Prijava

Je li stvarno unistila studente ili i prije niko nista znao nije ali nisu imali na sta da se zale?

Kako je bilo pre, to znam iz priče, tako da ne mogu da kažem da li je bilo bolje ili ne. Znam da ovo sad ne valja, hoće kao nešto da sprovedu, a svake godine menjaju pravila i uslove... Postoje 'stari Bolonjci', 'novi Bolonjci' i ko zna kako će nazvati sadašnje brucoše. Svaki fakultet vodi svoju politiku i sprovodi Bolonju na svoj način, negde je uslov za budžet 48 bodova, negde 54, a krajnji cilj je da bude 60, tj. da se 'čisti' godina... Pitam se kako će to da izdejstvuju na ETF-u, npr...

За добар одговор на ову тему је једино потребно проверити како су најјачи, најелитнији уједно и са најдужом традицијом универзитети на европском континенту (Сорбона, Оксфорд...) поступили. Да ли су се они одлучили да своје образовне програме (доказано квалитетне) замене нечим другим што ће их спустити у ранг најгорих универзитета на континенту (због стандардизације)?

Јесу курац.

Заболе Сорбону да ли ће студент са наших банана факултета моћи да се пребаци у току треће године студија на њихов факултет.

Некада су факултети школовали интелектуалце и врхунске професионалце. Данашњи "болоњски" факултети школују идиоте саванте.

"Данашњи "болоњски" факултети школују идиоте саванте."

Slažem se u potpunosti.

Ja mislim da Italija nije prihvatila Bolonju.

Ima da nas sjebu totalno, da fakultetski obrazovan čovek bude danas u rangu sa osnovnoškolcem iz sedamdesetih godina.

Ja mislim da su prihvatili ali je kod njih zbrka gora nego kod nas. Poenta je proizvodnja alata uske specijalnosti, jebeš znanje jebeš sve, samo pare.

Dosta sam već pisao o ovome, i poprilično mi je dosadilo, ali iznad pročitah takve gluposti da ću morati da ogovorim. Kao prvo, protiv sam Bolonje, ali ne zato što je lakša nego ranije, već suprotno, tri puta je teža, barem na mom fakultetu. Ljudi iz neznanja poistovećuju Bolonju sa nekim opštim, sveobuhvatnim procesom, koji ujedinjuje sve fakultete, pa onda svi oni rade po istom programu. To u stvari nema veze sa mozgom. Bar ne u Srbiji. Svi fakulteti rade potpuno različito, mahom onako kako su radili i pre, sa nekim izmenama. A evo kako je na Pravnom u Beogradu.

Sistem rada - isti. Knjige - iste. Način polaganja ispita - isti, naučiš knjigu i izađeš na ispit, dakle nema nikakvih olakšanja, parcijalnih polaganja, smanjenja gradiva na bilo koji način, što se sve vezuje za Bolonju. Istina je da je tako na malom broju fakulteta ( ja sam čuo da je tako na FON-u), dok je na većini sve ostalo po starom( Pravni, Ekonomski, Medicina...). Šta je onda različito?

Svi dvosemestralni predmeti su postali jednosemestralni, sa istim brojem strana. Dakle gradivo istog obima za dvaput manje vremena.

Da biste bili na budžetu možete da prenesete samo jedan ispit( ili dva mala), a već od sledeće godine će verovatno morati da se čisti sve( to je bio plan i za ovu), a formiraće se i rang lista, pa možete doći u situaciju da očistite godinu i ne budete na budžetu. Epilog:

Dok su ranije generacije( pa i te iz sedamdesetih godina kako neko reče) mogle da 'lade jaja, studiraju po 20 godina, prenose po 10 ispita( čak su na nekim fakultetima postojali i tzv. "bezuslovni uslovi" - samo slušaš predavanja do 4. godine, ne daš ni jedan ispit i imaš status apsolventa, i to na budži!?), i imaju staž na fakultetu duži od nekih profesora, pritom sve to na državnoj sisi, sada su stvari drugačije. Moraš da očistiš celu godinu da bi bio na budžetu, ali ti ni to nije garancija, jer možeš da izvisiš na rang listi zbog proseka. Zašto je to tako? Zato što je iz godine u godinu sve manje ukupnih budžetskih mesta na celom univerzitetu, pa se polako približavamo zapadu, gde se 5% ljudi školuje na budžetu( tj. ima stipendiju). Polako gubimo jednu od retkih dobrih stvari koje su ostale iz komunizma - besplatno obrazovanje. Naravno, u tome se tad preterivalo, kao što sam rekao gore, ali ova zemlja je takva da ide iz ekstrema u ekstrem. A za nekih 10-15 godina će fakultetsku diplomu moći da dobije samo onaj koji IMA KINTU. I onda posle svega toga doživiš da ti neko iz tih generacija predivnog studentskog života, proseka studiranja od 10 godina i življenja na državnoj sisi kaže kako je tebi lakše!? Prosudite sami kome je lakše.
@Ripli
"За добар одговор на ову тему је једино потребно проверити како су најјачи, најелитнији уједно и са најдужом традицијом универзитети на европском континенту (Сорбона, Оксфорд...) поступили", ali je prethodno još potrebnije upoznati se sa samim Bolonjskim procesom, odn. načinom njegove primene u Srbiji. Mislim, moglo bi da pomogne. Ali opet, mi živimo u Srbiji. Ovde možeš da odeš u najveću moguću zapizdinu, i u lokalnoj birtiji ćeš naći lokalnu pijanicu, koja ima zadah koji umrtvljuje sve nerve u telu i nema pola zuba, ali zato može bez problema da ti ukaže na sve greške koje pravi selektor pri sastavljanju fudbalskog tima, a usput može i da ti razjasni pred kojim je sve izazovima američka geo-strateška politika, kao i na koliko stepeni je najbolja šljivovica. Što se ja uopšte nerviram...

Da opet istaknem - najveća greška koju možete da napravite baveći se ovom temom jeste generalizacija. Na malom broju fakulteta je olakšano polaganje ispita parcijalnim polaganjem, na većini je sve ostalo isto, osim nekih fakulteta gde je sve i dodatno otežano zbog toga što su kolokvijumi uslov za ispit, kao i prisustvo na vežbama, predavanjima i dr. O tome mogu više studenti ekonomije, medicine, ja sam imao sreću da je kod mene ostao potpuno stari sistem osim što moram da čistim godinu. A što se tiče toga da je program izmenjen, i da se školuju "idioti savanti", ja nisam čuo da je izmenjen IGDE.

O tome mogu više studenti ekonomije, medicine,

Možemo, možemo... ali čemu?
Kad čujem ove ostale, kako se jebavaju oko nekih 45-6 pena, ne znam šta da mislim.
Ti poeni meni ništa ne znače. Moram da očistim godinu, pa moram...

Miljane, uvek potpisujem. :)

Idioti su se školovali i sedamdestih. Idiot do idiota. Idiotizam. Carstvo idiota.

@medicus

Svi će morati da čiste godinu, samo je kod vas to prvo stiglo. :) Samo što ni to neće biti garancija da ostaješ na budži. Zamisli tu razliku, da se zajebavaš po ceo dan, prenosiš brdo ispita, svaki spremaš do perfekcije, možeš i da ponavljaš sve što nije 9 i 10, jednostavno imaš vremena, mnogo preneseš i na budži si... A sad se ubiješ učeći celu godinu, moraš sve da očistiš i opet izvisiš...

Само ћу рећи да сам био на предавању неког професора докторских студија, где је он учио од нас неке ствари без којих се не завршава гимназија код нас, а да не помињем о факултету. Човек за одлично једну ствар, а то је његова специјализација, али шта му то значи кад не може ни са чим да повеже и да нешто корисно направи од тога.
Њихове докторанте на сваком предавању учи шта је дорзална, вентрална, латерална, постериорна, антериорна.... бла бла бла страна, а да видим да се неко од студената прве године (да не помињем гимназију) усуди да не зна шта то значи, а да изађе на испит...

Толико о болоњи и њеном квалитету.

А што се тиче наше болоње, на мом факултету су тотално сјебали градиво. Убацили су предмете који никоме требати (ко је уписао тај факутлет ради нормалних сазнања), а избацили доста других квалитетних предмета или их деградирали.

A priori i posteriori zna i Jelena Karleuša. lolo

Мени је свеједно, може и Болоња, а и не мора.

Само не ово што сада функционише, нешто мало од Болоње, нешто мало од оног старог система, добије се неки чудни домаћи бућкуриш од кога ти мука припадне.
Или још горе, идеш на факултет, који Болоњу спроводи буквално на силу, такође добијеш бућкуриш, али још гори од горе поменутог.

Само нек пресеку, или чиста Болоња, или стари систем, немој да измишљају неке своје системе.

Niste hteli socijalizam. OD BLATA ĆETE GA GRADITI!

Џаба ми о болоњи кад овде нико не студира... заборавили смо да је ово постало обданиште...