Prijava

Šta mislite šta je bolje - biti fokusiran na sebe i svoju neposrednu okolinu, ili imati globalnu svijest o opštim prilikama?

Prvi pristup za početak podrazumijeva fokusiranost samo na svoju porodicu, prijatelje i karijeru, bez posmatranja širih društveih prilika i slojeva u državi i bez brige o problemima drugih, a u širem smislu to podrazumijeva usmjerenost na vlastitu državu i region, bez zanimanja za probleme drugih dijelova svijeta.

Drugi pristup (globalna svijest), podrazumijeva zanimanje za razne društvene probleme raznih slojeva kako unutar države, tako i u cijelom svijetu.

Moj je lični stav da je prvi pristup EFIKASNIJI u rješavanju problema, ali isto tako i pomalo autističan i kratkoivid. Mislim da treba naći neki balans.

Neki put se iznenadim koliko nam nedostaje te globalne svijesti.

Npr. dok je cijeli svijet bio fokusiran na 9/11 i rat u Avganistanu, u Africi je bjesnio Drugi Kongoanski rat o kome niko skoro ništa nije ni izvještavao, a vjerovatno većina ljudi nije ni znala da se tamo ratuje.

A u pitanju je možda i najkrvaviji rat posle Drugog svjestkog rata - sa 5,400,000 žrtava (direktnih i indirektnih u periodu 1998-2008).

Mislim da je postojanje te globale svijesti izuzetno važno u borbi za poštovaje ljudskih prava kao i u pokušajima da se zaštite manjinske ili ugrožene grupe, kako u državi tako i u svijetu.

E sad, pošto je naivno očekivati da oni koji se tim stvarima bave to rade samo iz ljubavi prema tim nekim ugroženim slojevima, izlazi da su često umiješani i mnogi drugi interesi, uglavom finansijski (kao i interesi raznih lobija).

Ipak čitajući članak u Vikipediji o 20. vijeku, naletio sam na sledeću rečenicu:

"Mass media, telecommunications, and information technology (especially computers, paperback books, public education, and the Internet) made the world's knowledge more widely available to people. Many people's view of the world changed significantly as they became much more aware of the struggles of others and, as such, became increasingly concerned with human rights"

To me i inspirisalo da pokrenem ovu temu. Čitajući to, sve nešto mislim, ko li se to zaista toliko bavi "with struggles of others" i ljudskim pravima, i ima li to smisla ili je to sve pr'paganda i (što kažu da ovome) nije istina :)))

Misli globalno, deluj lokalno.. :)

Gde si ti? Nema te nešto. :)

Misli globalno, deluj lokalno.. :)

Pa to i jeste dobar slogan. Ima smisla. Samo je pitanje koliko se ljudi toga i pridržava?

A Gde si ti? Nema te nešto. :)

Naletim katkad. :)

Misli globalno, deluj lokalno.. :)

Pa to i jeste dobar slogan. Ima smisla. Samo je pitanje koliko se ljudi toga i pridržava?

Ko od smrtnika može da deluje globalno? Obični ljudi funkcionišu tako što udružuju lokalno delovanje i ako mogu podignu ga na neki viši nivo. U suštini sve tako funkcioniše.

Ne možemo da DJELUJEMO globlno, ali možemo da MISLIMO globalno. A to znači da smo svijesni globalnih efekata onog što činimo, a isto tako i da smo svjesni na koji način dobijamo ono što dobijamo. Npr. kako se proizvode Najk ili Adidas patike i Vijetnamu, u kakvim uslovima ti ljudi rade i sl.

Naravno, to ne treba svesti ni na patetiku, ni na neki bojkot (kao, neću kupovat patike zato što tamo eksploatišu radnike itd.

Ali treba recimo pokušati bar razmišljati o tome kako se može doprinijeti tome da se umanji recimo nejednakost u svijetu, eksploatacija zemalja trećeg svijeta i sl.

Mislim da je za zemlje u tranziciji kao što smo mi skoro svi sad na Balkanu dosta bitno da se solidarišemo i sa zemljama koje su u gorem položaju od nas, jer oni prolaze kroz faze kroz koje smo mi već prošli (npr. izlaženje na kraj sa diktatorskim režimima).

Isto tako treba se fokusirati i na zemlje koje su naprednije od nas jer će nam to omogućiti da nam neke faze kroz koje sad prolazimo ne djeluju čudne, neki su kroz njih već prošli. A i na nečijim greškama se može naučiti, kao i na pozitivnim primjerima.

I sadašnja politička situacija u Srbiji - sve veće nezadovoljstvo naroda "demokratskim" režimom, priča o povratku u devedesete. Treba možda tražiti neke paralele u svijetu, a ne posmatrati kompletnu tu situaciju izolovano.

o me i inspirisalo da pokrenem ovu temu. Čitajući to, sve nešto mislim, ko li se to zaista toliko bavi "with struggles of others" i ljudskim pravima, i ima li to smisla ili je to sve pr'paganda i (što kažu da ovome) nije istina :)))

Zavisi ko pokreće pitanje o ljudskim pravima. Iako teoretski možemo sve da saznamo, u praksi je to znanje iskrivljeno kroz sočiva koja nam naši moderatori stvarnosti stavljaju pred oči, pa će tako činjenica o kamenovanju žena i sečenju rukunogu u Saudijskoj Arabiji biti nepoznata (a ako ne nepoznata, ono bar ćušnuta u ugao svesti) u Americi, a prava jadnih Iranaca koje tlače fanatici će biti žustro zagovarana. Isto i kod nas, mi ćemo sarađivati sa Kinom koja teroriše svoje disidente, ali ćemo oštro osuđivati kršenje ljudskih prava u Somaliji. To je sranje.

pa će tako činjenica o kamenovanju žena i sečenju rukunogu u Saudijskoj Arabiji biti nepoznata (a ako ne nepoznata, ono bar ćušnuta u ugao svesti) u Americi, a prava jadnih Iranaca koje tlače fanatici će biti žustro zagovarana. Isto i kod nas, mi ćemo sarađivati sa Kinom koja teroriše svoje disidente, ali ćemo oštro osuđivati kršenje ljudskih prava u Somaliji. To je sranje.

Ali eto srećom ima ljudi, eto ti si primjer, koji su svjesni toga, samo je potrebno da takvih ljudi bude više. A isto tako bitno je da oni koji znaju za te stvari da o njima otvoreno govore.

Ako recimo neki Amer sve zna u vezi Saudijske Arabije, a opet, o tome ćuti, a forsira samo priču o Iranu, to je onda krajnji pokvarenluk, i bolje bi bilo možda čak i da ne zna, nego što zna i ćuti.

Mislim da se tu primenjuje ono što je Orvel nazvao "dvomisao". Ko zna, shvatiće. I uopšte, Orvel je toliko uspešan prorok da Nostradamusa treba poslati u penziju. Doduše, nije sve tako crno kao što je prognozirao, bio je malo veći pesimista. Sve ostalo stoji. Dvomisao, zloustavljanje, jezik englosoc, na putu je Eurazija, Istazija, Okeanija. Goldštajn: Bin Laden. Npr. Primera ima koliko hoćeš.

Оrvel je toliko uspešan prorok da Nostradamusa treba poslati u penziju.

Ljudi, da li ste primetili da pola, možda i više, digitalnih autokarti sveta nema Srbiju, Makedoniju i Bosnu?
A što se tiče ovog sranja sa uvoženjem iz Kine i slično, naši biznismeni baš vole da uvoze bespotrebne stvari.

Kratko i jasno, najbolje je gledati samo svoj posa' jer sam ja pokušavajući da pomognem drugima par puta imao baš baš da najebem, a ti neki nisu čak ni rekli hvala

Потруди се да у животу поштено зарађујеш довољно пара да можеш да кажеш тети на аутобуској да ти је вратила и оних 500 које си јој дао, и да не мораш да жртвујеш морал и принципе зато што се назиру неке паре и да уживаш довољно поштовања да када нећеш нешто што је погрешно, да кажу да си добар човек а не нафурани идеалиста.
Имај 12 деце и научи их истом.
Честитам деловао си глобално.

Потруди се да у животу поштено зарађујеш довољно пара да можеш да кажеш тети на аутобуској да ти је вратила и оних 500 које си јој дао, и да не мораш да жртвујеш морал и принципе зато што се назиру неке паре и да уживаш довољно поштовања да када нећеш нешто што је погрешно, да кажу да си добар човек а не нафурани идеалиста.
Имај 12 деце и научи их истом.
Честитам деловао си глобално.

Svaka cast.Taj rad.

И онда је Алиас појела колачић.
Боли ме курац да ли се црнци и ко већ кољу. Боли ме курац што је папа говнар. Боли ме курац што је у Шведској ладно, ал стандард. Мене интересује де имају да се купе јефтини чварци и кавурма. Ако морам да идем у пизду материну да бих пазарио јефтиније то ме интересује. Људска права иду према заслугама. Боли ме курац што су Индијанци у јебеним резерватима. Шта ја имам од тога као јединка? Интересује ме како могу да ЗАЈЕБЕМ систем да ми буде боље. Ни глобално ни локално већ ЛИЧНО.

Mislim da si to pitanje postavio u pogrešnoj zemlji, na globalnom planu mi smo niko i ništa samo još jedno malo tržište gde oni koji zagovaraju globalizam plasiraju svoje proizvode. A mikao srećni jer nosimo tike NIKE ( a što nemamo našu marku to je nebitno) i uživamo u blagodetima njihove tehnologije ( između ostalog i internet ), mi kao imamo izbor, a to je da radimo kako oni kažu mi čak ni nemamo svoje dvorište. Imamo sva obeležja jedne slobodne zemlje i društva, istoriju,zastavu i teritoriju iz razloga što su Amerikanci naučili nešto iz grešaka drugih imperija. Nije njima bitno šta pojedinci, kao što ja sad filozofiram, misle i da li imamo svoj identitet kao države jer smo pesak ispod piramide. . . Naše je da čekamo da umremo kao robovi što i jesmo samo jebiga nije više ko pre da su fizički prisutni sa bičevima sad postoje krediti, sankcije ... BUDI NORMALAN BUDI ANTIGLOBALAN mada ni sam ne bih znao kako postati antiglobalan jednom kada krenu da te melju u mašinu

Ja sam pristalica i globalizma i antiglobalizma, iako to zvuči kao kontradiktorno.

Pristalica sam globalizacije zbog širenja informacija i ideja među ljudima, razmjene dobara (pod uslovom da se nekako udesi da to bude koliko toliko fer razmjena, što uglavnom, nažalost, nije slučaj), lakšeg putovanja, širenja znanja itd.

S druge strane, pristalica sam i antiglobalizma zato što on napada loše strane globalizacije, kao što je eksploatacija nerazvijenih zemalja od strane razvijenih, nametanje Američke kulture cijelom svijetu, kulturna asimilacija, itd. Svim tim lošim stranama globalizacije se protivim.

Pristalica sam globalizacije zbog širenja informacija i ideja među ljudima, razmjene dobara (pod uslovom da se nekako udesi da to bude koliko toliko fer razmjena, što uglavnom, nažalost, nije slučaj), lakšeg putovanja, širenja znanja itd.
Ovaj pasus po meni nema veze sa globalizacijom,onakvom kako je ja doživljavam, po meni je to moderni način porobljavanja kao što su to nekad radili Rimljani i drugi moćnici