Predstavlja niz aktivnosti od kojih je poslednja analiza podataka dobijenih prikupljanjem izjava odredjenog (dovoljno velikog) broja reprezentativnih ljudi u cilju spoznaje misljenja, stavova, verovanja, interesovanja, pripadnosti i sl. Podaci se predstavljaju statisticki i ne moraju uvek biti tacni. Naime, uz pomoc anketa je lako manipulisati javnoscu pa se one kao takve koriste kada treba izmeniti istinu.
To se postize koriscenjem nerealnih parametara prilikom istrazivanja ili biranjem neadekvatnih ljudi.
Primer 1.
Anketa sprovedena u Srbiji pokazala je da:
6,2% stanovnistva zivi u siromastvu
4,9% se moze smatrati bogatim
88,9% predstavlja materijalno zbrinute ljude
Pitanja su bila: 1) Da li posedujete brod, dva automobila, tri stana i privatnu firmu? 2) Da li imate dovoljno sredstava da svaki dan kupite hleb i mleko?
Primer 2.
Prema podacima prikupljenim medju marsovcima (opste je poznato da su marsovci zaljubljeni u zemaljsku kosarku posto im redovno stize signal prenosa NBA utakmica) zakljucili smo da je:
87,7% zemljana visoko preko 2m
11,2% zemljana je visine izmedju 1,8 i 2m
1,1% zemljana je nize od 1,8m
Marsovci su takodje dodali da su zemljani uglavnom crne boje.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
"Naime, uz pomoc anketa je lako manipulisati javnoscu pa se one kao takve koriste kada treba izmeniti istinu."
У потпуности се слажем са овим мишљењем...
I ja se u potpunosti slazem :)