Prijava

Što se Roma tiče, postoje dvije stvari koje mogu da se urade:

Prva je da se izvrši prisilna deciganizacija Roma. Time bi oni ostali Romi, ali bi prestali da se ponašaju kao Cigani.

Odvijala bi se u pet faza:

1. Izgradnja besplatnih stanova koji bi se dodijelili Romima.
2. Nakon što se svi Romi usele u te nove, civilizovane stanove, UNIŠTAVANJE SVIH DOTADAŠNJIH ROMSKIH NASELJA, AKO ONE NE ZADOVOLJAVAJU MINIMALNE HIGIJENSKE I CIVILIZACIJSKE USOLVE.
3. Obavezno školovanje za Rome. Mladi u školu, odrasli u večernju školu.
4. Čim postanu radno sposobni, uključivanje u radnu snagu.
5. Stroga zabrana svih ciganskih aktivnosti (lopovluk, šanerstvo, i sl.) osim prosjačenja. Prosjaka je uvijek bilo i biće, nevezano za narodnost, i vrlo je nehumano zabraniti nekome da prosi, ako je to njegov izbor.

Kao što vidite u ovom planu UVIJEK SE PRVO VRŠI OBEZBJEĐIVANJE SVIH USLOVA ZA NORMALAN ŽIVOT ROMIMA, a tek nakon toga uvode se restriktivne mjere.

Nema nikakvog smisla uvoditi bilo kakve restriktivne mjere PRIJE NEGO ŠTO SE OMOGUĆE SVI USLOVI KOJI BI OMOGUĆILI ROMIMA NORMALAN ŽIVOT.

E sad, postoje dva krupna problema sa ovim planom.

Prvi problem je to što je on EKSTREMNO SKUP. Na primjer, država ni Srbima ne dijeli besplatne stanove.
Drugi problem je to što ovaj plan predstavlja jedan tip KULTURNOG ZLOČINA.
Nasilno uvođenjem Roma u standardne tokove društva uništava njihovu vijekovnu tradiciju i običaje, kao i način života. Mnogi Romi su vjerovatno srećniji od ne-Roma i imaju puno bezbrižniji život nego većina populacije. Takođe, Romi, ovakvi kakvi su danas, čine dio "duše" ovih prostora. I pored svih negativnosti vezanih za njih, kad Romi ne bi bili Cigani, onda bi i pjesme poput "Evo banke Cigane moj" izgubile smisao. A možda bi i nama samima nedostajali Cigani, ovakvi kakvi su, danas. Onda više ne bi bilo nikoga ko živi život van tokova modernog, konzumerskog, kapitalističkog i krajnje iskomercijalizovanog i globalizovanog društva. Društva punog stresa i koječega još.

Zato, drugi plan, plan B, jeste da se ne uradi ništa i da se ostavi status kvo.

deciganizacija Roma

Хаха, Јово, царе! Свиђа ми се термин. :))
Али, и сам си рекао. Не исплати се. Дециганизовати циганина је као натерати краву да једе месо.

1. Izgradnja besplatnih stanova u koji bi se dodijelili Romima.
2. Nakon što se svi Romi usele u te nove, civilizovane stanove, UNIŠTAVANJE SVIH DOTADAŠNJIH ROMSKIH NASELJA, AKO ONE NE ZADOVOLJAVAJU MINIMALNE HIGIJENSKE I CIVILIZACIJSKE USOLVE.

Дешавало се да дају циганима станове, а ови поскидају врата, паркет, прозоре, славине, бојлере, радијаторе и продају на бувљаку. А ставе картоне. Једино кад би на неки начин и то умео да исконтролишеш. Скупо, бре. Не исплати се.

1. Izgradnja besplatnih stanova u koji bi se dodijelili Romima.

A da se i ja ofarbam u crno i usmrdim pa i ja da dobijem stan?

2. Nakon što se svi Romi usele u te nove, civilizovane stanove, UNIŠTAVANJE SVIH DOTADAŠNJIH ROMSKIH NASELJA, AKO ONE NE ZADOVOLJAVAJU MINIMALNE HIGIJENSKE I CIVILIZACIJSKE USOLVE.

Jedno ako ćeš ekserom da im zakucaš noge za dovratak da ne mogu stan da prodaju i opet skupe kilo kartona, pa naprave sebi kuću.

3. Obavezno školovanje za Rome. Mladi u školu, odrasli u večernju školu.

Pa ima ga, al' nikoga od njih ne boli kurac da ga poštuju.

4. Čim postanu radno sposobni, uključivanje u radnu snagu.

Aha, aj ih baš nateraj.

5. Stroga zabrana svih ciganskih aktivnosti (lopovluk, šanerstvo, i sl.) osim prosjačenja. Prosjaka je uvijek bilo i biće, nevezano za narodnost, i vrlo je nehumano zabraniti nekome da prosi, ako je to njegov izbor.

Ček bre, šta ti pišeš? Zar lopovluk i šanerstvo treba dalje da se zabranjuju, kad su već zabranjeni? I treba da se zabrani prosjačenje. Nek rade bre nešto, a ne samo da čekaju milostinju.

A ovo dalje mi je toliko nebulozno da me mezi da komentarišem uopšte.

Pošto je plan A teško izvodljiv, ostaje plan B, a to je da se ne uradi ništa.
Možda je tako i najbolje.

A da se i ja ofarbam u crno i usmrdim pa i ja da dobijem stan?

Царе. :))

pored svih negativnosti vezanih za njih, kad Romi ne bi bili Cigani, onda bi i pjesme poput "Evo banke Cigane moj" izgubile smisao.

Ahahahahaha, koja dobra fora!

Ali vrlo ti je ispravna strategija, Jovicicu - najpre uslovi, pa onda restriktivne mere. Mada sam ubedjen da bi se restriktivne mere odnosile na najvise 20-30% njih, dok bi vecina oberucke prihvatila savremeni nacin zivota, kada bi im se pruzila prilika za to.

Stvarno bre, braćo Cigani, što se ne skupite u jednom delu Srbije, i ne odcepite se.
Lepo napravite si državu, i Bog da vas vidi!!!

Društveni parazit.

:)

90% parazita ja mislim, 10% radnih i vrednih ljudi.

Ja sam imo cigu u razredu u osnovnoj, i svake godine je na slikanje dolazio u istom odelu. Neko metalik sivo svečano odelo. A preraso ga je bio još u trećem razredu.

Ma 90% su njih parazitčine kojima i kad daš posao da rade samo gledaju da vataju krivine.
I zašto ima jako malo cigana profesionalnih sportista? Kolko znate cigana u prvoj fudbalskoj, košarkaškoj, odbojkaškoj, ne daj bože vaterpolo prvoj ligi? Ni nema ih, zato što je za uspeh u sportu potreban konstantan rad i odricanje, a ciganšture jednostavno na to nisu spremne. Lakše im je da kukaju kako neće niko da im da ništa.

Само нешто што сам запазио. Имају ли ти људи слободу, на пример? Идите у кућу код неког ''цивилозованог лика'', а онда идите код Цигана (добро, не морате, ово је само претпоставка:)). У многим нормалним породицама жена не сме ни да писне, а код Ганаца жена често прича више од мушкарца.

У многим нормалним породицама жена не сме ни да писне, а код Ганаца жена често прича више од мушкарца.

Pa da i ti imaš Rajku od 125 kila za ženu, ne bi ni ti smeo da pisneš. :D

А не, реално, то сам баш запазио. Кад идеш по улици, не постоји само један ауторитет коме се сви клањају, а онда наиђеш на неку нормалну породицу и видиш како муж кења жени јер је нпр. купила банане, а не мандарине.

Pa burazeru, toliko su, da se tako grubo odrazim, zaostali da je kod njih i dalje aktuelan matrijarhat. :) Prič'o mi ortak da je negde čitao da su im dodelili neke stanove u Belvilu, a oni ih prodali po višestruko nižim cenama i nastavili da žive u nekoj pičci materini!

a na šta oni troše onda te pare kad prodaju stan koji dobiju?? kad ne podignu životni standard nimalo nego žive po kartonima, na šta bace onda pare?

Nemam ništa protiv Roma, al' Cigane ne volim.

Otkud znam burazeru, jbt. Tako mi je čo'ek ispričao. Nije nemoguće.

Bace ga na Džeja i Sinana.

Što nam ne voliš Egipčane, Petre Pan PezoSe?

Па Пезосе, немају исти поглед на свет као ти и ја. Ти и ја желимо можда да се лепо обичемо за те паре, а цига жели можда да све пропије, ако ме разумеш. Тако је научио.

Haj prestanite sa hejtom prema Romima, niste kul zbog toga.