Čivija je naziv za drveni klin, ali je u narodnom govoru dobio značenje harambaše, tj. nekoga koji se ne boji nikoga. Čivija ima veoma mali smisao za humor, skoro nikakav. Ljekari preporučuju da se ne kačimo sa čivijama, osim ako to lično nismo.
-Mali, mak'se otale, proću krozate!!!
-Šta si mi ti, neka čivija? Gon' se u kurac bolan!
Rezultat:
Tri kopče na arkadi, polomljen nos i dvije sedmice intenzivne njege.
У мом селу то је назив за клин или ексер који се закуцавао близу улазни брата, унутар куће или у веранди, да би гости могли да на њега каче своје капуте. Чивија је претеча чивилиука, по њој су и чивилуци добили име.
У народу се чивијом назива неко ко је "прикован високо". Неко ко је на виском положају и нема намеру да са њега силази. То су људи који дуги низ година на неки начин управљају судбином малог човека. У стању су да до последњег атома снаге да бране своју фотељу. Већина их сконча као председници, директори, министри. Познете чивије су Толе Караџић, Млађан Динкић, покојни Александар Тијанић,Живорад Милосављевић итд.
-ЧАРОБНА ЖЕНО КОТИ ЈЕДНОМ ЉУБАВ ДА НА КОЛЕНА БАЦИШ ДОВЕДЕШ ГА ТИ ДО ДНА.
-Ниси се ваљда опет сетио Маје када си почео то да певаш.
- Ма каве Маје и заборавио сам да ме је оставила, узела мојих 200 евра и побегла са Бобаном. Немаш представу колико се добро осећам. Био сам на свадби код Маријане и Драгослава. Провео сам се ко никад у животу.
-Значи било и ића и пића.
-Било је како да није али није то оно главно. Пево Раде.
-Који Раде.
-Онај Раде.
-Тај Раде.
-Сереш. Па откуд он да пева Драгославу на свадби. Колико ја знам он је скуп а Драгослав ради као конобар у ћалетовом хотелу.
-Па због ћала је Раде и дошао. Он је чивија у хотелу "Оморика" на Тари. Раде тамо редовно долази на зимовање. Па су се Драгослављев ћале и Раде ноговорили да Раде пева на свадби у замену за џабе зимовање наредних десет година. На крају свадбе се Раде напијо па је сав новац који је добио од гостију дао младенцима да имају за почетак.
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.