
Ideal savršenog algoritma za heširanje. Ima veću entropiju i značajno je komplikovaniji od MD5, SHA1 i SHA-512 zajedno. Kada se nešto provuče kroz ovaj algoritam, sasvim je izvesno da je šifrovanje jednosmerno jer ni sam lekar koji je to napisao neće moći da pročita.
Godina 2010.
Korisnik se loguje - šalje svoj password (obezbeđen SSL enkripcijom) serveru na kome leži sajt.
Web aplikacija prevodi password u MD5 128-bitni heš i poredi da li se slaže sa hešom koji je u mysql bazi i ako se slažu, korisniku se odobrava pristup korisničkom nalogu.
Haker provaljuje u mysql bazu, nađe heševe i počinje da isprobava sve moguće kombinacije (brute-force) i polako razbija jedan po jedan korisnički nalog i nebezbednost MD5 algoritma dolazi do izražaja.
Godina 2015
Tim vrhunskih programera uspeo je da napiše kod koji simulira doktorski rukopis. Brojni vlasnici sajtova preuzimaju algoritam i implementiraju ga u svoje web aplikacije.
Haker provaljuje u mysql bazu nekog sajta, izvlači heševe, pokušava da ih razbije, ali nema šanse, algoritam baziran na doktorskom rukopisu je neprobojan, korisnički nalozi ostaju bezbedni.
Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.
Status Magazin · April 2009.