Prijava

мало сам се најежио јебено

https://www.youtube.com/watch?v=QAQ4M-9TX3U

Indjija će večeras da gori.
Plitvice drogoš aca lukas, a u lovcu polomiće se čaše od kristala

Gde je Bađi, tu je i Boki... Išli su mi jedan posle drugog na winampovoj playlisti
https://www.youtube.com/watch?v=nzvKYQvWnuM

Нема безвезе милион прегледа више од оригинала
www.youtube.com/watch?v=rpwTNlZgbKI

@CicaDraza93, imaju Zvezde Granda svoju temu, gde sam ja ostavio post, ali je bio obrisan i bio sam upozoren da se dobija ban za nekropostovanje :( Kad smo kod Ajše, stvarno je izuzetan talenat, ima i jednu baš lepu pesmu, koja možda i nije prikladna njenim godinama, al' aj'
https://www.youtube.com/watch?v=efFe3CkZzHQ

Нема бана без судњега дана

Настављамо са добрим народњацима који су максимално десетак година стари.
Оно кад даш праву песму погрешној (кисла ми глооова) певачици.
Брајо, јебале те паре босанског лердија! Нпр. Тања Савић би развалила ову песму.
https://www.youtube.com/watch?v=ZWG5kTFEqzs

Требо би ти прво научити шта је народна музика а шта фолк

Требо би ти прво научити шта је народна музика а шта фолк

Шта рече? Је л' те није мало срамота да лупиш овако нешто?

ЕДИТ: 'Ладно ми рече човек да морам да научим разлику између народне и народне (фолк) музике!

Жалосно је што не знаш разлику између музике Миланчета Радосављевића и неког Кебе и Вики

Жалосно је што ти немаш не разликујеш годину снимања, подстилове у народној музици, као и утицаје других музичких праваца на народну музику.
Не знаш разлику између поп фолка и етно попа.
Не знаш да народна музика није само двојка.
Не знаш да не постоји искључиво српска музика јер се исти ритмови и хармоније јављају у различитим земљама Балкана и код разних народа.
Не знаш да је Миланче Радослављевић певач новокомпоноване народне музике као и Кеба, само што Кеба све мање снима народњаке, а све више неки скарабуџени електро поп, а Миланче између осталог често снима обраде изворних песама.
Не знаш разлику између изворне и новокомпоноване песме.
Не знаш да све што се снима од 1947. (када је основан Југотон у Загребу) па до данас, а није обрада изворних песама, већ песме са јасно обележеним ауторима (музика, текст, аранжман, раније диригент оркестра) се назива новокомпонованом народном музиком па нека је пева Цуне Гојковић, Мирослав Илић или Драги Домић.

Пошто све то не знаш, не паметуј, него учи од неког ко се мало разуме у музику, али свакако много више до тебе.

Cico, 'narodna' je samo naš izraz za 'folk'.
Uostalom nemamo samo samo mi folk muziku. Imaš i odličnih folk albuma u Americi jebenoj koja jedva postoje petinu vremena kolko postoje južnoslovenske države na Balkanu (pazi Joannu Newsom samo, koja je jedna od najboljih muzičkih pojava u 21. vijeku, mada je to neki indie folk više)

Al mislim da niđe u svijetu narodna muzika nije toliko bastardizovana do granica neprepoznatljivosti kao kod nas.
Naša folk muzika više i nije folk muzika, mada je upitno koliko je ikad bila otkad su se pojavile izdavačke kuće, jer se u SFRJ težilo stvaranju kulturnog homogenizam a folk muzika u svom čistijem obliku je predstavljala prepreku (dosta sitnu u odnosu na druge, ali prepreku svakako)

I sad, shvatam ja da neko kaže da je Toma Zdravković bio dobar narodnjak, ali ono što je Toma pjevao jednostavno nije folk koliko je folk ono što su pjevali Cune ili recimo Himzo Polovina. Ne kažem da je Toma bio lošiji pjevač zbog toga, ali koliko god instrumentalna pratnja njegovih pjesama imala folk zvuk (mada se i tu vidi razlika), da daš nekome ko nema pojma kako te pjesme zvuče njihov tekst, vjerovatno bi ga smjestio u neku šlager kompoziciju.

Mada nije ni to toliki problem realno. Veći od njega je problem širenja turbo-folka, a najveći taj što je turbo-folk postao folk našeg vremena jer najbolje oslikava našu današnju kulturu koja je, koliko god se neki brkati Živojin tome protivio, u potpunosti raskrstila sa onom iz predratnog perioda (mislim na period prije 2. svjetskog rata)

EDIT: Izgleda da nije bilo potrebe da pišem ovaj post jer si sve ovo objasnio daleko bolje Fendere, mada ne znam koliko će Cico uspjeti da te razumi (a Boga mi ni mene, mada sam mu malo prostije pokušao objasniti)

EDIT 2: Mada ja mislim i dalje da je Cune jedan od rijetkih pravi narodnih pjevača na našim prostorima bio u poslijeratnom periodu. Možda je moglo i više folk da bude nego što jeste, ali je svjedno bilo više folk od ostalih stvari koje danas ljudi smatraju vrhunskim djelima narodne muzike

To "narodna" mogu prihvatiti samo u nekom pežorativnom smislu, tipa za široke mase, boranija to sluša i slično kao čovek iz naroda iliti seljačina zadrigla samo to. Šta kao pank nije za narod, ne razumem...