Religija: Društveni parazit ili samo stereotip?

  1. Filantropofobe, svaka ti dala. Upravo si napisao ono što ja mislim, ali ne umem da objasnim. Bar ne ovako, preko tastature, gde svoje misli treba sažeto pretočiti u tekst. Jebiga. :)

    Pleroman, možeš slobodno da mi se obratiš i sa original naloga, neću ti ništa.

  2. Gambi niko nije pričao o virtuelnom ortaku, makar ne ja, pogledaj moje prethodne postove. Inače stvarno je glupo sa duplog odgovarati na postove.

  3. Obrisao sam post, nisam se najbolje izrazio.

  4. Filantropofobe, svaka cast za tekst, ali meni se u celoj toj prici cini pomalo kontradiktorno to sto prvo kazes da je ateizam neujednacen pojam i da je razlicit od ateiste do ateiste, a onda kazes da je ateizam (za razliku od teizma koji podrazumeva "nosenje naocara", da upotrebim istu analogiju) "odsustvo naocara".
    Ali ako je ateizam "odsustvo naocara", onda bi ateizam kao stav bio isti od ateista do ateista, zar ne?

  5. @ Otaku

    Pogledah ponovo ovo što sam napisao. Bacio si me sad u malu enigmu ali ipak mislim da to ne bi znčilo uniformni pogled na svet. Mislio sam prvenstveno na različito shvatanje pojma ateizma od strane ateiste na jednoj i teiste na drugoj strani, ali stoji to da i različiti ateisti različito shvataju ateizam. Kod nekog je on odsustvo boga, kod nekog negiranje boga, kod nekog nezaineresovanost za boga, kod nekog potpuno nepoznavanje takvog pojma... U tom smislu njihovo shvatanje pojma "ateizam" bi se razlikovalo, ali individualni pogled na svet svakog od tih ljudi ne bi nužno morao da bude definisan tim pojmom i u tom smislu ne bi bio zajednički za sve njih. Njihove poglede na svet definisao bi ogroman niz uzajamno povezanih različitih stvari i stavova. I pored toga ateizam bi za njih značio odsustvo jednog specifičnog shvatanja sveta, jedne slike sveta koja je karakteristična za teizam, te bi u tom smislu ateistički stav mogao da se shvati kao neprihvatanje ili odsustvo te specifične vizije sveta (teističke) koje deli izvesna grupa ljudi. Zato je ateizam odustvo specifičnog pogleda na svet koji je kao stav zajednički mnogim ljudima ali opet kao pojam različito shvaćen od različitih ljudi.

    E sad moram da ispravim konradikciju iz onog mog prethodnog posta koja sledi iz ovoga što sam sad napisao, a to je da teizam (shvaćen kao dogmatizovan način verovanja karakterističan za specifičnu religiju i u tom smislu različit od deizma) nužno podrazumeva pogled na svet karakterističan za svakog teistu izvesne religije, i da u tom smislu specifična vrsta teizma definiše i drži skupa čitav spektar stavova u životu izvesnog teiste, što nije slučaj sa ateistom. Prost primer, dvojica hrišćanskih teista moraju da imaju isti stav prema načinu na koji je čovek stvoren i taj njihov stav uslovljen je specifičnom vrstom teizma koji dele, a dvojica ateista ne moraju da postignu takvo slaganje zbog njihovog ateizma jer ih njihov ateizam nimalo na to ne uslovljava.

  6. Колико сам ја упућен, не постоји догма о стварању света, бар не у православљу. Штавише, негде сам чуо да кад су Грци преводили Библију (онај чувени превод из 3. века п.н.е, који је превођен на све остале језике) да су у Постању реч "дан" употребили уместо речи "доба"; наиме, хебрејско писмо не забележава самогласнике, већ се они у читању убацују по контексту.

  7. Ateizam nije ništa više nego kada te neko pita: "Da li veruješ u Boga?", ti mu/joj uzvratiš sa "Kog boga? Bilo ih je i ima ih na hiljade kroz ljudsku istoriju", čisto da bi ga/je malo pecnuo, da se zamisli. Onda ti on/ona kaže (zavisno od toga u kojoj je porodici odgajan/a): "Pa u pravoslavnog Boga/Isusa Hrista/Alaha/Višnua/nešto tako podjednako glupo...?" i ti mu/joj odgovoriš sa jednostavnim "Pffft, neee!" uz ciničan osmeh.
    Eto, to je ateizam.
    Kraj.
    E, sad razgovor bi mogao da se nastavi u pravcu zašto ne veruješ tj. zašto si ateista (što je češće zanimljivije, jer kao ateista znaš unapred da ćeš pobediti; to je kao da polemišeš sa klincima da li Deda Mraz stvarno postoji i ko ostavlja poklone ispod jelke).

  8. Nja, to mu više dodje ateističko trolovanje, al' ono, zanimljivo.

  9. Nije trolovanje.
    To je suština: ti imaš pravo da veruješ, a ja imam pravo da kažem zašto je to glupo.

  10. А шта је то религија?

  11. Кажи нам ти. Зар ти не беше неки поп? :)

  12. Него , да не испадне да ја нешто спемујем и кењам без разлога.Моје питање у посту навише је и више него на месту.Ова тема је промашај у старту.Предлажем закључавање.Што би реко један мудар човек

    Бог може да се искуси кроз акте обожавања и поштовања , кроз те акте он је оригинално дат.Онај ко није способан да спроведе акте одређеног типа структуре не може ништа ни да зна о суштини предмета који је кроз те акте оригинално дат.Онај ко не жели да поштује и обожава бога или је из основа за то неспособан , не може да суди о богу и оном божанском.Религија , као однос између религиозног акта и религиозног предмета јесте аутономна и представља област коју не могу просуђивати они субјекти који нису способни за религиозни акт.
    Онај ко жели да оформи философски појам бога пре него што искуси религиозни акт чини себе слепим за религиозни предмет , јер тај религиозни предмет може да нам буде оригинално дат само у религиозном акту.

  13. Катанац бре, нико те не тера да верујеш у Бога.

  14. Све је то човеково масло. Човек је створио бога, човек може и да га се одрекне. Ништа ново, ништа посебно.

  15. Dzankee
    Катанац бре, нико те не тера да верујеш у Бога.

    Upravo to, ali koji je razlog sto aeisti provociraju,ismevaju i ubedjuju vernike da boga nema? Sta to njih stavlja u poziciju iznad da oni prosvetljuju sta je ispravno?

    Др Јанковић
    Све је то човеково масло. Човек је створио бога, човек може и да га се одрекне. Ништа ново, ништа посебно.

    A sta ako se on odrekne tebe? naime ne postoje ljudi koji ne veruju,svi veruju u kosmicku pravdu,energiju,crnu magiju,telepatiju...... i to su vernici samo neopredeljeni.

  16. Др Јанковић
    Све је то човеково масло. Човек је створио бога, човек може и да га се одрекне. Ништа ново, ништа посебно.

    Јел ме ти зајебаваш мало а ?

  17. ja kontam da religija sluzi za upravljanje masom. i da bog postoji u teskim trenucima, kada je potrebno da se veruje u nesto, da se ima neka vodilja

  18. L@ki:
    Znači ja prvo moram da ga obožavam da bih saznao nešto o njemu. To je kao kada bih naručio nešto preko Top-shopa, a ne znam šta sam naručio, ali mi se mnogo sviđa i zato što ga obožavam saznaću šta sam kupio. o_O Is everyone OK with that?
    To je u suštini (da se malo razmećem latinskim): Credo, quia absurdum = verujem jer je apsurdno. E, pa moj analitični logički mozak ne može da funkcioniše po tom principu. Žalim. Trebalo nam je 14,7 milijardi godina da od vodonika postanemo ovo što smo danas samo da bih verovao u nešto što je APSURDNO. Pali. To je traćenje jedine prilike da saznaš nešto o svetu u kom živiš.

    Andonov:
    Crna magija? Ozbiljno? Telepatija? Pokušavam da se ne smejem. Btw, energija je fizički pojam, prilično je stvarna za razliku od magije i telepatije.
    I naravno da postoje ljudi koji ne veruju. Evo npr. ti. Ti si ateista. Da, da. Ti ne veruješ u Zevsa. Ne veruješ u Tora. Ne veruješ u Alaha, pretpostavljam. Ne veruješ u Deda Mraza. Ne veruješ u hiljade drugih bogova.
    Ja sam samo, za razliku od tebe, dodao još jednog boga na svoju listu.

Rekli o sajtu

Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.

Deutsche Welle · 29. April 2011.