strip Zagor

  1. Cuj naplacuju papreno pa njihov Alan ford je 100 dinara.

  2. Zar nije 150? A i 100 je previse za odstampani toalet papir...

  3. Расте, црто га Наша Крмача.

  4. Hahahha, citao sam tu epizodu. Cini mi se da je to izdanje iz 90ih ako se ne varam...

  5. Имам око 30ак загора ал више их не купујем, сморили ме. Мислим добар је, ал ми више није интересантан. Упоредо сам куповао и Дилана Дога ког и сада купујем и лично ми је бољи али има епизода у Дилану кад се просеру и то ми иде на курац, као илузије неке и траже филозофију. Нек направе само добру причу о стварном чудовишту и рокање него нека фикција па да ли јесте или није, ко га зна.

  6. Zagor je stripski junak autora Serđa Bonelija (scenario) i Galijena Ferija (crtež) koji je nastao 1961. godine u Italiji. Na prostorima bivše SFRJ prvi put se pojavio 1968. godine, u stripu pod naslovom „Nasilje u Darkvudu“. Puno ime Zagora je Zagor Te-Nej, što na jeziku Algonkin Indijanaca znači „duh sa sekirom“, što se i samo često koristi kao njegovo ime u stripu. Pravo ime ovog strip heroja je Patrik Vajlding. Prvobitno, Zagoru je bilo nadenuto ime Ajaks, ali se Boneli predomislio kad je čuo da postoji deterdžent istog imena1. Strip edicija „Veseli četvrtak“ izdavač je serijala „Zagor“ za Srbiju.

  7. Zagorovo pravo ime je Patrik Vajlding, a rođen je u kolibi kod Klir Votera (Darkvud). Roditelju su mu se zvali Beti i Majk Vajlding i bili su irskog porekla. Kada je bio dečak, roditelje su mu ubili Indijanci Abenake koje je predvodio belac Solomon Kinski. Zagora je spasao otac bacivši ga u reku pre nego što je zajedno sa njegovom majkom nastradao u zapaljenoj kući koju su zapalili Indijanci. Nakon toga ga iz reke spašava lutalica Fici, čovek koji je bio bogati trgovac u Bostonu i koji se toga odrekao da bi došao da živi u divljini. Fici ga je naučio da rukuje kamenom sekirom. Tokom odrastanja, Patrik traži Solomona Kinskog da mu se osveti zbog smrti svojih roditelja. Jednog dana saznaje gde se on nalazi i sprema osvetu. Dolazi u selo Indijanaca Abenaka kojima je Kinski bio neka vrsta poglavice i ubija nekoliko Indijanaca iz zasede. Nakon toga Indijance hvata panika i većina napušta selo, dok manji broj ostaje uz Kinskog. Nakon toga ulazi u selo i ubija ostatak Indijanaca i bori se sa Kinskim i savlada ga. Tada mu Kinski govori da je njegov otac bio bivši vojni oficir koji je izvršio zločin nad indijancima i da je to razlog zašto su ubili njegove roditelje. Patrik ne može da veruje, ali kada vidi članak u novinama da je njegov otac proglašen krivim za taj zločin, pada na kolena i očajava. Tada Kinski uzima pištolj i nišani u Patrika. U tom trenutku se pojavljuje Fici i pogađa Kinskog sekirom i ubija ga. Ipak i Kinski je stigao da puca i pogađa Ficija, koji nakon nekoliko trenutaka umire na Patrikovim rukama.
    Posle tih događaja, Patrik odlazi razočaran, tužan i tada donosi odluku: „Ubuduće ću raditi samo na miru! Pokušaću izmiriti Indijance i belce, uneti više razumevanja za njih. Pomagaću onima koje ocenim pravednima, bez razmišljanja o tome ko kojoj rasi pripada“. Tako je počeo svoj put borbe protiv nepravde. Jednog dana je naišao na grupu Indijanaca koji su napali grupu glumaca sa kočijama. Savladao ih je i ubio njihovog poglavicu. Glumci koje je spasao su bili porodica Salivan koji će kasnije postati njegovi veliki prijatelji. Tokom upoznavanja sa njima, ispričao im je svoju tužnu priču i oni mu prave crveni kostim sa orlom na grudima, a Patrik daje sebi ime „Duh sa sekirom“ (indijanski naziv Za-gor Te-Nej).
    Kasnije tokom skupa indijanskih poglavica Darkvuda pojavljuje se u plamenom krugu na jednom proplanku. Indijanci videvši to pomisliše da je to duh i da ga je Manitu poslao. Tada Zagor govori: „Izbacite strah iz srca sinovi Manitua! Veliki Duh me nije poslao na zemlju da bih vas kaznio, nego da bih vam pokazao pravi put, kako bih vam ukazao na mudre odluke. Za-gor Te-Nej je moje ime, a ova sekira je moj znak! Ne zaboravite to“. Sve poglavice su prihvatile Zagora za svog zaštitnika, osim jednog koje se zvao Oga-Ito i koji je mrzeo belce. On Zagora izaziva na dvoboj u kojem ga Zagor pobeđuje i ubija.

  8. Scenaristiuredi - уреди
    Scenaristi su, tokom godina, bili Bruno Abijeti, Mauro Bozeli, Moreno Buratini, Ade Kapone, Galijeno Feri, Serđo Boneli (pod pseudonimom Gvido Nolita), Alesandro Ruso, Marčelo Tonineli,Danijele Nikolaj, Jakopo Rauh i Bepi Vinja.

  9. ovo je za one koji se nikad nisu sreli sa zagorom

  10. Ja citam, imam brojeve (Veseli cetvrtak) 1-57 (Tajna Sumera - Crna krila noci), posle toga sam bio bez kinte, pa sam prestao da narucujem. Uzecu opet kad skupim kintu, mada je bas velika scena, kako obicnog Zagora, tako i Odabrane price...ali vredi svaki dinar :)

  11. odabrane price su bas skupe

  12. ludnes nudi posle pola godine mozes kupiti 2 stara specijala za 250 dinara

  13. Čiko Felipe Kaetano Lopez i Martinez i Gonzales (Chico Felipe Cayetano Lopez y Martinez y Gonzales) je fiktivni lik koji se pojavljuje u stripovima o Zagoru gdje je prikazan kao Zagorov najverniji prijatelj i pratilac u svim avanturama. Priča o Zagoru počinje Čikovim dolaskom u Darkvud na brodu Meribel i napadom Delavera na trgovački brodić. Jedini preživeli je Čiko, koji za to ima da zahvali Zagoru. Ubrzo mu se odužuje i spašava ga sigurne smrti u vodi, sa teretom oko nogu, pa tako počinje legendarno prijateljstvo. Zagor završava sa svojim usamljeničkim životom, a koliba u močvari Mo-Hi-La, dobija još jednog stanara.
    Čikov lik pratioca gotovo savršenog heroja kao što je Zagor, bio je nešto što se podrazumevalo ranih šezdesetih godina XX veka, u svetu stripa, filma i avanturističke književnosti. Svi autori koji su želeli da pridobiju mlađu publiku, uz heroja bez mane i straha stavljali su i njegovu suprotnost, komičan lik koji je služio da zabavi čitaoce. U trenutku nastanka priče o Zagoru, ovo je već bio oproban scenario. Uzora za njegov lik je bilo mnogo, od Paje Patka do Olija, mada se njegova fizička pojava najviše oslanja na lik Sanča Panse iz Servantesovog Don Kihota. Sa ovom činjenicom su se autori poigrali 1977. godine u epizodi Il cavaliere misteriozo – Tajanstveni jahač (br. 139; ZS 396; ZSSP 6; LUX 146), kada Čiko zaista glumi Sanča Pansu jednom novom Don Kihotu.
    Simpatični Meksikanac ogromnog apetita je igrao veliku ulogu u sticanju popularnosti stripa o Zagoru. Njegova večita briga da napuni stomak i sačuva kožu su u potpunoj koliziji sa životom koji je prinuđen da vodi sa Zagorom. Legendarne epizode sa Trampijem i lakoća sa kojom upada u nevolje dale su priči o Zagoru neophodnu komičnu crtu, bez koje bi ovaj strip bio preozbiljan i pretenciozan. Čikov lik održava finu ravnotežu i ne da nam da zaboravimo da je i Zagor običan čovek. Iako se to nije često događalo, povremeno je i Čiko spašavao Zagora iz bezizlaznih situacija i tako vratio deo duga. Zbog svega toga, Zagor nije mogao pronaći vernijeg prijatelja, koji je i pored svoje trapavosti i nevelike fizičke snage nepokolebljivo ostajao uz njega i kada je sve izgledalo izgubljeno. On je majstor upadanja u nevolje, ali je s druge strane pravo dete sreće, kada se sagledaju sve situacije u kojima je Čiko uz pomoć Fortune uspevao da učini ono što ni Zagor nije mogao.
    Čiko je jedini lik uz Zagora koji se pojavljuje u svim brojevima, a zbog svoje popularnosti dobio je 1979. godine i svoj serijal Čiko Specijal. Prvi brojevi koje je napisao Serđo Boneli govore o njegovom odrastanju u rodnom Verakruzu i mladosti u Meksiku, ilegalnom prelasku granice i životom u SAD, pre nego što je upoznao Zagora. Kasniji brojevi se bave i Čikovim precima, koje on tako često spominje i avanturama koje su oni doživeli. On je ponosan na svoje poreklo Hidalga – španskog viteza i latinsku krv svojih predaka. Ono što je najinteresantnije, iako se Čiko pojavljuje u svim epizodama Zagora, Zagora nema u svim specijalima o Čiku.

  14. e nisam uzimao ludens nikad...samo veseli cetvrtak :)al uzeci i to kad tad

  15. ludnes je hrvatski i nema ga bas svuda al su sve iste price i u veselom cetvrtku i u ludnesu posle 3 do 6 meseci dva specijala od 6e po ceni od 3e

  16. treba dosat para, bar u mom slucaju, jer ne citam samo zagora, nego i dilana i mister noa :)

  17. dilan dog me nekad iznervira zato sto maras puno da mislis sata je bilo na kraju tj bez kraja je dajte mi samo neku akciju i meni super

Rekli o sajtu

Kad je pre nekoliko dana osvanuo naslov u dnevnim novinama „Željko Mitrović: Trovali su me“, na samoproklamovanom rečniku slenga vukajlija.com odgovorili su mu bez mnogo pijeteta: „Pa dobro, i ti si nas, i još to radiš“.

Ekonom:east Magazin · 03. Februar 2011.