
Jako dugačka motka nasađena na isto tako jako visoku ali nešto deblju motku na čijem jednom kraju je kanta (kofa) za zahvatanje vode iz bunara, a na drugom protuteg od betonskih elemenata ili nekog drugog mareijala, a najčešće od drvenih trupaca od kojih je napravljen i sam đeram. Protutegove prave i na taj način što stare probušene kofe napune šljunkom.
Posle dugogodišnje upotrebe đeram počne strahovito da škripi jer zbog velike visine niko neće da se popne i podmaže osovinu na kojoj se đeram pomera.
A zbod zajebanog rimovanja retko ko hoće da povede pesmu : Škripi đeram, škripi đeram.... jer sledi : majci ti ućeram .....
Čest motiv na slikama vojvođanskih slikara koji su svoje umetničko stvaralaštvo fokusirali na bivstvovanje po kolonijama. Danas u stvarnosti izuzetno je retka pojava i taj žal za korenima je baš zbog toga izvor te i takve umetničke inspiracije. Do pre sto godina služio kao izvor pijaće vode svim meštanima u Vojvodini koji su stanovali udaljeni više od sto metara od pijačnog trga, imao je funkciju nešto kao vodovod u starom Rimu.
Реч на слово Ђ у букварима.
- ...Д као деда, Ђ као ђерам...
- Тата, шта је ђерам?
- Оно на бунару што стоји горе онако и онда то служи да... Ђ као ђак, Е као ексер...
moj kraj!(posle depoa,a pre liona)
a:odakle si?
b:sa Đerma!
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.