
U svakom slučaju svetla. Ono što je Švajcarska za zlato, dijamante i pranje para e to će srbija postati - ali za naftu. Taktika je jednostavna. Koliko god da cena nafte i derivata u svetu strmoglavo pada u Srbiji cene strmoglavo rastu. Pa što bi neki šeik prodavao naftu Nemcima za male pare kad može lepo da je skladišti u Srbiji, prodaje po znatno većim cenama i ujedno čeka bolje dane.
Reporter: Cene derivata u Srbiji rastu iaoko cene nafte u svetu beleže pad od 30%.
Glavonja iz NISa: Da. To je, znate, vrlo logično. Mi danas prodajemo naftu koju smo kupili 2008. kada je cena bila najviša. A drugo nafta stara, odležala ...
Reporter: Tu priču vrtite već par godina unazad.
Glavonja iz NISa: Pa vrtimo i tu istu naftu par godina unazad.
Reporter: Sa pojavom alternativnih energenata nafta će izgubiti na značaju, a cene će biti simbolične. Da li će tada NIS spustiti cene derivata.
Glavonja iz NISa: Ne verujem, Srbi su poznati tradiocionalisti i teško menjaju navike a bogami i auta. Ne priznaju oni nikakvu alternativu. Kupovaće oni naftu i kad bude koštala 100 jevreja. A drugo, jes` ti kuronjo gleda filmove Pobesneli Maks i Vodeni Svet. E tako će da bude. Zato ćuti, vozi, trpi i plaćaj.
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.
Živa istina
+