Apsolutni dokaz da su Talijani (i Srbi licencno) najveći švaleri na svetu. Varijanta ....na zadnjem sedištu moga auta....uspevala im je čak i u Fići.
Zavidljivci koji nisu imali Fiću tvrdili su da se u njemu prave grbava deca! Nisu, dece mi!!
Kupovina Fiće je 60-ih godina bio dogadjaj ravan rodjenju ili smrtnom slučaju u porodici. Inicijacija novog Fiće vršila se tako što bi vlasnik ukrcao neverovatnu količinu oduševljene komšijske dece i provozao ih po kraju. Zatim bi pristupio sledećem obredu:1. ritualno pranje, 2. pažljivo nameštanje nalepnice YU, 3. ukrašavanje enterijera minijaturnim kopačkama ili bokserskim rukavicama.Ipak, vozači su do kraja branili svoj integritet, pa makar i Fića stradao: poznat je slučaj penzionisanog zastavnika sa Novog Beograda koji je sa prozora iz ručnog bacača razneo starijeg maloletnika kad je ovaj pokušao da mu mazne brisače.
Auto sa kojim si u SFRJ bio faca u drustvu.
Auto koji je bio mamac za cice.
Sada te sa tim istim autom gledaju kao budalu i propalicu.
Auto koji je jako zbunjivao Amere koji bi 60ih ili 70 ih dolazili u Jugoslaviju.
Kada je pocetkom 70ih jedan Amerijanac bio u Bg-u, video je ficu i jako se zaprepastio rekavsi: "Omg, what a big radio!!!!"
Limuzina by zastava, kragujevac. Sednes na zadnje sediste, izbacis glavu kroz siber, oba lakta kroz prozor i vozi Misko!
poseban proizvod koji ne moze da se kategorise medju automobilima pa samim tim ne moze da bude neka pretnja pesacima
pazi auto...
ma nije to auto nego fica
Po shvatanju časnih starina, svaki auto koji se proizvodi u Srbiji.
- Sinko, šta to čujem, 'oće onaj tvoj otac, a moj sin da kupi Fiću.
- Ne Fiću, deda, Punta. Fiću ne prave od 1985.godine. A i Juga si isto zvao Fića.
- Sinko, je l' se to pravi u Kragujevcu?
- Da.
- Je l' jedino što ti država kao omogućava da kupiš?
- Da...
- Je l' poreklom talijansko?
- Pa, ovaj, da...
- Je l' košta 7 'iljada tamo nekih stranih para?
- Pa, ono jeste, da...
- Znači, Fića, pa kako god ga ti zvao!
Prevozno sredstvo s točkovima, velikodušnije "automobil".
Iako predviđen za prevoz omanjih putnika na kratkim relacijama, fićom su čitave familije (sa koferima, strinama i loncem punjenih paprika za usput) putovale u posetu rođacima na drugi kraj zemlje.
Kupovina "F." je 60-ih godina bio događaj ravan rođenju ili smrtnom slučaju u porodici. Inicijacija novog "F." vršila se tako što bi vlasnik ukrcao neverovatnu količinu oduševljene susedske dece i provozao ih po kraju. Zatim bi pristupio sledećem obredu:
1. ritualno pranje;
2. pažljivo nameštanje nalepnice "YU";
3. ukrašavanje enterijera minijaturnim kopačkama ili bokserskim rukavicama.
U međuvremenu bi drugarica sašila zaštitnu ceradu, na kojoj bi vlasnik štriclom izvukao registarski broj sa obe strane, napred, nazad i - za svaki slučaj - na krovu. I taman kada su vozači fića zaključili da su postigli sve što su mogli i da je život lep, pojavljuje se Zastava 1300. Vlasnici ovih drumskih zveri su, kao dodatnu pakost, uveli presvlake za sedišta (za fiću ih niko nije pravio). Najcenjenije su bile one od veštačkog krzna, na šta su vozači fiće jedino mogli da odgovore dlakavom presvlakom za volan. Posebnu zavist izazivala je prostrana platforma iza zadnjih sedišta Zastave 1300 (kod fiće je nema), na koju su komotno mogla da se smeste bar dva ukrasna jastučića (FK Partizan) i pas koji klima glavom. Pokušaji vozača fiće da se ovo niveliše dodatnim nalepnicama (tigrovi koji se sudaraju glavama uz poruku "Pazi!"), ugradnjom dugačkih plastičnih antena i unutrašnjim retrovizorima "Panoramic", nisu uspeli. Ipak, vozači su do kraja branili svoj integritet, pa makar i fića stradao: urbane legende zabeležile su slučaj penzionisanog zastavnika sa Novog Beograda koji je, sa prozora, iz ručnog bacača razneo starijeg maloletnika kad je ovaj pokušao da mu mazne brisače.
Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.
Status Magazin · April 2009.