu...

drugo>banujte mi ovaj nalog(gremlin) kao i ove duple koje imam(stavite vredjanje drugog clana za sve profile, mogao sam da vredjam ali nisam hteo)>
http://vukajlija.com/recnik/autori/25192
http://vukajlija.com/recnik/autori/23904

otisao sam...

toliko...

Sarcasm will get you nowhere :P

Sto se tice natpisa u Grckoj, jeste zeznuto, ali bar znas da si u Grckoj. To je njihovo pismo i naravno da ce njime da pisu. Kao sto Kinezi pisu svojim pismom i Arapi svojim i Rusi svojim, i bas ih zabole da li je nekome zeznuto ili nije, i ne mislim da bi imali vise turista kada bi poceli svoj jezik da pisu latinicnim ili nekim drugim pismom. Pa Kinezi su najbrojniji narod, zasto ne bi svi njima udovoljili, pa da natpisi budu na kineskom, ionako ih je pun k svuda po svetu pa i u Srbiji.
Drugo, bas strancu znaci da li ces da napises "Pekara" ili "Пекара".
Nabijem ti logiku na kurac.

Trece, koliko je meni poznato, ravnopravnost cirilice i latinice je uvedena sa Jugoslavijom i srpskohrvatskim/hrvatskosrpskim jezikom, kada su ta pisma bila ravnopravna i u Hrvatskoj.Po raspadu, oni su naravno sutnuli cirilicu, koji ce im, a nama ostadose dva pisma. Pretpostavljam da otuda povezivanje sa srbendastvom, takodje nabijem takve ljude ali ih donekle razumem.

Bas se kulturno izrazavas, kad budemo slali nekog izaslanika sa sajta da nas predstavlja, mislim da neizostavno tebe odabrati.

Natpisi o kojima sam ja pricao odnose se prvenstveno na PUTOKAZE i druge BITNE stvari. Nijedan stranac nece uci u apoteku pomislivsi da mozda tako u Srbiji izgledaju pekare.

jes, izvinjavam se. Hocu reci da ne razmisljas na najpametniji nacin, i za putokaz je takodje npr. Rusu i Bugarinu razumljivije na cirilici, Amerikancu na latinici, Arapinu bi bilo najbolje na arapskom, Kinezu na kineskom, itd, i sta cemo sad? pa ko nece da se zbunjuje, nek ne ide u zemlju ciji jezik i pismo ne zna.. :)
Sto se tice ostalih "bitnih" stvari, mada je meni i pekara bitna, postoji obicaj da se naziv ispise i na engleskom jeziku, npr. pharmacy, exchange office i slicno, ali pisati "apoteka" i "menjacnica" na srpskom na latinici umesto cirilici, da bi stranci razumeli, to je idiotizam.

Kako lupaš Leksi!?
A šta ćemo sa braćom Crnogorcima, Hrvatima, Bosancima!?
Oni čine 147,6% naših turista, moramo na njih da mislimo, i da prilagođavamo svoj jezik, kulturu, običaje i pismo njima!

ja se ipak najvise brinem za Kineze... Mnogo ih je, putuju svuda po svetu i ne zelim da se osecaju zbunjeno. Trebalo bi da se u prvom razredu osnovne uci cirilica, u drugom latinica, a u trecem kinesko pismo, ali ne kineski jezik, nego srpski da pisemo kineskim pismom. Kad otvorim pekaru da mogu lepo da napisem 看破裂亿等价物 i da me svi razumeju. Mozda budemo i pametniji, citala sam da narodi sa komplikovanijim pismima imaju nesto veci IQ (to sto je nepismenost veca, nema veze), a mi cemo tri pisma imati, i jos plus po tome biti jedinstveni u svetu, jer se toga niko drugi nije setio. Budale, svi po jedno pismo za svoj jezik imaju..
Zaboravih, ne samo da ce se oni lepse osecati ovde, nego ja kad odem u Kinu, moje pismo ce biti svud oko mene. To sto ne razumem nista jer jezik ne znam, jbga...

Cirilica bi ipak trebala biti zastupljenija kod nas. Jednostavno je to nase pismo, koje vremenom gubi primat i sada ga skoro i nema

Пишем и ћирилицом и латиницом. Ипак ценим га да ћирилица треба мало више да се форсира: од званичних докумената, преко новина, излога по градовима и селима и Београду, пи-сију, меку и линуксу итд и да се полако изгура у први план.
Ћирилица је српско писмо. Јест једнака с латиницом, али чини ми се више да је латиница гурнута у први план, због суживота са браћом из Југославија.
Колико год се прича да су оба писма изједначена, ипак латиница има предност, и скроз не би било до јаја да се ћирилица изгуби из коришћења, ко што су нпр. Ирци изгубили свој језик. Није фазон. А мирише на то.

Набијем накурац оне који изједначавају ћирилицу и србендаштво.

МА ЋИРИЛИЦА ЗАКОН..Треба је бити свугде и на билбордима и на рекламама ма свугде..а ко не може да прочита..јбг то је наше писмо :)

oba pisma јеботе

m da, oba писма poдјеdнako uvek иi свуда

Ja ne znam pisanu latinicu...

A i baš me interesuje, koliko je stanovništva pismeno, po tom pitanju?

Uuuf, meni je pisana latinica uvek bila zivo mucenje, kad nas teraju da je pisemo na pismenom iz srpskog; generalno je znam, ali velika slova su mi rak-rana. Pisana cirilica je, s druge strane, nesto sto mi dodje prirodno, njome pisem spisak za kupovinu, hvatam beleske ili se potpisujem, u svakom slucaju je koristim svaki dan. Na internetu koristim latinicu, bez kukica, jer sam lenstina, ali ukoliko kucam neki dokument ili pismo, koristim cirilicu kad god je to moguce. Da li mi se dopada sto je latinica toliko rasprostranjena u javnosti - ne, jer preferiram cirilicu, lepsa mi je, ali to je sve, latinica mi vise smeta u tom smislu sto je u poslednje vreme sve na engleskom, kao da je to vise "fancy" (ups) od lepog, srpskog jezika.