
Izraz, odnosno, prefiks koji je nekada davno imao svoje pravo značenje blisko prirodi i njenom očuvanju i dobrobiti, a danas se može turiti pored bilo koje reči. Dovoljno je da ta reč predstavlja nešto što ima iole veze sa zelenom bojom, bilo kojom životinjom ili biljkom (poželjno je da bude ugrožena ali i ne mora). Tako je nastala potpuno nova grupacija izraza koji nemaju apsolutno više veze sa izvornim značenjem izraza "eko" ali su zato postali moderni i mnogo cool!
Najnoviji izrazi: eko-selo, eko-turizam, eko-fabrika, eko-mediji, eko-domaćinstvo, eko-hrana, eko-studije, eko-farma, eko-priroda, eko-........
P.S. Slično se desilo i sa izrazom "etno" koji je takođe postao mnogo moderan prefiks.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.