Prijava

Mislim da je gramatika naša nametnuta iz jednog dela zemlje gde je živeo Kradžić, a da ostalo nije ni konstatovano. Možda je i dobro što je tako, jer ovde na jugu ionako govor rpostih ljudi je isti kao bugarski, ili bar ima 20-30% iste reci. Kad kažem jug mislim Niš i sve južnije. Primera radi, neki starac bi kad bi mu ovo ovde pročitao šta piše rekao:

- Kvo se ovija utepujev, mi si zborimo kvo si zborimo, mnogo tija iz Beograd znajev našu oratu.

A vi vidite, da li ovo razumete, gde je tu književni jezik a ge realnost?

Karadžić je standardizovao srpski, na osnovu govora, iz samog srca tadašnjeg srpskog prostora, a to je okolina Drine (tada je sa one strane drine bilo skoro isto Srba, ko i sa ove, pa je Drina bila neka sredina). A da podsetim, da nije imao pristup Torlačkom kraju!
I da, to je oštetilo srpski u mnogome, jer su mnoge dobre stvari izgubljene. Ali ipak reći da je torlački - bugarski... Neosnovano je. U bugarskoj postoji jatova podela (kao i kod nas ekavica, jekavica, ikavica, a kod bugara ekavica i jakavica), i sve što je zapadno od granice (ekavica), uz Srbiju je naravno slično srpskoj, torlačkoj ekavici...

Lepo zapažanje.
Sita sam Vuka Karadžića!!!

Mlatarao je onom nogom po belom svetu, kamčio pare za knjige (tražio sponzore), zajebavao se pa skockao nekakvu azbuku, sakupljao priče ..

A i to mi je tema!!! Dobro, pa kako bi onako kljakav navatao ribu?!
Ako nisi sposoban da oreš, žanješ, seješ, muzeš stoku...nema ti života (ni žene)!!
On je sve to izbegao, zajebavao se po svetu. I, molim te, kakvo sakupljanje narodne poezije?! Dok su muškarčine šljakale po njivama, on je savatavao snaše po kućama(one su mu "recitovale"), jedino verujem da je onog slepca saslušao (F. Višnjića) pod uslovom da je imao sisatu unuku!!!

Azbuka. jeste-kako da ne, onoliko disleksične i disgrafične dece (jedino smo tu prešišali EU) i pored NAJPROSTIJEG pisma.

Baš ti hvala za ovu temu.
Gde me nađe?! Sita sam tog matorog, dokonog i vagabundastog čiče.

Bez da komentarišem tvoje navode majave, napomenuću, da ovo nije tema o Vuku, a ni da moj post nema baš puno veze sa istim!
Tako da se ograđujem od tvog komentara o mom ''lepom zapažanju'' jer sam ubeđen da si me potpuno pogrešno shvatila!

Lepo zapažanje.
Sita sam Vuka Karadžića!!!

Mlatarao je onom nogom po belom svetu, kamčio pare za knjige (tražio sponzore), zajebavao se pa skockao nekakvu azbuku, sakupljao priče ..

A i to mi je tema!!! Dobro, pa kako bi onako kljakav navatao ribu?!
Ako nisi sposoban da oreš, žanješ, seješ, muzeš stoku...nema ti života (ni žene)!!
On je sve to izbegao, zajebavao se po svetu. I, molim te, kakvo sakupljanje narodne poezije?! Dok su muškarčine šljakale po njivama, on je savatavao snaše po kućama(one su mu "recitovale"), jedino verujem da je onog slepca saslušao (F. Višnjića) pod uslovom da je imao sisatu unuku!!!

Azbuka. jeste-kako da ne, onoliko disleksične i disgrafične dece (jedino smo tu prešišali EU) i pored NAJPROSTIJEG pisma.

Baš ti hvala za ovu temu.
Gde me nađe?! Sita sam tog matorog, dokonog i vagabundastog čiče.

Враг одњо ПМС и ко га измисли...

Stivene, Stivene! :D

Medicus, neka sam pogešno protumačila poJentu http://vukajlija.com/pojenta/200739 (mrzi me da ga natenane pročitam), sad mi je lakše....
Dadoh sebi oduška, ne smeta-nadam se.
Stivene, napetost po pitanju V.K. postoji, u pravu si!!!