Prijava

Па, ето. :) Из историје. Ионако је преправљају на сваких 50 година.

ajd sto je prepravljaju, nego sto je ponavljaju

Fizika i hemija mi nisu bili najgejsrcastiji odnosno najzvjezdastiji predmeti u srednjoj. S druge strane, šupljine u ovim predmetima nisu mi kasnije predstavljale nikakvu prepreku u svakodnevnoj komunikaciji, pa smatram da eto, te oblasti

možemo slobodno "preskočiti" bez velike štete

Naravno, neko najosnovnije znanje se podrazumijeva.

Književnost:
Imam opšte obrazovanje... Znam o čemu se radi u knjigama i ko ih je napisao (ne znam kako to znam). Svakog bi mogao da prevarim da sam načitan, a ni jednu nisam pročitao. U srednjoj školi sam glumio u dramskoj sekciji koju je držala moja nastavnica srpskog, i gledala mi je kroz prste što ne čitam lektiru.

Poezija (podgrupa):
Ne kapiram je, nije mi interesantna i ne volim da je čitam (iako volim ponekad da lupam rime ovde na vukajliji na igrama).

Istorija:
Kako bi ovo najbolje opisao... Koje godine je bio kosovski boj? 1389? Reko bi da je ta, al nisam siguran. Znam istoriju, ali ispadnem ponekad jako glup kad su u pitanju godine kad je šta bilo.

Filozofija:
Da se razumemo, kapirao sam filozofiju, al ne znam napamet ni jedan od pravaca, niti filozofe i šta su radili.

Matematika:
Ok, znam matematiku bolje od 99.99% ljudi. Ali, ponekad se osetim šupljim na ovom polju na poslu koji radim, i trudim se da ga izbegavam. Kad vidim neki rad ili objašnjenje koje sadrži kobasice od jednačina, integrale, sume, proizvode, o-rastojanje kurce palce meni se smuči. I nekako mi se čini da je matematika azil za one koji se trude da budu inžinjeri a ne umeju.

Možda.
Moja teorija je da ljudi ne podnose istoriju zato što su odrastali u periodu kada je istorija bila na koloseku koji je bio sklon izvravanju istinе

слажем се у потпуности. како да знаш уопште шта се десило, па познато је да "историју пишу победници"! а поред углавном лоших професора, књиге из историје за основну школу су кантастрофа...

Мада ја сам посебан случај, мислим да сам помало болесни скептик, па тако помало размишљам и за географију, откуд ја да знам дал је добра карта света? :) имаш тако карту на којој србија као да заузима цео балкан, а на некој другој не можеш да је нађеш колишна је..
А да не причам што не знам више колико има планета у сунчевом систему, било их девет, за јупитер провалили да је више као космички камен, остаде их осам, осам љутих планета врти се око сунца, провалили да има ту два камена који би требало да су планете, сада их је десет.. Живо ме занима како су астролози пропратили те вести, хаха!
За јужноафричку републику не знам који је главни град ако уопште постоји, преторија, јоханесбург или кејптаун, свуда различито пише, и у ку*ац, нећу ни да учим онда.. :))
Да не бежим много од теме сад, ето имам шупљина колико хоћеш, и јако ме је срамота до скоро било јер мислим да би ми резултат сваког теста опште културе био у минусу ако може, али сад кад видим каки глупи људи и необразовани људи ходају око мене, и по факсу и свуда, ма супер су те шупљине, бар знам где су.. :D

Ajd da krenem i ja ko celt:

Književnost:

Pročitao sam ponešto od lektire, ali sam dobar dio i preskočio. Imam predstavu i neko osnovno znanje o književnosti, pravcima, teoriji književnosti, ali ne mogu ipak za sebe reći da sam načitan. Od knjiga koje sam zaista pročitao, dakle u cjelosti i koje su mi se pri tome i svidjele mogu izdvojiti: "Braća Karamazovi", "Čarobni brijeg", "Ana Karenjina", "Na Drini ćuprija", "Proljeća Ivana Galeba", "Životinjska farma", "Lovac u žitu", a od knjiga za djecu: "Tom Sojer", "Orlovi rano lete", "Mali princ" (mada je to i za odrasle), "Robinzon Kruso", "Guliverova putovanja", "Hajdi", "Bašta sljezove boje" (izgleda sam više čitao kao klinac nego sad), od neknjiževnih - From - "Bekstvo od slobode", "Imati ili biti", "Zdravo društvo", "Umijeće ljubavi" ...

Poezija:

Takođe uglavnom je jako slabo kontam, pogotovo noviju poeziju, kao i onu koja je prenakrcana kojekakvim metaforama, simbolima, alegorijama i sl.

Bodlera još i kontam, ali Malarme mi je već prekomplikovan.
Nisam mnogo čitao poeziju.

Romantizam u poeziji mi je vjerovatno najpristupačniji, a i najomiljeniji.

Istorija:

Imam vrlo dobar opšti pregled istorije i periodizacija mi je jača strana (ne mislim sad na tačne godine), kao i osjećaj za istu, ali slab sam kad su neki detalji u pitanju.

Filozofija:

Znam više od većine ljudi i dosta sam čitao o filozofiji, mogu reći i da me filozofija dosta zanima, ali ne znam ni ja baš sad da izložim sve pravce i filozofe i njihove sve teze.
Naročito slabo poznajem najnoviju filozofiju (20. i 21. vijek) mada me i ona dosta zanima.

Matematika:

U srednjoj sam je znao solidno, ali ipak nisam mogao izvući četvorku. U trećem i četvrtom gimnazije sam imao prosjek oko 3,3 - 3,4. Profesorica nam je bila ekstremno zahtjevna. Nisam volio matematiku nikada. Pošto sad na faksu matematike nemam (studiram pravo) ono što sam znao polako zaboravljam. Mada, mislim da bi se vrlo brzo podsjetio nekih stvari jer nas je ta profesorica baš drilala.

И полако почињемо да се хвалимо...... :)

сад видех целтов пост, мене мрзело да пишем, али ситуација је код мене иста само што ја рецимо знам отприлике о чему се ради у књигама али нем појма ко ју је написао и како се зову ликови, то не знам ни непосредно након читања књиге.. О.о Поезија историја филозофија исто ко код целта, и само измена за мату, ту се не осећам шупље, можда зато што је имам на факсу сад помало па ми је још свеже релативно.. ето..

Džimi, to nije teorija, to jeste tako, nije postojao bolji način da opišeš! Ja sam imao tu sreću da su mi nastavnika iz obe osnovne pa sad i profesor iz srednje bili LIKOVI u pravom smislu te reči! Fanatici! Zahvaljujući njima mene istorija kao nauka interesuje, i znam je solidno, usudio bih se čak i da kažem odlično. Za primer ću uzeti to da sam ja na početku prvog razreda srednje dobio 5, čovek je progovorio sam "Sa ovakvim se znanjem dolazi u srednju školu!" i nikad mi više pitanje postavio nije, čak ponekad me i zapita za mišljenje o nečemu. Izvinjavam se što sam skrenuo sa teme ali sam morao.

Što se tiče stvari gde sam "šupalj" to je definitivno Matematika. Koliko god da se trudi bilo ko da mi objasni ništa mi ne uđe u glavu. Izvučem na kraju ocenu koja mi odgovara i to je to.

Druga stvar je sport. Nijedan mi nije dovoljno zanimljiv da me pokrene da se raspitam malo više o njemu... Dobro, možda istorija fudbala, ali samo to i znam u vezi bilo kog sporta...

Dalje, kako reče Jovičić, TV kultura jer sem 1-2 emisije na Discovery-u i Top Gear-a ništa drugo i ne gledam tako da i da hoću ne mogu da posedujem ikakvo znanje.

Politika, jer me ne interesuje niti imam ikakvu želju da naučim.

To bi otprilike bilo to, u većini ostalih oblasti imam predznanje ne samo da počnem razgovor već i da ga solidno nastavim.

Od svih mojih šupljina možda me je najviše sramota to što nisam izgledao "South Park".

Odličan je crtani, inteligentan, duhovit, provokativan, ali jednostavno desilo se nekako da sam ga preskočio u jednom trenutku, a onda nikako nisam mogao da se nakanim da pogledam natenane sve epizode. I dalje planiram da ga odgledam. I to sve sezone i sve epozode.

Što se tiče stvari gde sam "šupalj" to je definitivno Matematika.

зашто великим математика.. мислим да је неписменост, али не оно да не знаш да читаш и пишеш, него фрљање граматичким стварима, мислим да је то велика шупљина код много људи, а које нису свесни.. Ксела, без увреде икакве, ја имам неки трип од граматичких грешака, али чак не код људи који све пишу како стигну, него код оних који се труде па напишу нпр. "он бих добро знао Немачки кад би се ми зезали", вероватно је то моја шупљина..
Јовичићу нахвалио си се горе за све паре.. :)

Čime sam se nahvalio leksi? Aj citiraj! Stvarno ne mislim da je tako zvučalo.

шалим се мало који ти је ђаво, мени ето тако звучи; за случај да се ти не шалиш ево написаћу: невео си омиљене књиге, познавање дела малармеа и бодлера, за историју си слаб кад су детаљи у питању, да видим даље, о филозофији си доста читао, математику не волиш јер ти је професорка била строга али би се брзо свега подсетио; па ето, све то ме је просто малко навело да напишем ону пошалицу, но добро, одох

Poznavanje savremene umetnosti.
Bez toga se može.

prirodne nauke.
matematika, fizika, hemija, programiranje...
rođeni duduk.
mrzim sebe zbog toga -.-

Живо ме занима како су астролози пропратили те вести, хаха!

Не могу да се не убацим :р Астролозима није битно да ли је нешто планета или не, они једноставно читају с неба, тумаче симболику. Није баш битно како утиче ако је сателит, планета или стенчуга, а ни ког је састава то небеско тело.

Невезано сад за ово, ниједно знање не треба одбацити ни занемарити.
Сваки предмет се надовезује на претходни, барем су нас тако учили у гимназији.
Познато је да су гимназијалци најбоље припремљени за факс, баш због опширности и учења општих предмета.
На пример, године из историје не учимо да бисмо запамтили бројке, него да бисмо имали представу колико један рат траје, владавина једног човека, одређени режим и тако су нам јасније те појаве као социолошке, као и како то утиче психолошки на појединца када се ради о периоду те дужине.
Иста ствар са геогафијом, хемијом, физиком - кроз све ово се провлаче модели свакодневних појава на индивидуалном нивоу.

Увод - разрада - закључак.
Загревање атома - ексцитовање атома - емисија.
Задата функција - испитивање функције - график функције.

Учимо граматику не толико да бисмо могли да се правилно изражавамо, већ да бисмо све наредно што учимо - учили правилно и тачно, без околишања са информацијама.

Хоћу рећи, све оно што не знаш, можеш упоредити с оним што знаш, да би то лакше научио.

Морала сам да се прокењам, иако знам да сви знате да је знање моћ :)

Још сам мало мала да бих могла да кажем тачно ''е имам шупљину у знању коју нећу да попуним, не верујем да ћу икада то начучити'' еј имам још буљук година да се школујем..али за сада најлошије физика, просто ме не интересује, сад ми се гади и професорка па сам почела да се инатим и форсирам пушкице. Јесте да ме срамота кад не знам основне ствари али шта је ту је, можда ћу до краја средње да поправим стање, али за сада не знам апсолутно ништа нити се трудим да научим.

Такође, поприлично сам музички необразована, окренута сам само одређеним групама и извођачима, а остало као да не видим, такође, неко опште знање о композиторима и правцима које би требало ту да стекнемо у школи, ја не стичем. Набифлам, знам данас, сутра већ не знам ништа, а пошто би требало да важи да после школе у коју ја идем мораш да имаш једно широко, опште образовање, не бих смела овако да учим ово .

На осталим пољима се развијам, трудим се, учим са разумевањем, али ово што сам навела, никако нешто....

А да...и спорт, везе с' везом ја немам.

Астролозима није битно да ли је нешто планета или не, они једноставно читају с неба, тумаче симболику. Није баш битно како утиче ако је сателит, планета или стенчуга, а ни ког је састава то небеско тело.

јел? ето још једне рупе :) али стварно нисам чула да неко каже: "због непознате космичке стенчуге расположење ће вам се покварити", док су тај Јупитер или шта беше свуда метали... можда и даље мећу, не знам шта се десило на крају са том причом..

На пример, године из историје не учимо да бисмо запамтили бројке, него да бисмо имали представу колико један рат траје, владавина једног човека, одређени режим и тако су нам јасније те појаве као социолошке, као и како то утиче психолошки на појединца када се ради о периоду те дужине.

Тачно тако.

Ајд да и ја окајем грехе:

Физика и математика- Математика још и ђене-ђене,али физика... Можда зато што ниједан професор физике није никад успео довољно да ме анимира. С хемијом је већ друга ствар,јер је моја покојна баба била наставница хемије у основној школи,па ме је она доста добро упутила.

Биологија- и дан данас сам дудук за то и срамота ме је што се не сећам неких основних ствари.

Социологија- углавном сам је бубао,али ми је тек после постала доста занимљива. Такође се кајем што је нисам довољно добро схватио кад је требало.

Пола националне историје- ту су ми превише били збркани многи појмови и личности и догађаји(нарочито кад су кренуле оне силне династије Карађорђевиће и Обреновића,ге,искрено,и дан данас бркам ко је кога јебао,а ко коме сместио). Већ од почетка 20. века ми је кристално јасна.
А национална историја,у комбинацији са светском,је потребна за схватање модела по којем све функционише да би човек знао како да се постави кад примети неку чудну ситуацију.

Одговорићу ти на пвт, јер знамо шта се дешава кад Милица поједе говно и претвори се у астролога.

E ljudi moji, da malo osvježimo ovu temu. Pošto niko nije potpuno odgovorio na moje pitanje "U šta zapravo vrijedi biti upućen, a koje su to oblasti koje "ladno" možemo preskočiti?" probaću ja.

Kao prvo, pitanje se ne odnosi na potrebu neke konkretne struke, već na potrebu koju bi SVAKI čovjek u životu mogao da ima, a naročito onaj koji pretenduje da bude intelektualac.

Dakle, po meni najvažniji dijelovi opšteg obrazovanja:

1. Osnovi rada na računaru - bez toga ste danas skoro nepismeni (a ima mnogo ljudi matorijih, koji su ko fol, mnogo obrazovani, a nemaju pojma o tome - ja danas nikog ne priznam za intelektualca i obrazovanog čovjeka ko nije u stanju da progugla ono što ga zanima, i da efikasno nađe željenu informaciju iz bilo koje oblasti, a naročito iz oblasti kojom se bavi)

2. Engleski jezik - takođe, neznanje istog je skoro pa ravno nepismenosti (nije neophodno neko perfektno znanje)

3. Najelementarnije stvari iz geografije, astronomije, kosmologije, matematike, hemije i fizike i biologije. Iako se o tome u razgovoru skoro nikada ne govori, to znanje je neophodno za informisano ORJENTISANJE U VREMENU I PROSTORU I ELEMENTARNO RAZUMIJEVANJE SVIJETA I SVEMIRA.

4. Osnove medicine i pravilne ishrane. (znati razlikovati antibiotik od analgetika, protein od ugljenog hidrata, poznavati funkciju proteina, masti i ugljenih hidrata u organizmu, razlikovati osnovne vrste bolesti, poznavati osnove anatomije i fiziologije, na najosnovnijem opšteobrazovnom nivou)

5. Osnovno znanje pravno-ekonomskih i administrativnih zavrzlama i funkcije političkog sistema. Znati popunjavati kojekakve smrdljive formulare i znati gdje se obratiti za koju glupost.

6. Dublje poznavanje istorije i politike. Tako da se o istima može vršiti ozbiljan intelektualni razgovor.

7. Dublje znanje ekonomije, tako da se i o tome može voditi ozbiljan razgovor.

8. Nešto dublje poznavanje filozofije, filozofskih škola, pravaca i doktrina, zatim svjetskih religija, itd. tako da se i o tome može ozbiljan razgovor.

9. Sociologija, psihologija i psihijatrija, takođe nešto dublje znanje.

10. Umjetnost, književnost, muzika, istorija umjetnosti, takođe dublje znanje.

11. Pop kultura (filmovi, TV, serije, muzika, sport, moda) , takođe dublje, opširno i raznovrsno znanje, tako da se može vršiti inteligentna kritika iste, a i da se u njoj može uživati na informisan način. Iako ne djeluje tako, poznavanje pop kulture je jako bitna stvar, jer je ona sveprisutna i djeluje na živote sviju nas htjeli mi to ili ne.

12. Poznavanje glavnih, kao i alternativnih ideologija, pokreta i subkultura (mada ovo već potpada pod sociologiju)

E to su stvari koje bi svako, ko se želi smatrati intelektualcem trebao da zna.

Sve ostalo se može "ladno" preskočiti.

Što se prirodnih nauka tiče, sve osim najosnovnijih stvari se može "ladno" preskočiti, dok je potrebno mnogo veće znanje iz društvenih nauka SVAKOM intelektualcu, jer ipak čovjek živi u društvu i inteligentna rasprava o društvenim pitanjima zahtijeva i određeno znanje.