Akvaristika

  1. Imao sam ja puža amazonca kad sam držao akvarijum, dva komata čini mi se, šta znam ne sviđaju mi se nešto preterano. Ne bih ga sad ponovo ubacivao to je sigruno.

  2. To vam od ovih poplava svima došle ribice u sobu pa se zato aktivirala tema? lolo

  3. Bolesti

    U idealnim okolnostima – dobrim uvjetima vode, prehrani baziranoj na različitoj hrani, nepretrpanom akvariju i okolini koja ne izaziva
    stres – vrlo se rijetko pojavljuju bolesti u riba. Obično će se ribe razboliti samo kad nešto u okolini nije u redu, ili kad se dodaje nova
    riba u akvarij. Zdrave ribe u pravilu imaju jak imunološki sustav i sposobne su se oduprijeti mnogim patogenima, ali, ukoliko stres
    oslabi ribu, ona postaje prijemčivija na bolesti. Postoji nekoliko uvjeta, uključujući ne žive i žive faktore
    koji mogu dovesti ribu u stanje stresa.

    Ne-živi izvori stresa

    Među ne-živim izvorima koji mogu promijeniti uvjete za akvarijske stanovnike su trovanje,
    neodgovarajuća temperatura ili pH i skladištenje kisika.

    Trovanje amonijakom

    Trovanje amonijakom je uzrokovano porastom organskog otpada zbog pretjeranog hranjenja,
    ugibanja riba ili biljaka i otpada ili neodgovarajućeg cikliranja. Trovanje amonijakom se posebno pojavljuje kad pH preraste 7,
    kad početni amonij postaje amonijak. Simptomi trovanja amonijakom su usporene kretnje, teško disanje, blijede škrge (izgorene škrge).
    Ribe se mogu zadržavati tik pod površinom vode. Trovanje amonijakom se može smanjiti smanjenjem obroka, promjenama vode,
    snižavanjem pH, uporabom zeolita i pojačanim prozračivanjem vode.

    Trovanje nitratima / nitritima

    Trovanje nitratima/nitritima je uzrokovano nekim aktivnostima poput trovanja amonijakom. To trovanje ima iste simptome kao i trovanje amonijakom, i može se provjeriti posebnim priborom za testiranje nitrata/nitrita. Najbolji put za rješavanje tog problema je smanjenje hranjenja, češće djelomične izmjene vode dok god se količine nitrata/nitrita ne smanje i pojačanim prozračivanjem vode.

    Trovanje klorom

    Slobodni klor, prisutan u većini voda iz vodovodnog sustava, otrovan je za ribe. On napada škrge i izaziva
    uginuće od gušenja. Klor se može ukloniti prokuhavanjem vode, ostavljanjem vode da odstoji par dana, jakim prozračivanjem vode,
    ili dodavanje pripravaka za pripremu vode.

    Trovanje teškim metalima

    Trovanje teškim metalima može biti uzrokovano starim cijevima ili metalom u akvariju. To trovanje se zamjećuje kad su
    ribe zadihane i kad su uz površinu vode tražeći zrak i ubrzano dišući. Postoje testovi kojima semože izmjeriti količina teških metala u
    vašoj vodi. Najbolji način uklanjanja teških metala je postavljanje sustava reverzne osmoze, iako korištenje filtriranja vode preko aktivnog ugljena
    može riješiti većinu problema.

    Trovanje vodikovim sulfidom

    Ovaj plin se pojavljuje truljenjem otpadaka i izmeta u akvarijskoj podlozi. Ovaj je plin otrovan i prvi znakov njegove prisutnosti je miris poput trulih jaja i ribe koje očajno traže zrak uz površinu vode. Najbolja mjera za rješavanje ovoga je promjena velike količine vode uz usisavanje otpadaka iz podloge. Djelomične promjene vode se trebaju raditi dok god ne nestane neugodan miris i ribe ne počnu normalno plivati i disati.

    Trovanje lijekovima

    Lijekovi su zamišljeni da bi pomogli ribi da se oporavi, iako, ako su krivo primijenjeni, mogu biti štetniji nego da pomažu. Lijekovi mogu imati suprotan učinak na mnoge tipove riba, poput somova, tetra, Mormyda,čistača i drugih osjetljivih riba. Lijekovi na bazi bakra mogu imati štetne učinke na beskralješnjake, tako da je potrebno uvijek ukloniti puževe i račiće iz akvarija prije primjene takvog lijeka. Uvijek je potrebno pažljivo pročitati upute za liječenje i uvjeriti se da je lijek prikladan za vašu ribu. Ukoliko se pokaže da je lijek štetan, provedite djelomičnu provjeru vode i filtrirajte vodu preko aktivnog ugljena.

    Ostala trovanja

    Postoje i druge kemikalije (dim cigareta, isparenja boja, pesticidi) koje ponekad pronađu put u vaš akvarij. Najbolji način borbe protiv tih zagađivača je ne dozvoliti da uđu u akvarij. Ipak, kad je neki od zagađivača prodro u akvarij, rezultati mogu biti strašni. Da biste riješili problem, svakako prmijenite vodu i filtrirajte je preko aktivnog ugljena.

    Neodgovarajuća temperatura

    Mnoge tropse ribe su navikle na život u vodi s malim oscilacijama temperature. Kad se temperatura promijeni ispod ili iznad odgovarajuće razina, ribe mogu oslabiti i postati osjetljivije na bolesti. Najbolji je način spriječiti variranje temperature korištenje pouzdanog grijača i postavljanje akvarija dalje od propuha.

    Neodgovarajući pH

    Većina tropskih riba živi u vodi s relativno stabilnim pH. Kad pH nije odgovarajući, riba slabi i postaje osjetljivija na bolesti i infekcije. Simptomi neodgovarajućeg pH su pokreti poput grčeva, paljene ili blijede škrge, nagli pokreti škrga, ribe se zadržavaju pod površinom vode tražeći zrak. Ukoliko je vrijednost pH radikalno promijenjena, nemojte naglo ga mijenjati na normalu. Umjesto toga postepeno dodavajte pH bufere dok se ne dostigne odgovarajući pH.

    Nedostatak kisika

    Nedostatak kisika može se zamijetiti po brzim pokretima škrga i zadržavanju ribica tik pod površinom vode. Kasnije, ribe mogu početi gubiti boju i uginuti. Nedostatak kisika može biti uzrokovan raznim razlozima: neodgovarajuće prozračivanje, porast organskih otpada, povišena temperatura, višak biljaka koje troše kisik. Svaki nedostatak kisika se može riješiti djelomičnim mijenjanjem vode, pojačanjem prozračivanja i uklanjanjem svih vrsta otpadaka.

    Živi uzroci stresa

    Uzroci stresa na ribe uključuju i žive patogene kao što su paraziti, bakterije, gljivice i virusi (najrjeđe). Ovi patogeni su obično prisutni kad ostali uvjeti oslabe ribu, ili kad se u akvarij unese nova, bolesna ribica. Ostale ribe također su izvori stresa, naročito kad napadaju ostale ribe.

    «S» = simptomi, «A» = akcija.

    Uobičajeni paraziti i bolesti koje napadaju tropske slatkovoden vrste

    PARAZITI

    Baršunasta bolest (Oodinium)

    S: Baršunasta bolest je karakteristična po finom zlatastom do sivom filmu na tijelu ribice. Napadnuta riba može ubrzano disati i češati se po akvariju. Škrge mogu biti upaljene.

    A: Kad se potvrdi da se radi o baršunastoj bolesti, pojačajte temperaturu vode u akvariju.Ako je tomoguće, voda bi trebala biti čak 31 – 34 oC. Ugasite svjetla i tretirajte ribu s bakarnim sulfatom, Tryplaflavinom, metilenskim plavilom, kombinacijom malahitnog zelenila i formalina, ili Kininovog hidroklorida. Drugi je način stavljanja oboljele ribice u solnu kupku.

    Bolest bijelih mrlja, Ich (Ichtyophthirius)

    S: Tijelo i peraje su posute malim bijelim točkama, U jačin pojavama koža može biti prekrivena slinavim sivim mrljama. Kako bolest napreduje, riba postaje letargična i manje pokretna i češe se po akvariju.

    A: Ichthyophtirius parazit ima tri stadija životnog ciklusa. Osjetljiv je na liječenje samo u stadiju slobodnog plivanja. Povisite temperaturu na 30 oC. Ova vrlo zarazna bolest se liječi malahitnim zelenilom u kombinaciji s formalinom, Trypaflavinom, Kninom, dodavanjem soli, ili mnogim dostupnim lijekovima na tržišitu. Ribe koje prežive napad Icha postaju imune na infekciju, ali i dalje su nositelji bolesti. Tako da stanovnici akvarija koji nisu imuni na bolest, mogu je dobiti ukoliko oslabe uslijed nekog stresa.

    Škržni paraziti – Gill Fluke (Dactylogyrus, Cichlidogyrus, Tetraonchus)

    S: Maleni crvoliki organizmi napadaju membrane škrga uzrokojući njihovo crvenilo i slinavost, drhtavu površinu, ubrzano disanje i iznurenost.

    A: Jajašca uzročnika su otporna na liječenje. Akvarij tretirajte Droncitom (Praziquantel) u količini 2 mg/l, ili kombinacijom malahitnog zelenila i formalina dok ne nestanu paraziti i jajašca. Također ih je moguće eliminirati iz ribe (ali ne akvarija!) kratkom kupkom u formalinu, soli (3%) i amonijakovom hidroksidu.

    Kožni paraziti – Skin Fluke (Gyrodactylus)

    S: Ribe su zaražene malim crvićima koji uzrokuju boji da blijedi, crvene mrlje i ribu koja se češe po akvariju.

    A: Ovi se paraziti tretiraju Droncitom (Praziquantelom) u koncentraciji 2 mg/l ili formalinskom kupkom.

    Riblje uši (Argulus)

    S: Riba se provlači po kamenju i biljkama i ima spuštene peraje. Površine tijela mogu imati crvene upaljene točke. Male uši su vidljive golim okom

    A: Najbolji je način liječenja pažljivo uklanjanje uši pincetom s ribe, te usisavanje podloge da se uklone jajašca. Ukoliko je infekcija jaka, povisite temperaturu na 30 oC i tretirajte akvarij dyloxom, masotenom, ili triklorfinom (0,0-dimethyl- 2,2,2-trichloro-1-hydroxyethyl phosphonate). Svakako uklonite sve beskralješnjake iz akvarija prije primjene lijekova jer bi im mogli naštetiti.

    Costia

    S: Tijelo prekriveno sivim slojem sline i skupljene peraje. Riba može neurotično plivati i češati se po kamenju. Jake infekcije dovode do crvenkastih mrlja na koži. To je jako zarazna bolest koja se širi u kiseloj vodi.

    A: Potrebno je povisiti temperaturu na 30 0C i ribu treba staviti u kratku kupku s formalinom ili dulju solnu kupku. Postoji i cijeli niz lijekova na tržištu.

    Chilodonella

    S: Tijelo i šrkge gube boju i postaju sivo-plave boje. Riba neurotično pliva i češe se po akvariju.

    A: Kombinacija malahitnog zelenila i formalina vrlo dobro djeluje kao i kratka (30 minutna) solna kupka koju prati 12 satna kupka u Trypaflavinu. Ova bolest je najčešća u pretpranim akvarijima i vrlo se lako prevenira držanjem akvarija napučenog s odgovarajućim brojem organizama.

    Bolest rupa na glavi, bolest diskusa (Hexamita, Spironucleus)

    S: Oboljele ribe gube težinu i dobivaju jamice na glavi.

    A: Uzrok ove bolesti je obično pripisan nedostatku vitamina i minerala, posebno minerala D i kalcija čiji nedostatak posebno pojačava broj uzročnika Hexamite u probavnom sustavu. Ovi probavni nametnici se obično unose hranjenjem Tubifex crvima i mogu preživjeti u podlozi nečistih akvarija. Najbolji put liječenja ove bolesti je pojačanje prehrane vitaminima. Liječenje također uključuje doziranje antibiotika i metronidazola. Držanje akvarija besprijekorno čistim je najbolja prevencija bolesti. Probajte i ljekovitu riblju hranu.

    GLJIVIČNE BOLESTI

    Saptolegnia i Achyla

    S: Pamukaste nakupine gljivica se pojavljuju na tijelu ribice. Kako alge rastu na gljivama, tako gljive postaju smeđkaste boje.

    A: Gljivične infekcije su uvijek seknudarne infekije koje se mogu jedino pojaviti kad je riba već bolesna ili fizički ozlijeđena. Kad se pojavi gljivična infekcija, pojačajte temperaturu vode. Postoje različiti načini borbe protiv ovih gljivica uključujući 30-minutnu kupku u 1ppm natrijevom permanganatu (10 mg/l), dodavanje malahitnog zelenila, ili dodavanje komercijalnih lijekova protiv gljivica.

    BAKTERIJSKE INFEKCIJE

    Riblja tuberkuloza (Mycobacterium)

    S: Riba gubi boju i apetit i dobiva uvučen trbuh. Riba postaje beživotna i često iskrivljene kralješnice. Na ribi se razvijaju čirevi pod kožom koji mogu puknuti uzrokujući otvorene ozljede i «pop-eye» (deformacije).

    A: Ova bolest je vrlo zarazna i teško ju je iskorijeniti. Bakterija može ostati živa u podlozi i tako zaraziti ostale ribice kad im oslabi imunitet. Neki su uspjesi postignuti liječenjem zaraženih riba antibioticima (Oxytetracyclin ili Kanamycin) iako je najčešće i najhumanije eutanazirati ribu i osloboditi je patnji. Kad uklanjate tako bolesne ribe, radite to pažljivo jer je ova bolest prenosiva i na ljude (rukavice!).

    Dropsy (Aeromonas, Pseudomonas)

    S: Riba zaražena dorpsijem ima izboćene ljuske, izbuljene oči, upaljene škrge, trbušna šupljina joj je ispunjena tekućinom i može imati mrlje po koži.

    A: Vrlo zarazna bolest koja se vrlo često pojavljuje kod oslabljenih riba. Zaražena riba treba biti uklonjena i eutanazirana ili liječena antibioticima. Liječenje obično nije uspješno.

    Fin Rot = raspadanje peraja (Pseudomonas i ostali)

    S: Krajevi peraja su bezbojni i pokidani. Kako bolest napreduje, oštećenja na perajama postaju jako vidljiva i peraje se raspadaju. U pravilu ovu bolest prati i gljivična infekcija koja još pojačava raspadanje peraja.

    A: Ova je bolest najčešće uzrokovana lošim stanjem vode uključujući prenisku temperaturu i porast otrovnih sastojaka u vodi. Liječi se kupkom u Trypaflavinu ili komercijalnim lijekovima. Liječenje nije lako.

    Usne gljivice, Columnaris (Chondrococcus, Cytophaga)

    S: Unatoč «zavodljivom» uobičajenom imenu, usne gljivice su u stvari bolest uzrokovana bakterijama. Mrlje koje izgledaju poput pamuka se razvijaju oko usta, na glavi, perajama, škrgama i tijelu. Kako bolest napreduje, razvijaju se i otvorene ozljede.

    A: Povisiti temperaturu vode. Postoji nekoliko načina tretmana: 30 minutna kupka u 1ppm kalijevog permanganata (10 mg/l); dodavanje malahitnog zelenila; dodavanje Nifurpirinola. Jako je važno često mijenjati vodu prilikom liječenja.

    Neonska bolest (Sporozoasis)

    S: Ovo je nelječiva bolest koja napada characine, Cyprinde i ciklide. Bolest se manifestira na nekoliko načina. Simptomi su različiti, no uključuju gubitak boje, iscrpljenost, gubitak ravnoteže što dovodi do toga da riba pliva nervozno i histerično. Zaraženi primjerak će se odvojiti od jata. Tijelo ribe može postati mliječne, mat boje.

    A: Kako bolest nije izlječiva, najbolje je spriječiti njezino širenje među jatom brzim uklanjanjem bolesne ribe i njezinom eutanazijom. Nakon što se uklone druge ribe na sigurno, potrebno je dezinficirati akvarij.

    Bolest diskusa (Discus flu, Discus Plague)

    S: Ova se bolest naglo širi nakon uvođenja nove ribe u akvarij. Prvi simptomi su male bijele mrljice na tijelu i raspadanje peraja. Uskoro će se pojaviti mliječne sluzave membrane na velikim površinama a riba će potamniti. Ukoliko je mnogo riba zaraženo, vjerojatno će se držati zajedno po uglovima akvarija.

    A: Ova sezonska bolest, slična gripi, zna uništiti cijela uzgajališta, izazvana je za sada nepoznatim uzročnicima. Znanstvenici su našli jako mnogo različitih bakterija na zaraženim ribama. Najbolji način borbe protiv te bolesti je držati pH niskim ( 4 – 5 ), dnevno mijenjati vodu (dakle, dobro očistiti akvarij) i prestati hraniti ribu. Svjetlo je potrebno ugasiti i ukloniti sve dekoracije. Treba pokušati tretirati vodu malim količinama kalijevog permangana da bi se ubio barem dio bakterija. Neki preporučaju uporabu antihistaminika tijekom trajanja bolesti (lijekova protiv alergije).

    izvor :
    mongabay.com

    da stavim tu, da ne moram traziti po drugim forumima kad zatreba

  4. Moram ovde.
    U nekoj grupi sam ciklid kipers. I svaki dan ljudi kace raznorazne ciklide za indetifikaciju.
    Okace sliku jedne vrste, fazon
    Id please
    https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t1.0-9/q77/s720x720/10313375_693062407420860_5791749583454316572_n.jpg

    I tako svaki dan jebeni spem.
    I okaci neki lik sad
    ID PLEASE
    https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1.0-9/10172738_670525462994817_5388159895142664181_n.jpg
    UMRO.. hahaahha

  5. hahahahahahah jes lud lik... :D

  6. toliko sam zaglibio sa ribicama, da sam poceo da radim kao akvarista u hiper marketu za zivotinje.
    QM da ti javljam ako naletim na neke kul biljke? A ima ih i to bas lepih i zdravih. Al one odma planu.
    Mnogo sam zgotivio ramireza....
    http://vickyvp.files.wordpress.com/2012/01/ramblue3.jpg
    http://www.seriouslyfish.com/wp-content/uploads/2013/02/Balloon-ram-Ricardo-Kobe.jpg
    ...da cu morati uzeti cim naleti u nabavci neki dojajan.
    I rezeci somic mi mnogo kul, al je lenj do jaja. Jedino se cima nocu. http://my-fish.org/wp-content/uploads/2012/11/Platydoras_costatus_n1.jpg
    http://images3.ratemyfishtank.com/photo/12/442x303/3563_9.jpg
    Imam i neki recept za ciklide. Neko je na temi kacio oskare, pa njemu da dam ako mu treba. Ja cu mozda praviti.

  7. мусаши, колико је тешко или лако узгајати рибице (да нису гупи или остале живоротке) ?

  8. Široko pitanje, za naše područje laki za održavanje su afrički ciklidi (malawi, tanganjika), zbog tvrdoće vode, njima odgovara naša voda maltene perfektno.
    Južnoamerički ciklidi su teži za održavanje (ramirez, diskusi), kod nas ih ima i prodaju se kao već naviknuti na tvrdu vodu, al' nikada ne izgledaju kao oni koji su u mekoj vodi (jače, izražajnije boje, manje podložni bolestima, generalno duži životni vijek).
    Najvažnija stavka pored vode je veličina akvarijuma, ako je veći akvarijum sve je lakše držati i održavati.

  9. Ja nisam imao nikakvih problema sa ciklidima do juce (ako ne racunamo prvobitan fajt dok se sve nije dovelo u normalu (gubitah nekih 7-8, al su bili mali)). Juce sam nasao jednu sa otvorenom ranom i usrao sam se da je tuberkoloza. Sad mi izdvojena u tegli i molim boga da je ugriz iz fajta jer se ponasa normalno. Inace, imao sam i prve male pre dve nedelje. Spasio sam ih sve. Prvo nosenje mi je imala i izvadio sam je na vreme i izbacila 5 komada sto je super jer je i ona mala. http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRsX9CVthjeFCG8wmNn8rAlLZvNAc2cfOuDJYi_7BLnddJo3XYb
    ovakvi su ti sto su mi se prvi krenuli. Ne znam da li je ukrsteno sa necim jer ih imam vise vrsta, trebalo bi da nije.

    Dok recimo molike u ovom drugom su mi posle nedelju dana zakacile ich. jebo ih caca. I odma neko lecenje i kurac.

    Daleko su otpornije te malo jace ribice od tih zivorotki. Svaki dan vadim more gupika na poslu. Ko wc papir su.

  10. Muše samo ih ostavljaj da se prcaju, sve što preživi ću ja uzeti.

  11. Kad si mislio remac otprilike?
    Sad su mi u mrestilici i bas su mali, al nemam bas puno prostora. Mrsko mi da formiram i treci akvarijum. Nemam para ni ovaj drugi da dovrsim skroz.

  12. Ubaci u neprovidnu flašu sa većim otvorom i pravi se da piješ vodu.

  13. daj najbolji akvarijum za kornjacice

Rekli o sajtu

Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.

Status Magazin · April 2009.