Religija: Društveni parazit ili samo stereotip?

  1. Valsinarb90 : Си ти уопште прочитао шта сам ја написао?Ако јеси онда ајде још једном прочитај јер стварно не видим шта сам изоставио па да ме ти питаш овако нешто ....... правићу се да нисам видео ....

  2. Grdno se varas,nisam ateista

  3. Očigledno da ti ne razumeš šta si napisao. Epic fail, gospo'n.

  4. А што је најзанимљивије, на овој теми, бар колико ми се чини, расправу воде једино атеисти... А тема је религија :)

  5. Ја се са атеистима не расправљам.

  6. Znači ja prvo moram da ga obožavam da bih saznao nešto o njemu. To je kao kada bih naručio nešto preko Top-shopa, a ne znam šta sam naručio, ali mi se mnogo sviđa i zato što ga obožavam saznaću šta sam kupio.

    To je zato sto je Top sop tako slican sa metafizickim razmisljanjima, jel da?

    E, pa moj analitični logički mozak ne može da funkcioniše po tom principu.

    Ucinio si i pomislio jedno 30 i kusur iracionalnih stvari dok si to pisao, glavu dajem. Arogancija nije mnogo logicno resenje, zalim.

    Evo npr. ti. Ti si ateista. Da, da. Ti ne veruješ u Zevsa. Ne veruješ u Tora. Ne veruješ u Alaha, pretpostavljam. Ne veruješ u Deda Mraza. Ne veruješ u hiljade drugih bogova.
    Ja sam samo, za razliku od tebe, dodao još jednog boga na svoju listu

    Znaci, ispada da ateista ipak moze da veruje u nesto? Uskacemo li mi to sami sebi u usta?

  7. Metafizička razmišljanja su drugo ime za sviranje kurcu. Dokle god oni budu držali boga u domenu metafizike, nemam ništa protiv, molim lepo. Ali nažalost nije tako. Bog i religija se gura svuda: od prave nauke preko morala, državnih poslova do obrazovanja.
    Da, ateista može da veruje u mnogo stvari. Može da veruje u sebe. Može da veruje u svoje prijatelje. Može da veruje u svoje roditelje. Može da veruje da će da pobedi njegov tim, njegov predsednički kandidat, može da veruje da će da dobije 7. na Lotou, može da veruje u milion stvari...
    Ateista samo ne veruje u bogove i ostale natprirodne fenomene.

  8. Metafizička razmišljanja su drugo ime za sviranje kurcu.

    Okej, boze moj, misljenja se razlikuju...

    Dokle god oni budu držali boga u domenu metafizike, nemam ništa protiv, molim lepo. Ali nažalost nije tako. Bog i religija se gura svuda: od prave nauke preko morala, državnih poslova do obrazovanja.

    Nesto nisam video Boga u "pravoj" nauci, al ajde, ako ti kazes...

    Ateista samo ne veruje u bogove i ostale natprirodne fenomene.

    To je kul, ni ja ne verujem u natprirodne fenomene. Eto, nismo toliko razliciti :)

  9. Otkriću ti malu tajnu: ni nema ga u pravoj nauci. Ali vole da ga guraju. Kao npr. kada je naša bivša pobožna ministarka prosvete izbacila evoluciju iz udžbenika biologije. O_O
    Kažeš ne veruješ u natprirodne fenomene, a? To, znači, uključuje i devičansko začeće, hodanje po vodi, lečenje bolesnih dodirom, pretvaranje vode u vino i uskrsnuće iz mrtvih? (Čisto da proverim.)

  10. Otkriću ti malu tajnu: ni nema ga u pravoj nauci.

    I tako mi nadmetno otkri toplu vodu. Kul, hvala.

    Kažeš ne veruješ u natprirodne fenomene, a? To, znači, uključuje i devičansko začeće, hodanje po vodi, lečenje bolesnih dodirom, pretvaranje vode u vino i uskrsnuće iz mrtvih? (Čisto da proverim.)

    Ne verujem dokle god su natpridodni fenomeni.

  11. Ti stvarno verujes da si postao od majmuna?? od 16 veka do skoro su naucnici usmeravali nauku da neiraju postojanje boga,sad rade suprotno jer sve sto otkriju upravo dokazuje postojanje stvaraoca.jedan primer:
    1 vek nove ere bezcesticna energija-sveti duh
    21 vek sintetisane prve "kolicine" te energije i potvrdjeno njeno postojanje

  12. @Otaku:
    I rest my case.

  13. Andonov, ljudi nisu postali od majmuna. Ljudi JESU majmuni (sviđalo se to tebi ili ne). Ljudi i majmuni dele zajedničkog pretka od kojeg su se tokom evolutivne istorije odvojili.
    Evolucija je dokazana činjenica, odavno. Počevši od genetike - koja je glavni dokaz njene tačnosti - preko geografske distribucije vrsta pa sve do fosila izumrlih vrsta. Kao što rekoh, svidelo se to tebi ili ne - tako je.

  14. Nisam siguran koji je bio kejs tacno?

  15. sve je to u redu i to stoji,ali sto se taj predak podelio na 2 vrste?sto nisu svi ti nasi zajednicki predci postali ljudi nego jedni ljudi a jedni majmuni?to je kljuc postanka koji ne ti ni ja niti bilo ko necemo razmrsiti nikad jer je bozanski.sta je pokrenulo tu evoluciju? lavina?radijacija?vulkan?vanzemaljci? il je krenula sama od sebe?

  16. Андонов, прво и основно, атеиста и присталица теорије еволуиције нису исто.
    Друго, теорија еволуције и Стари завет не поништавају једно друго (за религије које не садрже стари завет у својим списима не знам да ли држи воду).
    Треће, наука се не бори против бога и религије, док се религија дуго времена борила против науке. Већина великих научника су били верници.

    Валсинарб90, теорија еволуције НИЈЕ доказана. Своди се на доказе претпоставкама, или ти ерор фундаменталис - човек плива, риба плива, човек је риба. Не постоји доказ да теорија еволуције функционише нити да не функционише. У теорију еволуције се (као и у бога) верује или не.

    Неко (заборавио сам ко) је поменуо магију и ирационалност магије. Барут је био магија некада, а шта је сад? Ајде ти рационални човече што си то написао дај ми рационалну дефиницју магије, а постоји једна врло лепа.

    Што да се закључава тема? Чим се такне у нешто што вам се не свиђа одма кључ. Е курац мало.
    Иначе, тема нема везе са богом већ са РЕЛИГИЈОМ. Постоје религије које немају божанство, нпр. будизам.

    Не знам да ли сам написао али генерално религија је некада била оно што су данас политичке странке. Ако си члан биће ти ок, ако ниси најебо си јер је држава једнопартијска.

  17. Sve u svemu: Religija(moja) je biti stereotipni drustveni parazit.. zato pamet pod misku i glavom kroz zid :)
    DO: odsrafi sve sijalice, odvrni sve cesme, iscupaj sve stekere, stvori svoju oazu.
    DONT: bukvalisi.

  18. Udaljili smo se od teme.
    Ja smatram da je religija stvarala civilizacije,nacije i drzava i da je vise izgradila nego sto je stete nanela.npr da nije bilo hriscanstva Srbi kao Srbi nevbi ni postali ni opstali.Srpska Pravoslavna Crkva je cuvala Srpski identitet i za vreme turaka i za vreme komunizma

  19. Udaljili smo se od teme.
    Ja smatram da je religija stvarala civilizacije,nacije i drzava i da je vise izgradila nego sto je stete nanela.

    Да није било тог хришћанства Европа би цветала и не би наука била спутана због ретардираних умова. Религија није стварала цивилизације већ обични паори руковођени наредбама оних на високим положајима, дакле народ је створио цивилизације.

    Ок, о штети мало:
    Спутавање технолошког развоја целе Европе један дужи период.
    Верски ратови свуђ се јављају.
    Грађење предрасуда према људима друге вероисповести, као и нетрпељивости.
    Спутавање људи (религаре на латинском значи везати) да живе живот како би требало него им стављају разне забране које немају везе са мозгом: постови од 40 дана код нас, кошер код жидова, забрана јела свињетине код жидова и муслимана, итд...
    Додатни "порези" за народ који и онако нема леба да једе: такса код римокатолика, "добровољни" прилози свештеницима и црквама код нас...
    Испирање мозга људи и немогућност избора - где си се родио то си по вероисповести и ретко где и ретко ко може да се определи чији бог има највећи и да се за поменути ухвати и клати.
    Убеђивање народа да је овоземаљско пролазно и небитно, иако нигде не може да се потврди ни да има ни да нема - типичан пример продавања магле обичних психијатара и психолога, док попови обећавају загробни живот, ови ти дају наду да је све ок овде.
    Религија готово свугде није дозвољавала женама да се образују (можда ово треба у добре стране да ставим).
    Теофобија на нивоу котово свуда као врло леп начин да се "објасни" човеку да би било пожељно да верује.
    Има још сигурно гована која је религија направила али не могу ни ја све.

    Добре стране:
    Условно речено морални кодекс верника. Ипак да кажем да је добро јер тада није било других закона.
    Чување знања и историје колико толико - јебига једини су писмени били практично (опет захваљујући томе што су се они већином питали ко ће бити писмен)
    Опет напомињем давање неке потенцијално лажне наде као психосоцијални начин гурања радне снаге да и даље раде. (дакле, и добра и лоша страна)
    Психологија масе на нивоу што чини људе ведријим и срећнијим и мирнијим када се нађу у храму.
    Некада се деси да је свештеник и добар па помаже људима и повезује их (рееетко кад).

    npr da nije bilo hriscanstva Srbi kao Srbi nevbi ni postali ni opstali.Srpska Pravoslavna Crkva je cuvala Srpski identitet i za vreme turaka i za vreme komunizma

    Срби су били Срби и пре хришћанства. Срби су довољно сачували свој идентитет тиме што нису хтели примити хришћанство тек тако, што доказује слављење славе. Зашто се млада преноси преко прага? Зашто се деца плаше разним словенским митским бићима? Зашто бадњак? Зашто мого штошта? Оћеш рећи да је све то хришћански??? Буди срећан што су Срби успели толико својих обичаја предачких да сачувају и поред хришћанства и немој ме засмејавати молим те. Колико је Срба било хришћана када су турци дошли? Нема везе чување идентитета са хришћанством већ са турском политиком према вазалима и покореним земљама. Турци су нам дозволили да сачувамо идентитет. Међутим чињеница је да је цео Београд 2-3 пута цео исељен у Цариград, а по неким новим истраживањима (не знам колико су тачна) се наводи број од 6-8 милона Срба у Турској тренутно који су муслимани, али славе крсну славу, божић и васкрс. Нека их је и 1 милион што није немогуће опет говори о томе да није вера та која диктира обичаје већ народ.
    Погледај мало историјске податке и прекрстићеш се левом ногом. А за комунизам бих ти лупио шамарчину само такву јер по овоме што си написао Србин=православац... Муслиман не може бити Србин? Није нас хришћанство сачувало него здрав разум наших дедова и њихових.

    Е сад, зашто је нама ок да славимо Божић као паганима? Божић је тако лепо намештен да пада 25. децембра, а тај дан је одувек био дан соларних божанстава и нема везе са рођењем Исусовим.
    Толико о чувању идентитета захваљујући хришћанству.

  20. doter ne sviraj molim te
    sve drzave pa i otomansko carstvo je kao ustav imalo serijatsko pravo
    sto znaci da je ipak imala gradivni karakter

    a sto se sabotiranja nauke tice i ako su je sabotirali
    da nisu mislis da bi nam bilo bolje?? sa atomskom u 18 kad je bujao nacionalizam veku ili samo par godina pred prvi svecki rat??danas nas nebi bilo

Rekli o sajtu

U busu se devojka svadja preko fona da se ne kaze Vukajlija nego Vujaklija za recnik... ocaj na njenom licu kad je shvatila da ne moze objasniti

Mokoš · 11. Maj 2011.