Prijava
   

Čap

Najosnovnije pre polaganja crepa je da se izvede pravi ugao linije ravnanja crepova u odnosu na prvu krovnu letvu kod okapnice, koju smo več prethodno uradili da bude “pod vagresom”. Time će voda koja se sliva niz crepove ići najkraćim putem do oluka, a ne da (u suprotnom slučaju) dolazi do prelivanja vode preko falcova crepa i njeno podlivanje ispod njih u unutrašnjost krovne konstrukcije. Raspon letvi, ili popularno “čap” je za svaku vrstu crepa uglavnom različit i to je potrebno izričito poštovati.
E, to sve kaže net.
Ustvari, čap je čeljavo parče letve na koju je majstor nabacio poveći zarez koji tačno odgovara razmaku letvi koje dreže crepove. I tako, dok pravi krov, umesto da se jebava i stalno vadi metar da pažljivo meri recimo 32,7cm za razmak letvi, on zakači čap koji odmah kaže gde je pravo mesto da kove letvu. Nema greške ni slučajno, tj. svedena je na nulu! Kada se krov završi, čap može i da se baci ali pravi domaćin ga pažljivo čuva jer za 10-15-20 godina kada popuste talpe, fosne i maije pa crepovi moraju da se preređaju, majstori budu prijatno iznenađeni zato što ne moraju ponovo da prave čap.

Komentari

Pa i u mom vojvođanskom selu su to isto zvali "čap". Doduše, u selu je bilo i kolonista sa juga Srbije, možda je njihov izraz.

Dobar, u svakom slučaju.