
Veoma rijedak pojam kojim se zapravo želi izraziti odredjena asocijacije na moguće neprijateljske pokušaju u smislu ugožavanja psihičkih i fizičkih mogućnosti fizičkog lica.
Gatakovanje otprilike porijeklo vodi od riječi gatanje i kovanje. Dakle, onaj što gata vas neposredno ili posredno može gatakovat,dok onaj što kuje ili ti zakiva,vas istovremeno može kovazatakovat. Naravno sam pojam gatakovanje još uvijek nije priznat u medjunarodnom vokabularnom sistemu zbog svoje simboličke vrijednosti. Izraz gatakovanje je takodje asocijacija za indirektan pokušaj likvidacije odnosno verbalnog sakaćenja u okviru dijaloga,kojim se recipjentu pokušava nanijeti verbalna ozlijeda u nedostatku pravih argumenata.
Kada govorimo o primjeru gatakovanja,zasigurno ih ima mnogo. Jedan od primjera je: Pričaju dva sagovornika i jedan kaže drugome kako je Svazilend bolja ekipa od Tuvalua. Ovaj drugi što u neznanju što u nezainteresovanosti,odgovara " To ti je gatara rekla".Dakle klasičan primjer pripadnika gatakonizma.
Drugi primjer bi se mogao ogledati u sukobu dvije zaraćene strane,lider jedne veli svom narodu " za sve je kriv onaj što potkiva protivničke konje", a narod i masa odgovaraju " za sve je kriva sudbina", lider da bi uspostavio paralele navodi " kriv je napad proroka, razdragana masa potvrdjuje " krive su gatare koje su došle iz Estonije".
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.