Bukva i hrast

mealy 2013-07-17 09:46:28 +0000

Iliti, crno i belo. Naši stari su od davnina znali da cene prave vrednosti. Oduvek su znali da odvoje i razlikuju kukolj od žita, oduvek su mogli da razluče šta je korisnije i šta je važnije, šta treba paziti ko oči u glavi a šta je prolazno i takoreći beskorisno. Znao je čemu ne treba pridavati veliku pažnju, oko čega ne treba dizati uku i dreku. I to je sve prenošeno s kolena na koleno, generacijama su se vrednosti pretakale iz jedne u drugu i svaka je to čuvala da ostavi nekom iza sebe. Dolazilo je i do neke nadogradnje, nekih malih izmena, ali suština je ostajala, od nje se nije niko udaljavao. Tako i dođosmo do jednog od mišljenja vezanog za razlike u gore pomenutom drveću. Iako oba spadaju u takozvano tvrdo drveće, iako se oba koriste za raznoraznu obradu i dobijanje svakakvih proizvoda od njih, bez obzira na dosta sličnosti, razlika je ipak očigledna. Hrast je hrast, najbolje, najdugotrajnije i najkvalitetnije drvo na Balkanu. I van njega je veoma poznato i naširoko hvaljeno drvo. S druge strane, bukva je sa stanovišta našeg naroda ipak mnogo manje korisno, da ne kažem beskorisno drvo, koje se koristi uglavnom za ogrev tako da prakticno ima veoma malu upotrebnu vrednost u indistriji i drvodeljstvu. Nije da ne postoji primena istog u indistriji, ali je ona znatno ograničena, i uglavnom vezana za manje bitne elemente, nebitne po izgledu ili trajnosti ili postavljene na nekim skrivenim mestima. Zbog toga je i u narodu jasno napravljena razlika izmedju njih i znalo se, i uvek će se znati, sta je plemenito drvo a sta je obična cepanka koja može da posluži za panj, za neku klocnu ili da se s njom naloži smederevac.
Problem nastaje kad neko iz neznanja zameni mesto bukvi i hrastu i onda hrast ode u tri lepe, a mi ostanemo da živimo sa bukvom...

-Gospodine Iliću, molimo vas recite nam kako će vaš autoput da prodje posred mesta gde se nalazi hrast koji je jedan od najstarijih u Srbiji, pa ne ide da se tako bahato radi, ipak je to jedan od spomenika prirode i Srpskog naroda koji teba sačuvati...
-Ma koj moj kurac vi oćete, jebo vas hrast da vas jebo, ionako se osušio već i samo što nije pandrkno... Ma ja ću sa njim da naložim moj alambik i da ispečem rakiju... i Tomu ću da zovem, ipak je on stručnjak za pečenje, on mi i reko da je najbolje kad je drvo za potpalu što starije i da bude po mogućstvu hrastovo, onda, kaže, bude mnogo lepša aroma rakije... Ma šta koj kurac ja to tebi i pričam, ko da mi se ti u nešto pa koj moj razumeš, ajde beži tamo nemoj da te raspizdim ovom mojom nožurdom po turu, našo si mene da zamajavaš, imam ja i pametnija posla od toga da se majem s tobom... Ej, Tomooo bre, stani da se dogovorimo kolke ti cepanke najviše odgovaraju...Našo sam nešto povoljno, kolateralna šteta, slučajno naletelo, al mora da se krati po hitnom postupku pa da ne zajebu nešto, znaš da ovi moji nisu baš nešto bistri, pogotovu posle one tvoje tomovače što si im poklonio...

16
14 : 5
  1. Ne znam čemu ta frka oko rušenja hrasta, k'o da je jedini u Srbiji +

  2. nije frka oko hrasta, nego sto nam ostadose bukve samo ;-)

  3. Srbija, zemlja bukava, da ne kažem bukvi :)

  4. pa sta ces kad klima pogoduje za bukvu, jbg tako nam se zalomilo :)

  5. S druge strane, bukva je sa stanovišta našeg naroda ipak mnogo manje korisno, da ne kažem beskorisno drvo, koje se koristi uglavnom za ogrev tako da prakticno ima veoma malu upotrebnu vrednost u indistriji i drvodeljstvu. Nije da ne postoji primena istog u indistriji, ali je ona znatno ograničena, i uglavnom vezana za manje bitne elemente, nebitne po izgledu ili trajnosti ili postavljene na nekim skrivenim mestima.

    Vecu glupost u zivotu nisam cuo....Kao neko ko radi u drvnoj industriji mogu samo da ti kazem da lupetas.Od bukve se pravi gotovo sve ,osim spoljne stolarije,posto je bukva djavojsko drvo i reaguje na vlagu i promenu temperature tako sto se vitoperi.Za sve sto stoji unutra je savrsena.Hrast je kvalitetnije drvo,ali mu je i cena veca .Bukva ima smireniji god,bolja je za bajcovanje,posto ima manje beljike,dosta je otporna na habanje posto je veoma tvrda.Generalno,bukva je veoma korisna u industriji i koristi se nista manje od hrasta.Takodje ,bukva je veoma bitna ,jer u kombinaciji sa medjedom ,objasnjava poreklo bosanaca!

  6. mislim da si izgubio poentu price...nije ovo bio kurs drvodeljstva nego nesto drugo metaforicno..al ajde sad da se ne upustam u tvoj rejon posto sma ja elektricar pa ne ide (iako sam radio i kao stolar, al da ne sirimo pricu ;-)

  7. mealy, to je talentovano glup, potpuno je besmisleno reći mu da ne širi priču, čovek je po tome poznat.

  8. ma covek jeste realno tehnicki gledano u pravu...trebo sam vrbu da stavim ko beskorisnije gradjevno drvo, al onda mi ode metafora s bukvom tako da...sorry but jebiga, ostajem ddosledan bukvi i njenim principima ;-)

  9. zapamti, on je uvek u pravu...

  10. primljeno k znanju, vodicemo racuna sledeci put da i prica bude potpuno sasvim apsolutno tehnicki ispravna i ispeglana...da nam se ne ponovi problem sa bukvom ;-) hvala na savetu mdm Dr :)

  11. pazi, ja to iz najbolje namere, dešavalo mi se da naivno uđem u raspravu...samo iskuliraj.

  12. Taj rad, bitno da ostaneš u nekoj svojoj priči i furaš svoj fazon.

  13. bukva je veoma bitna ,jer u kombinaciji sa medjedom ,objasnjava poreklo bosanaca!

    njah

  14. Komentar je baš talentovano glup ... defka dobra +

  15. Naši stari su od davnina znali da cene prave vrednosti.

    Kurac moj znali. Moj đed posle moždanog udara stalno, ali stalno jeo neku salamuru. Pošto je škrt, uzimao one najjeftinije. Pitao ga ja: "Jebote, što stalno jedeš salamu, promeni malo? - "ROĐENI, DOKTOR MI REK'O DA MORAM ZDRAVO DA SE 'RANIM!"

  16. pod nasi stari sam mislio na generacije a ne drirektno na tvog i mog dedu...i moj deda je voleo da tresne pokilche rakije cim ga vidi..i to naizust iliti na ex...al to ne znaci da je cak i on sve radio pogresno za nase pojmove i shvatanja ;-)

Omiljeno za [1]

Najnovije definicije

Rekli o sajtu

Kada pitate dva čoveka o nečemu, dobićete više od dva mišljenja. Na toj osnovi je stvoren Vukajlija. Rečnik slenga i idioma.

Kompjuterska Biblioteka · 7. Maj 2009.