Prijava

Zanimljivo je da su uspeli da izgrade takvu sliku o sebi nekome ko nije iz ove zemlje. I to ne samo da nije iz ove zemlje nego 1. iste je narodnosti kao većina stanovnika te zemlje, i maltene je najbliži susjed te zemlje, i 2. nije krezubi 50 iq penzioner. Mamu im jebem ako vi iz šumske imate takvu sliku o njima ko zna kako na njih gledaju evropljani. Baš je pre neki dan neki belorus pisao na srpskom sabreditu kako shvata da je kod nas donekle sranje, ali barem nije kao kod njih gde onaj Lukašenko jaše od 1994. i gde kaže da ljudi lagano nestaju ko u najboljim danima KGBa. Što se kaže bitna je perspektiva, ugao gledanja. Meni je ovaj ološ koji nas jaše ubedljivo najgori i gori ne mogu da zamislim, ali što bi rekla moja baba OD GOREG IMA GORE.

pa ima, samo da li to treba da nam bude jebeni reper?

Pa bombi, ne možemo se nadati boljem od ovoga. Najgori su, ali barem ne ubijaju neistomišljenike. Još uvek

Ovi su u fazonu - ili si s nama ili si protiv nas

Mene više brine to što je opozicija baš kilava... sad ne znam jesu li je oni rasturili, ili je opozicija sama po sebi bezveze. Za vrijeme Slobe si makar imao ozbiljnu opoziciju. I ko klinac sam bio zainteresovan za politiku, i uz ujaka sam dosta toga skonto, i uvijek smo bili protiv Slobe...

Al drugačije je tad bilo i vrijeme. Slobo je bio neko ko je bio simbol izolacije, sankcija, komunjarskih fazona, i svega onog što je nazadno. Pa čak u jednom trenutku i simbol nekog kvazi pacifiste koji je imao te neke momente, dok je tamo padala Krajina... A uz to, tad mi nismo ni znala kakva smo mi sranja pravili kojekude...

I tu je opozicija uspjela da spoji sve elemente koji su dragi narodu, često je bila više nacionalno obojena od SPS-a, pritom je bila proevropska, prozapadna, simbolizovala je neki povratak u normalu, da budemo kao "sav normalan svijet".

I okej, donekle se i jesmo vratili u normalu, i to je tekovina 5. oktobra... za koji i dalje mislim da je bitan datum... ali poslije toga su uslijedila velika razočarenja...
a) prvo da nova vlast nije bila u stanju da brzo napravi reforme koji bi nas približili nekom zapadnom društvu
b) drugo, da ni oni nisu gadljivi na pare i korupciju, i sve ono protiv čega su u načelu bili
c) treće da je promjena mentaliteta ljudi izuzetno težak proces, i vijekovi pod Turcima i decenije pod komunizmom i dalje uzimaju danak
d) da nas ni taj Zapad neće... pokazao se u više navrata jako licemjernim i kao nešto nam obećavaju, mi uradimo ono što oni traže, a onda kurac
e) U međuvremenu se i odnos snaga u svijetu malo promijenio. 90ih je Amerika bila sve i svja, danas je još uvijek dominantna, ali ima sve ozbiljniju konkurenciju

Nakon svih tih razočaranja, poslije 12 godina, dolaze naprednjaci na vlast.

I sad u ovoj novoj konstelaciji opozicija nema toliko jake te neke adute na koje bi igrala:
- da igra na nacionalnu priču, od tog nema ništa, naprednjaci su tu jači, a i nikom danas nije do srbovanja, a još manje do ratovanja
- da igra na proevropsku priču, to isto teško, jer je i SNS deklarativno za EU, a i masa naroda je mnogo evroskeptičnija nego što je bila, i niko ne vjeruje više u priče kao što su bile nekad "ulazimo u EU 2007"

- da igra na priču ekonomije... tu bi se nešto i moglo, mada SNS je ubijedio dosta ljudi da se bore za ekonomiju, možda to i rade u nekoj mjeri šta ja znam... al opozicija bi tu morala biti mnogo jača da bi nešto napravila, sa vrlo jakim ekonomskim programom, i sa sposobnošću da ga ispromovišu, i voljom da ga realizuju

- ostaje još priča o demokratiji, slobodi medija, korupciji, itd. Tu realno ima prostora dosta za opoziciju, jer u tom segmentu je vlast najviše podbacila. Ali to je istovremeno i domen gdje se svaka nova vlast najlakše oklizne, jer moć kvari ljude...

Znači, kad su ti 2 glavne teme ekonomija i borba za demokratičnije i pravednije / poštenije, manje korumpirano društvo, onda moraš biti baš jak da to izguraš, jer to uglavnom nisu teme na koje se dobijaju izbori.

Jednostavno opozicija mora postati kvalitetnija ako hoće da pobijedi. Najviše mi je žao što je DS propao... ne toliko zbog samih ljudi već zbog tradicije, DS je bila institucija na neki način, za većinu drugih stranaka.

da nas ni taj Zapad neće...

evo gledam čoveka, deluje da nije baš ono klasičan šumar i onda izjavi ovako nešto... pa idi u kurac, jel vidiš ti gde mi živimo, da li je moguće da neko sa jednom sivom ćelijom još uvek veruje da nas EU neće, a da ne vidi da smo mi po svemu srednji vek... kome treba ovaj kriminal i diktatura jebote...

jest a Bugari su bili strašno nekorumpirani i napredni... pa ih primiše

I što se korupcije tiče ona je 90% poslijedica siromaštva.

Jer ko nema, lako se prima na pare, na mito... I tu trenutno obogaćivanje ništa ne pomaže, kad ti imaš generacijski osjećaj sirotinje. I onda onaj koji dođe u poziciju da krade, to i čini, nastojeći da se obezbijedi, za tri generacije ako je moguće...

U sirotinjskim državama, materijalni status je glavni element presitiža, i glavni statusni simbol. To je carstvo spozoruša, starleta, skorojevića, itd..

U Švedskoj svakog živo zabole stojko za tim koliko neko ima para, kad svi imaju.

Većina ljudi misli da se sistemski može riješiti problem korupcije.

Okej možda i može, ali uz dosta utroška resursa, i jaku represiju.

A korupcija sama počinje da iščezava, kad većina ljudi ima neki standard dovoljno dugo vremena.

I možda je malo oftopik, ali dotakao bih se i novog patrijarha, Porfirija.
Odavno nismo imali obrazovanijeg patrijarha. Gospodin čovjek. Nadam se da on može preko crkve donekle da utiče na popravljanje sistema vrijednosti.

Evo npr. papa Franja... nikad nisam bio neki ljubitelj katoličke crkve, ali većina stvari koje on kažu, koje se tiču nekih društvenih pitanja, na mjestu je. To dosta utiče na sistem vrijednosti i na ljude koji ga prate.

Ne smijemo zaboraviti, da je za ekstremno visoki razvoj današnjeg Zapada, u velikoj mjeri zaslužna i protestantska etika. I npr. protestantske zemlje su uglavnom ekonomski jače od katoličkih... Tako da i ta neka ideologija i dominantni sistem vrijednosti može imati uticaja.

Kod nas nije ni čudo što smo generalno korumpirani i ne marimo za državu... Pa 500 godina je država bila protiv nas... živjeli smo u tuđoj državi, i samo gledali da je zajebemo. E to se dosta razlikuje od nekog čiji su preci generacijama odrastali svoji na svome, u državama koje su imale vremena da stvore tradiciju, i institucije, itd...

Nove afere izlecu svaki drugi dan, to je gotivno

Kažem kakav dojam stičem kao neko ko nije iz Srbije, vi znate bolje. Vi ih bolje znate od mene.

ja sam iz cg. valjda kao nepristrasan posmatrač treba objektivno da sagledaš situaciju, sa strane je uvijek jasnija slika ako znaš u šta gledaš..

U sirotinjskim državama, materijalni status je glavni element presitiža, i glavni statusni simbol. To je carstvo spozoruša, starleta, skorojevića, itd..

U Švedskoj svakog živo zabole stojko za tim koliko neko ima para, kad svi imaju.

Većina ljudi misli da se sistemski može riješiti problem korupcije.

Okej možda i može, ali uz dosta utroška resursa, i jaku represiju.

A korupcija sama počinje da iščezava, kad većina ljudi ima neki standard dovoljno dugo vremena.

Tldr nisam izasao iz bosne osim eventualno do srbije

Meni je ovaj ološ koji nas jaše ubedljivo najgori i gori ne mogu da zamislim, ali što bi rekla moja baba OD GOREG IMA GORE.

Ja nisam upamtio Slobu i bilo bi do jaja da neko od starijih napravi paralelu sa devedesetim i da kaze sta je tada bilo bolje/gore.

A korupcija sama počinje da iščezava, kad većina ljudi ima neki standard dovoljno dugo vremena.

Citao sam skoro o jednoj zanimljivoj teoriji o tome kako u razlicitim kulturama roditelji uce decu da ne kradu, tj. koje razloge dominantno navode itd. U jednom manjem broju severnih i zapadnih zemalja, uglavnom protestantskih, dominantan razlog je osecaj krivice. Kradja je losa jer je nemoralna i ugrozava druge ljude, nije fer prema njima itd. Drugi tip kulture koji je rasprostranjen u najvecem delu sveta (ukljucujuci i nas) se bazira na sramoti. Brukas sebe, roditelje, familiju, narod itd ako krades, ostali te gledaju s prezirom i zato ne treba krasti. Treci razlog, najprisutniji u zemljama podsaharske Afrike, je strah. Nemoj da krades ili cu te olesiti od batina ako te vidim da krades. Korelacija izmedju BDP-a po glavi stanovnika, stepenu korupcije i slicnih faktora sa ovim kulturnim razlikama je zapanjujuca. Sad, u kojoj meri je teorija "naucna" i metodoloski precizna, drugo je pitanje, ali ocigledno postoje bar neki sabloni. Poenta - nije razlika u korupciji (primarno) do para. Da jeste, bogate arapske zemlje bi imale nultu korupciju. A u realnosti su medju najkorumpiranijim zemljama sveta.

Ja nisam upamtio Slobu i bilo bi do jaja da neko od starijih napravi paralelu sa devedesetim i da kaze sta je tada bilo bolje/gore.

A jebem li ga meni to ne može da se poredi jer je tad bukvalno bilo ratno stanje, zemlja u raspadu, inflacija, čekanje u redu za leba, bonbardovanje. Nisu imali kad ovakvi dokoni retardi kao ja da seru po vlasti jer je mnogima život visio o koncu. I onda kakva god da je ta vlast, kad vidiš da te ceo svet jebendiše i mrzi, ne prezireš tu vlast do te mere.
Ono što ja kod ovih sada ne mogu da podnesem je to neprekidno vređanje inteligencije, ono baš pišanje u facu, gleda u kameru i kaže mi 'pa znam da znaš šta radim, i znaš da mi ne možeš ništa, ćuti dok te karam, budi dobra kučkica pa kad ti svršim u grkljan možda te i ostavim u životu'. I sve to rade dok je kao neko 'mirnodopsko vreme', sve se oni jadni 'zalažu za mir i ekonomsku stabilnost'. Al dobro možda i ja serem jebiga, devedesetih se ginulo, ovo sad nas samo pelješe.

Ma gde ces da poredis 90’te i ostatke titove vladavine koji u najvece “privatizuju” ono sto bilo javno i svesni su da ako i malo popuste mogu da zavrse karijeru i za to su spremni da zrtvuju narod i ekonomiju, preko nestabilne “demokratije” gde oni sto nisu bili dovoljno bucni u prvom talasu nastavljaju posao samo sad javno pa se ljudi mrste, do ovoga danas gde su ostali sporogoreci ostaci 90tih, deca bivsih komunjara i poneki debil, koji polagano zavrsavaju posao preuzimanja svega sto nije njihovo i vladace 1000 god generacijski.

Podsecaju me na fizicki proces nuklearnog raspada, prvo radiaktivno u picku materinu jer se raspadaju nestabilni elementi, pa onda sve manje i na kraju ostanu samo oni sto taman dovoljno stabilni a taman dovoljno nisu da ostane dovoljno radijacije i jalova okolina okolo. I tako miljardu god.

Jovo,ne mora biti Svedska,i u Srbiji i bilo gde samo iskompleksirani poremeceni seljaci gledaju koliko ko ima para.Svako normalan gleda u svoj dzep.

najprisutniji u zemljama podsaharske Afrike
Nemoj da krades ili cu te olesiti od batina ako te vidim da krades.

druye, tamo skoro svi drpaju, kako otvori oči zamišlja šta da drpi, od najmanjeg uličara do prrdsednika države... imaju jedno verovanje - ako ukradeš i ne uhvate te to je blagoslov.