Dvostruka negacija

Predražinjo 2009-05-27 14:18:54 +0000

Приликом употребе у реченицама зна да збуни поједине саговорнике, иако јој је суштинско значење идентично као и да нисмо употребили ниједну негацију.

Не могу да не наведем пример!!!

10
46 : 3
  1. "Ne mogu da ne navedem primer" i "Mogu da navedem primer" suštinski iamju isto značenje. Naizgled! Ako se na razini rečenice može govoriti o sinonimima, ove rečenice to nisu (iako 100%tni sinonimi ne postoje ni na razini riječi).
    "Ne mogu da ne navedem primer" - znači da baš MORAM! navesti primer, a "Mogu da navedem primer" znači da mogu, ali i ne moram... itd. moglo bi se još "filozofirati", ali tako ti je to.

  2. @Ivana_sanjalica
    Ajde da kazem da nisam isao toliko duboko u filozofiju, a i cini mi se da si shvatila poentu!
    U svakom slucaju, hvala na opservaciji, prihvatam
    :)

  3. ne mogu da ne dam + :)

  4. +++ Мени је најјаче кад чујем: "Није нереткo да..." или "Није ли нетачно да...". Хахаха, који треш.

  5. shvatila, shvatila (pa i plusić sam ti dala), samo... ja volim malo ""filozofirati" kad je jezik u pitanju :))

  6. Hehe, zanimljiva stvar sa pjesmom Pink Floyda, Another Brick in the Wall - Part II, tekst ide:
    "We don't need no education/We don't need no thought controll/No dark sarcasm in the classroom/Teacher leave those kids alone"
    i iako se u engleskom jeziku dupla negacija smatra nepravilnom (pa bi pravo znacenje prvog stiha bilo we need educatiom - 'treba nam obrazovanje'), bilo je dosta kontroverzi u vezi sa pjesmom, u smislu da se bori protiv obrazovanja i tome slicno.

  7. @Ivana_sanjalica
    Zapravo sam se ja setio svoje bivše cure koja je baš bila sludjena tim mojim double NE, i uvek je momentalno kretalo odmotavanje filma unazad tipa NISAM = JESAM, NEĆU = HOĆU...itd. da bi dosla do njoj "smislenijeg" značenja

    @insideOut
    + i za tebe :)

  8. Don't nobody go nowhere!

  9. Ja никад нисам ни помислио да не урадим то.......само у српском :))) +

Omiljeno za [1]

Najnovije definicije

Rekli o sajtu

Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.

Politika · 31. Januar 2011.