
Вероватно најконтроверзнија од свих намирница. Нутриционисти је препоручују као минералну и витаминску бомбу, а у колективној народној свести од старих времена истрајава убеђење да је то слепачко, пропаличко јело: "Џигерице, и ти ли си месо?".
Кад се загине у кафани, па се све паре пробекријају и не остане ништа за иоле поштен ручак, кафеџије су износиле гостима пржену џигерицу гратис. Да им буде каква-таква подлога за даље пиће, а и да се не баци (пошто ионако нису знали шта ће са њом, јер је нико није хтео):
"А шта ћемо за вечеру? Леба, сира и кромпира. (2х)
А шта ћемо за доручак? Једно јаје, и то мућак. (2х)
А шта ћемо за мезе? Џигерице и презле. (2х)
(припев) Рого-рого-рогози, седи па вози."
И тако, на једном крају имамо препоруке стручњака, на другом народне статусне норме, а негде на средини између то двоје сместила се џигерица. Па шта претегне...
- Али, бако, зашто нећеш да ми испржиш џигу? Ја то много волим!
- Ћути, лудо дете, не вичи, чуће свет, па ће казати да смо слепци, да немамо пара...
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.
Čovek bio inspirisan da ozvaniči defkom... +
Fino dozirano sarkazmom
Lepa defka, ima neki miris starih stvari +
Džiga je to zaslužila.