Недостатак за који је потребно много храбрости. за разлику од плашљивости, бојажљивост се не прикрива, и зато је увек на удару.
Узроци су, као и увек, тројаки:
1) генетски: хендикеп
2) средински: васпитање, притисак
3) лични: незнање, усамљеност, савест
Док пас воли да насрне, мачка се склања с пута.
Седим ја тако у соби (то је било поодавно) напољу некакав пас јаросно лаје, не обраћам пажњу - има тога... Онда зачујем, три спрата изнад мене, Ксенију како виче на њега, најзад погледам - пас притерао мало маче уза зид, у широком луку га обилази, радо би га растргао, али оно му се стално окреће лицем. Јурнем доле - Ксенија га већ држи у наручју, мокрог од главе до пете. Да ли се некако презнојило од страха или је поврх свега поливено водом намењеном противнику - не знам - тек никад нисам чула да мачке у опасности запомажу, а на том истом простору неколико година касније чопор паса је насмрт изударао ногама мачку - најбољу од њих овде где се не појављују ни пацови ни мишеви. Тврди наша докторка која чува, храни и лечи животиње.
Не да не би умеле - свако је могао видети како младунче - до тог тренутка забављено игром - на појаву хране панично мауче и очајнички се отима - него мачка познаје човекова ограничења, па му се тако и обраћа: да јој дохвати лоптицу, да је скине с дрвета, да отера њеног вереника... Али пас је човеков најбољи пријатељ.
Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.
Status Magazin · April 2009.