To je priča Hansa Kristijana Andersena o devojčici,uličnoj prodavačici šibica, izgladneloj i promrzloj, koja je, uzalud dozivajući prolaznike s praga jednih vrata u novogodišnjoj noći, u velikoj zimi, palila jedno po jedno palidrvce da bi se zagrejala. Kad se i poslednje ugasi, jadna devojčica umre. Od hladnoće? Naizgled da ali u stvari ne!
Istorija šibica daje nam manje legendaran i potresan odgovor, nego romantična priča danskog pisca. U stvari, prve šibice sastojale su se od drvcadi čiji su krajevi bili namočeni otrovnim belim fosforom čiji je produkt sagorevanja bio smrtonosni gas. Devojčica je naime umrla zato što je udahnula smrtonosnu dozu fosfornog anhidrida.
Tek kasnije, je jedan švedski profesor , izvesni E.Paš, da bi otklonio nepriličnosti belog fosfora, upotrebio crveni, neotrovni fosfor. Šibice napravljene po postupku tog naučnika dugo su nazivane "švedske". Danas su sve šibice bezbedne i nazivaju se sigurnosne upravo iz navedenog razloga - SAFETY MATCHES.
Главна јунакиња истоимене приче, која се смрзава на улици до смрти, и коју је од мале пироманке делио само пишчев смисао за патетику и неки гадан бедак у ком је био док је писао причу.
"Новогодишња зора јави се над малим телом девојчице, која је чврсто држала свежањ изгорелих шибица. Хтела је да се огреје, говорили су."
Јок, батице, хтела да запали вртић, ал' заборавила да се обуче код куће па се смрзла.
Predsednik sindikata NISa u protestu.
Vukajlija, lijek koji je potisnuo iz upotrebe Edronax, Zoloft, Prozac, Aktivin H i ostale antidepresive. Nuspojave su: grčevi u trbušnim mišićima, suzenje očiju, ludački osmjeh i lako se navući na njega.
Psiholog · 20. Februar 2011.