Prijava

Да вам испричам шта ми се десило јутрос на босанско-српској граници. Због цигана сам путовао 8 сати од Сарајева до Београда, тј. два сата више него што је требало.

Прво су босански граничари намирисали једног цигу који је путовао са девојчицом (која је иначе плава и светле пути). Дакле, лик сумЉив као пенал на ивици шеснаестерца. Онда су провером дошли до података да је лик са неке потернице и тек после сат времена акања на граници, лик је задржан (са све девојчицом), а ми смо кренули даље - до српских граничара. Испровераваше нам документа Срби, ја таман помислио ''Срби су то, неће да нас смарају као муслимани'', кад оно, рекоше они једном другом циги који је путовао с циганком да изађе напоље с њом, да им прегледају пртљаг. Ја ти ту помислим ''Е, јесу расисти ови граничари, морали су од целог аутобуса баш јадног цигу да убоду!'', да бих после сконтао да имају опасан нос ти граничари. Запленили су им нешто, једино нисам могао да видим шта је то. Добро је кад мени нису намирисали ону домаћинску раџу у ранцу. :)) У сваком случају, ту смо се још сат времена задржали, тј. укупно два сата због цига. Једна жена је због тога закаснила на авион.

Волимо цигане! :)) Они уносе динамику у наше сиве животе!

ja poznajem jednog cigu u cijoj sam kuci bio i koji radi kod mog burazera ( ide u drva i zida) ali znam i one koji se toliko uklapaju u stereotip da covek posumnja da li je to stv stereotip,ali lep receno na pocetku,93% njih se stvarno uklapa,ovih 7% posto,njima svaka cast...mada znam i ja cige koji se prse srpstvom,tako jedna objasnjava kojim redosledom idu kuce i kaze ; "denici,hajra(ciganka) pa cigani pa ja" eto,ili jednog sto navija za zigica gde god on bio,dvojicu sam upoznao tokom jednog izlazka sa drustvom,jedan je tatoo majstor a drugi preprodaje kola valjda,sve gospoda ljudi,cak nisu ni klasicno ciganski obuceni,nego bez kindjurenja sve sa stilom i merom,ali opet kazem ima mnogo vise onih koji su grebatori,neradnici...secam se kada je cale rekao jednoj sto je prosila kraj pekare da dodje kod nas u vocnjak za vreme berbe i da radi za pare (mnogo vece koje bi dobila prosijaceci) i da uz to dobija bar 2 obroka dnevno uz vece zadrzavanje i trece,a ona ga je zbunjeno pogledala i uvredjeno rekla: "zar ja? boze svasta"

Društveni paraziti sede u Vladi i Skupštini, a ne u kontejnerima! Cigani respect!

Нешто сам размишљао... Не разумем зашто је људима толико тешко да схвате да цигани, као народ, поседују неке особине и да их преносе на своје потомке, те им је понашање поприлично генетски условљено.

А с друге стране није ништа необично кад се иста ствар везује за мању јединицу друштва, рецимо породицу, па је сасвим коректно рећи ''Солдатовићи су лењи'' или ''Курчубићи су шкрти'' или ''Голубовићи воле да скитају, не држи их место''. Генетски. Такви су, то им је у крви, није ствар васпитања.

Džimi, ljudima je vrlo lako da to shvate na laičkom nivou, ali biolozi i genetičari to nikako ne prihvataju zbog dokaza do kojih su došli u svojim istraživanjima. Ja ne razumem genetiku, tako da ne umem da ti dokaznim postupkom obrazložim u čemu je greška, ali verujem genetičarima koji se time bave i koji govore da tako nešto (kao nasleđivanje karakterističnih psihičkih osobina determnisanih etnicitetom) nije moguće.

S druge strane, vrlo je lako, kao što kažeš, da se ista stvar i ista predrasuda vezuje za manju zajednicu, ali ni to nije ništa manja greška. Stvari koje su nasledne i genom predodređene su striktno fizikalne prirode (boja očiju, ten, sklonost oboljenjima...), ali nema u nasleđu nikakvih karakternih osobina. Psiholozi (npr. bihevioralni) govore da je u relaciji roditelj-potomak jedina nasledna stvar temperament (kao način reakcije na određenu situaciju i sl. pa se čak i to u odgoju može korigovati), dok se karakter (kao individualni sistem uverenja i različitih osobina) isključivo gradi tokom odrastanja i vaspitanja.

Ti razmišljanjem i spekulacijom u svoje slobodno vreme možeš da dođeš do najrazličitijih ideja o tome kako funkcioniše čovek, ali to jednostavno ponekad nije istinito jer je opovrgnuto naučnim dokazima koji govore drugačije.

Na kojim hromozomima su te romske osobine?

ali nema u nasleđu nikakvih karakternih osobina. Psiholozi (npr. bihevioralni) govore da je u relaciji roditelj-potomak jedina nasledna stvar temperament (kao način reakcije na određenu situaciju i sl. pa se čak i to u odgoju može korigovati), dok se karakter (kao individualni sistem uverenja i različitih osobina) isključivo gradi tokom odrastanja i vaspitanja.

То није доказано. Као, уосталом, много тога у психологији.

А чак и да то јесте тачно:

temperament (kao način reakcije na određenu situaciju

Ситуација би била следећа: Живот у граду, мора да се ради. Цига реагује на ситуацију тако што неће да ради и оде да краде и да проси. Неким циганима је у одгоју то, хвала богу, било кориговано, па тако имамо нормалне цигане. На сву несрећу, у мањини су.

Na kojim hromozomima su te romske osobine?

Не претеруј.

Džimi, naravno da mnogo toga nije dokazano u psihologiji ali postoje vrlo ozbiljne teorije (bihevioralna, psihoanalitička, geštalt...) i nijedna od njih ne tretira ono što zovemo "karakter čoveka" kao nešto nasledno. Sa druge strane genetika funkcioniše isključiovo na osnovu dokaza, eksperimenta i posmatranja i nijedan genetičar se neće složiti s tobom.

Najveći problem jeste u tome što se ljudi bave stvarima koje ne razumeju i nisu ih istraživali niti se školovali za njih, i pri tom govore o njima kao da ih razumeju, pa tako nastanu opštenarodna medicina, opštenarodna psihologija, opštenarodna teorija univerzuma, ili u ovom slučaju opštenarodna genetika...

EDIT: kada sam rekao temperament - način reakcije na određenu situaciju, mislio sam na intenzitet reakcije (ljutitost, ravnodušnost i tako to...)

Bojim se da nauku posmatrate bukvalistički!
To je, pre svega, pitanje vaspitanja a ne gena! A, naravno svako se rodi sa različitim setom gena, čija različitost i uzrokuje individualnost.
Uz opasku da, se mi možemo smatrati mozaikom osobina naših predaka. Gde je svaki delić te celine, pozajmljen od nekog našeg pretka.
Mutacije, na koje će se neko pozvati, su naučna fantastika, te stoga ostaje zaključak da su Cigani, isto ono što su bili pre 1000 godina, i što će biti nakon 1000 godina.Ali isto tako, i da su Srbi, Englezi, Finci, AustroUgari... Isto ono što su bili eonima u nazad... i ono što će uvek biti! Sve se vrti u krug!

ili u ovom slučaju opštenarodna genetika...

Гледај, ја сам први који оспорава све што је општенародно. Понекад оспоравам и научно ''доказане'' ствари. Тачније, не оспоравам, већ испитујем тачност.

Моја претпоставка везана за цигане је заснована на мојој личној емпирији и на ономе што знам о циганима, дакле није пука теорија. Толико су ми фасцинантни и толико су ми неке њихове особине необјашњиве, да сам просто морао да претпоставим да се ради о генетици, након елиминације свих социјалних, културних и других фактора. :)

Je l' znaš kad to postaje opasno Džimi, onda kad neko sa takvom "ličnom teorijom" postane neki Firer, pa pomisli da može proizvesti "konačno rešenje" datog pitanja, te dođe do nepredviđenog razvoja događaja

Čisto radi, kolegijalne, naučne radoznalosti... Na koje karakterne osobine misliš?

Не брини, ја кад будем постао фирер, сваки циганин ће да добије посао у складу са својим могућностима, како би могао да издржава породицу, да не би копали по контејнерима.
Ипак, онај ко не буде хтео да ради и поред обезбеђеног посла, отићи ће на принудан рад у затвор. Као и сви кримоси, лопови, силеџије итд.
У мојој држави ће бити посла за сваког и неће бити корупције.

Javol, mein Führer!

Sa prvim delom se slažem. Sa drugim delom ne. Svaki čovek ima pravo da radi, ne i obavezu. Samom činjenicom da ne radi, on ne ugrožava drugoga, za razliku od različitih kriminalaca. Neradnik nije kriminalac, tako da mu nije mesto u zatvoru. Mesto mu je u instituciji koja će ga naučiti da će mu rad i učenje, u današnjem društvu kakvo jeste, omogućiti pristojnu egzistenciju, čak i možda neku lučnu satisfakciju u ostvarivanju doprinosa društvu. Mislim da ljude (generalno) ne treba prinuđivati na rad

Ja sam to konstatovao jos na 5. strani, JTU. I ti si poslednji koji je pozvan da polemise na ovu temu, jer si napravio parodiju na nju, posle cega je usledila lavina neozbiljnih tema koje samim nazivom relativizuju ovaj inace veoma ozbiljan i bitan problem.

Дуго није пала ниједна дефиниција о циганима.. :Д

Pa JTU, ako već ne možeš ničemu da doprineseš, zašto uopšte postuješ?

Ovo je zapravo dedicated post, kad spemer tema pise na temi trol-majstora.

Ај спик ингриш све у сикстин!