Prijava

Ћиро, за дефиницију фолка не знам, ал знам шта је де факто. А народна музика није. И то је срамота поредити (без обзира на годину снимања фендер). Ако су сад популарне голе гузице у пјесмама, то не значи да је народна музика исто што и гола гузица.

Дражо, ја не знам где то овде видиш голе гузице да сам окачио. И не знам какве везе има голо или обучено дупе са песмом. Битно је каква је песма и певач/певачица, а не да ли је неко го или обучен. Гледа се песма, а не стил облачења/свлачења.

Немој да пишеш да је нешто срамота, срамота је то што лупаш глупости и моралишеш без потребе.

Највећа је глупост што и даље настављаш са причом како народна музика није исто што и народна музика (фолк).

Погледај пар страница уназад. НиколаКГ је тражио да му нађем песме старе највише 10 година које могу да се назову народњацима и ја то радим.

Ако очекујеш да се снима са истом опремом, са неозвученим инструментима, са истим микрофонима као што се снимало '75. или '85., то је твој проблем. И Амиши живе без струје па нико не сматра да је њихово понашање уобичајено.

Кад се већ помињу Тома Здравковић и Цуне, обојица јесу певачи народне музике. И један, и други су у почетку снимали идентичну музику, са сличном оркестацијом, хармонијама, а онда је Тома заједно са Драганом Кнежевижћем, Благојем Кошанином и Фаруком Јажићем је почео да уплиће грчку, италијанску, шпанску и француску музику у нашу староградску и тако је настала надограђена староградска музика, тј. кафанска музика.

Пре Томе је Силвана Арменулић још 1972. снимила за оно време неуобичајени народњак. Песму је радио Грк, Лари Нанос, а уместо бузукија коришћени су "наши" инструменти и зато је то "наша" народна музика.

https://www.youtube.com/watch?v=iPBW132h9DU

To "narodna" mogu prihvatiti samo u nekom pežorativnom smislu, tipa za široke mase, boranija to sluša i slično kao čovek iz naroda iliti seljačina zadrigla samo to. Šta kao pank nije za narod, ne razumem...

Ne bombaš, izraz 'narodna' se koristi zato što izraz 'nacionalna' ima lošu konotaciju a izraz 'folk' je opet glupo koristiti kao pozajmicu za nešto što treba da opisuje dio tradicije.

Ћиро, за дефиницију фолка не знам, ал знам шта је де факто. А народна музика није. И то је срамота поредити (без обзира на годину снимања фендер). Ако су сад популарне голе гузице у пјесмама, то не значи да је народна музика исто што и гола гузица.

Cico brate, da si pročitao ono što smo na prošloj strani napisali ja i Fender (a on ti je baš, baš, dobro objasnio sve) shvatio bi da se obojica slažemo sa tobom da 'gole guzice' nijesu folk (ili bar ne bi trebale biti, no to je samo moje mišljenje), ali ono đe se ne slažemo leži u tome što ti misliš da smo mi u zadnjih 70+ godina ikad imali razvijenu folk scenu.

Lijepo me sad Bombaš podsjeti sa punkom... Pa čovječe, u jebenom folk-punku koji je dosta popularan u zadnje vrijeme (mada je to više neki 'cult-following' ali ima stvarno dobrih albuma) komparativno da idemo, ima više folk elemenata njihove kulture, nego u većini stvari koje su izbacili Toma, Južni Vjetar, Keba, Ceca i ostali naše kulture...

To se naročito ogleda u tekstovima pjesama.
I u drugim zemljama na folk albumima, pa čak i onim iz nekih kombinovanih žanrova, se nađe po koja pjesma o kafani i neuzvraćenoj ljubavi neke mesnate kurave, ali možeš na osnovu teksta jebenog (i to prevod da uzmeš da ne znaš koji je jezik u izvornom obliku bio) da prepoznaš iz koje države dolazi ta pjesma... U našoj folk muzici od rata na ovamo, osim u par izuzetaka to jednostavno ne ide jer svi ti tekstovi mogu da se smjeste u dobar dio drugih žanrova i da prođu opušteno.

Čak je i instrumentalno bastardizovana opasno još od ranog posljeratnog perioda. Brzo su violine i tambure zamjenile klavijature i solaže na harmonikama.

Ако очекујеш да се снима са истом опремом, са неозвученим инструментима, са истим микрофонима као што се снимало '75. или '85.

Ovo brate slažem se u potpunosti.
Ljudi jednostavno ne kapiraju da se produkcija promijenila opasno u zadnjih deset, a ne trideset, četrdeset ili pedeset godina.

I tu ne mislim samo na nove tehnologije nego i ideje koje se forsiraju. Mada što se ideja u produkciji tiče ima i danas u svim žanrovima za koje ljudi pričaju da su propali stvari koje rade po nekim tradicionalnijim idejama samo sa daleko boljom opremom koja omogućava čistiji zvuk

EDIT: Da ne bude zabune, kad kažem tradiconalnije ideje, mislim one oprobane za taj žanr, ne obazno tradicionalne u etno smislu

Чекај, неко ће сад да ми каже да Зоран Калезић није народњак јер не пева двојку. Па и приморски звуци су народна музика.

Ако негде проводим последње 2-3 године, то је музички студио (не један него више њих), научио сам да радим у Кјубејсу, познајем сасвим солидно музичку продукцију и знам да кад се нека стара песма обради, да чак и кад се одсвира на идентичним "живим" инструментима, да то звучи потпуно другачије од оригинала.

Сад има много више филтера звука, нема оног да ти песма звучи као да је певач иза неког паравана. Управо тај доживљај чистог звука, ствара код човека осећај да је то превише синтетичко и онда та музика не делује довољно "народно" као старије песме.

Чињеница је да се годинама мењају ритмови који доминирају, као и начин снимања.
Шездесетих и седамдесетих су били доминананти двојка, валцер (староградска музика, тј. популарне романсе).
Од седамдесетих тзв. грчки ритам (4/4) и 7/8.
Осмадесете су обележили са-са и балканска румба (двоструки са-са), убацивани су ска ритмови и диско ритмови, па су обичне бубњеве почели да мењају електрични бубњеви и програмирани ритмови.
Крај осамдесетих и почетак деведесетих су поред диско ритмова комбинованих са живим инструментима, почели су да се убацују тврђи рокерски ритмови, а живе инструменте су почели да мењају синтисајзери. Гитара је добила тврђи и изражајнији звук где је обичан овердрајв замењен дисторзијама које су биле типичне за метал, почеле су да се користе вах педале, да се користе другачије боје на бас гитари, а и сама бас гитара је од пратећег неретко добијала и улогу водећег инструмента. Да се не заборави да нам је тад народна музика скренула мало више југоисточно, негде ка Техерану. Тако је наша народна музика еволуирала у турбофолк.

Од 2000. народна музика постоји у траговима, јер је и турбофолк еволуирао у неки музички бућкуриш које је тешко дефинисати јер је то фузија свега и свачега.
Ово је све или балканска румба измешана са семпловима скиданим са Интернета и без живих инструмената (чак нема ни класичног синтисајзера), или неки електро поп са неправилним певањем трилера, или се праве обраде свега и свачега (Грчка, Шпанија, Кариби, Блиски и Далеки Исток) и то се потура као модерни народњак, а то нема везе ни са музиком, а камоли са народном музиком..

ЕДИТ: Научио сам да свирам клавијатуре и бубњеве помоћу миша, уопште ми нису потребни живи инструменти да направим песму. Добродошли у 21. век.

Од 2000. народна музика постоји у траговима, јер је и турбофолк еволуирао у неки музички бућкуриш које је тешко дефинисати јер је то фузија свега и свачега.
Ово је све или балканска румба измешана са семпловима скиданим са Интернета и без живих инструмената (чак нема ни класичног синтисајзера), или неки електро поп са неправилним певањем трилера, или се праве обраде свега и свачега (Грчка, Шпанија, Кариби, Блиски и Далеки Исток) и то се потура као модерни народњак, а то нема везе ни са музиком, а камоли са народном музиком..

Slažem se sa svim što si rekao, pa i ovim citiranim ali ipak moram ođe da izigravam đavoljeg advokata.

Koliko god se meni ne dopadala današnja 'narodna' muzika (a ni nekih 99% onoga što se zadnjih 70 godina pokušava prodati pod tim imenom) moram da primjetim da u vremenu brzog interneta kombinovanog sa slabom kupovnom moću stanovništva, ne može da se živi od prodaje albuma (dakle ploče, kasete, CDovi jednostavno više nijesu in) tako da se 'umjetnici' fokusiraju na izbacivanje gomile singlova kako bi imali što više materijala na nastupima koji su, zanimljivo, posjećeniji nego ikad iako je standard u totalnom kurcu.

E sad s obzirom da je vremenom i muzički standard opao, mnogo šta može da prođe kao popularan singl, tako da se isti moraju valjati što brže inače te ljudi zaboraviše među zilion drugih 'umjetnika' koji izbacuju više obrada grčkih, bugarskih i turskih govana.

Znači može danas da dođe Cune i snimi genijalan album tradicionalne muzike (da, kod nas se eto nažalost mora koristiti taj izraz jer se 'folk' odnosi na nešto skroz drugo) i osim par kritičara koji će ga pohvaliti sve druge će da boli kurac jer dok se on vukao po studiu možda i godinama da sve to fino spremi, dođe neka nova 'starleta turned folkerka', izbaci '30 ljetnjih hitova' za pola godine i onda snima spotove u svom novom BMW kabrioletu i piša po Cunetu i sirotinji.

Jednostavno, praviti kvalitetnu muziku više nije profitabilno... ne zato što je narod glup pa mu se neće sviđeti, nego jer se narodu već sviđa svakakav krš koji uz malo znanja u jebenom fruity loopsu može da pravi bilo ko... tako da truditi se jednostavno nema smisla ako ti je cilj da zaradiš

Evo jedna pesma koja je izdata u poslednjih 10 godina a jebe na svim nivoima.

https://www.youtube.com/watch?v=OOQTXsclTyU

Fender Stratocaster
Тако је наша народна музика еволуирала у турбофолк.

Ja se ne slažem sa ovim. Ne može narodna muzika da evoluira u nešto što nema veze sa narodnom muzikom, bar ne onom kakva je nekad bila.

Narodna muzika je umrla, iz nje je izašao osmi putnik. Tako ja doživljavam turbo folk. Ceca teško može da se svrsta u narodnu muziku, Lepa Brena takođe, Južni vetar i nekako.

Narodna muzika = Šumadijska muzika, Miroslav Ilić, Cune Gojković, Tozovac. Ostali nek se svrstaju kako hoće.

ih bre nikola ala preterujes

izijem flips, ne preterujem, samo logički razmišljam. Termin "narodna muzika" je nastao neke godine i označava ono što je označavao u tom trenutku kad je taj termin skovan. Sad ljudi svakakve žanrove i sranje od muzike pokušavaju da uguraju pod taj pojam. Ne može.

Brate, može da bude tebi narodna šumadijska kad si odatle, meni je narodna/izvorna svaka srpska muzika, bilo da su gusle, vranjanske pesme, ličke pesme, kolo, pa čak i sevdalinke. Dakle sve gde je bilo srba.

A turbo folk je iranski melos pomešan sa balkanskim seljačizmom nastao po želji tržišta tj. slušalaca. Recimo, Mile, Šerif i tako neki pevači, fenomenalno pevaju izvornu narodnu muziku svačiju sa ovih prostora, imali su gomilu odličnih normalnih novokomponovanih narodnih pesama, a ovo što u zadnjih 20 godina snimaju, to je neki idiotizam koji sada narod želi da sluša. Da ne žele da slušaju, ne bi ovi to ni snimali.

I naravno, slabo ima gospode npr. kakav je bio Himzo Polovina i tako neki, da bi pevali i slušali takvu muziku. A gomila šabana sluša taj neki rke-drke turbo folk pojačan na maksimum iz kola i opšti je taj neki šabanizam preovladao.

to što nešto zvuči "pristojno" i "odmereno", ne znači da više vredi i da je umetnost

dobrivoje topalović = mc stojan

nije valjda da diskutujete o narodnoj muzickoj sceni

secam se rade manojlovic kad se pojavila u grandu, prava seljancica sa krivim zubima stidna i jadna da se covek sazali na nju.vidim je pre neki dan na tv-u ima drzanje kao da je studirala na pristonu, ima 5 gremija i milijardu obozavalaca

NikolaKG80
Ja se ne slažem sa ovim. Ne može narodna muzika da evoluira u nešto što nema veze sa narodnom muzikom, bar ne onom kakva je nekad bila.

NikolaKG80
Narodna muzika je umrla, iz nje je izašao osmi putnik. Tako ja doživljavam turbo folk. Ceca teško može da se svrsta u narodnu muziku, Lepa Brena takođe, Južni vetar i nekako.

Народна музика јесте умрла и ретке су песме које могу да се сврстају у новокомпоновану народну музику. Лепа Брена је узахваљујући Захару прва отишла ван оквира народне музике. Цеца је 1993. имала "провиђење" па је од фолк певачице постала музички сваштојед, како ја волим да кажем. Јужни ветар је настао на основу музике Ашкалија (албанизовани и османизовани Цигани). Та "циганија" се веома много испрепретала са нашом народном музиком да тај утицај постоји од Вардара па до Триглава, али о Јужном Ветру и "циганији" у неком другом посту.

NikolaKG80
Narodna muzika = Šumadijska muzika, Miroslav Ilić, Cune Gojković, Tozovac. Ostali nek se svrstaju kako hoće.

Значи, ти негираш да су Станиша Стошић, Сафет Исовић, Изворинка Милошевић, Чеда Марковић, Звонко Богдан певачи народне музике јер су са југа Србије, Босне, Источне Србије, Косова, Војводине.
Ајде и ти као Дража мало олабавите и не солите памет мени, који много добро зна шта је народна музика, а шта није. Од сад ја качим, а ви гледате и слушате и не мислите, овде ја мислим јер сте вас двојица музички поприлично ограничени. Ако не већ не свирате ниједан инструмент као ја, нисте изучавали етномузикологију, онда не солите памет другима.

НиколаКГ, ево мало шумадијског звука за тебе.

- Цуне Гојковић

https://www.youtube.com/watch?v=_Y5kZJ6EtKU

- Тозовац

https://www.youtube.com/watch?v=MFrLrg1FsLk

- Добривоје Топаловић

https://www.youtube.com/watch?v=ekB0TsZSDdg
https://www.youtube.com/watch?v=yApMcC7FEWQ
Хавајски фолк!
https://www.youtube.com/watch?v=4XA6-CA8J4s

https://www.youtube.com/watch?v=pJKOQrVjhu0
Bože, kad se igraš, stvori je iz čaše gorkog čemera :(