Izum Ministarstva prosvete, koji bi trebalo da bude primenjen počev od sledeće školske godine. Predviđeno je da đaci prvog razreda osnovnih škola dobiju besplatan komplet udžbenika. Fora je u tome što im, u skladu sa opštom politikom stezanja kaiša, udžbenici neće biti poklonjeni, već samo pozajmljeni na korišćenje u toku školske godine - očekuje se da ih učenici po završetku prvog razreda vrate neoštećene, kako bi ih koristila naredna generacija đaka prvaka.
Zanimljiva zamisao, ali u praksi teško primenljiva. Mnogi od udžbenika za današnje prvake su pisani tako da liče na slikovnice, sa puno zadataka koji zahtevaju dopisivanje, docrtavanje, bojenje i slično. Postavlja se pitanje koji će im onda besplatni udžbenici, ako će već učenicima biti zabranjeno da ih koriste na za to predviđen način? Ako se deca koja su tek pošla u školu i za koju je diskutabilno koliko su uopšte u stanju da razumeju ovu zavrzlamu ministarstva, ogluše o ovu zabranu i svojim olovčicama ipak nešto nažvrljaju u knjigama, njihovi roditelji moraće da plate nove udžbenike. U vremenu kada se usvaja novi zakon o zabrani zlostavljanja dece, to će biti novi podsticaj roditeljima da svojoj deci prete batinama. Uz to, sve i da se dečica nauče da zadatke iz udžbenika treba da rešavaju tako što će ih prepisivati/precrtavati u svesku ili na papir sa strane, sama činjenica da će nositi knjige u školu svakog radnog dana, dovoljna je najava da one ipak neće moći da ostanu neoštećene. Nešto će se pocepati, pohabati, isprljati sigurno. I onda će roditelji naredne generacije da protestuju što su deca iz prethodne dobila glanc nove udžbenike, a njihova dobijaju pohabane - jer nije dovoljno što je besplatno, treba da bude i novo.
Na kraju ćemo se sa setom prisećati devedesetih, kada je čitanka za srednju školu koštala manje nego jedna čokoladica Kinder Bueno, pa se i nije nametala potreba uvođenja "besplatnih" udžbenika.
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.
Mislim da je poenta pre vaspitna nego komercijalna. Ne verujem da je organizacija celog tog galimatijasa jeftinija od cene udžbenika.
Tako nešto nije funkcionisalo ni u porodicama u vreme standardizovanih udžbenika koji su se nasleđivali od starije dece.