Genealogija srpskih naselja, sela i zaseoka

Sevastokrator_95 2012-09-02 23:25:50 +0000

Слажем се да у свакој земљи има градова и села са помало чудним називима и да у ствари нису тако кул као што звучи на први звук, али држим да су имена домаћих села, јасно разумљива само становницима српског говорног подручја, посебна и интригантнија, испуњена исконском љубављу према завичају.

Генеалогија је, за неупућене, наука о пореклу назива људи, биљака и животиња, али сам за сходно нашао да употребим ову реч, ускоро ће вам и бити јасно зашто. Историјски и политички значај појединих места се мењао током година, неретко и њихови називи, али Србија у каквој сада живимо и даље је богата местима интересантних назива.

Рекло би се да су оснивачи били маштовите и посве духовите персоне, али да нису имале укуса. Са друге стране, о укусима се не расправља.

Слепчевић

Добро, да је ''Слепац'' као што није (или можда јесте?) још бих и разумео, али овај фамилијарни вид назива омањег мачванског села у најмању руку је неразумљив странцима. Ипак, нама Србима је јасна идеја аутора имена, али не конкретно и циљ. Једна од могућности је да име потиче од надимка очигледно популарног мештанина не баш најбољег вида, но и од њега и од савременика остао је само назив села. У сваком случају привлачи пажњу као говно муву.

Вучја локва

Не, не шалим се. Ово је заиста насељена 'област' у околини Новог Пазара. Епитет 'вучја' је мање-више јасна асоцијација и не бих се на томе задржавао, али 'локва' је недефинисан појам у овом случају. Да ли је реч о обимној количини мокраће или је пак ловац хедшотовао неког вука, остаће непознаница, али хтео сам да укажем на још једну теорију. Свима је јасно на шта просечни Србин мисли под ''вукојебином'', али није искључено да су локалци набасали на локацију која се вукојебином може назвати буквално. Како вукови живе у чопорима, ту би се, по некој логици могла затећи повећа количина вучје семене течности.

Доњи Товарник

Насеље у општини Уб, на први поглед не толико необично, али друга реч у имену ме страшно асоцира на ''јебарник'', па сам одлучио да више посветим пажње Товарнику. Назив се није могао створити сам од себе, а као једину реалну теорију о пореклу имена видим чињеницу да свуда постоји људска потреба за пражњењем, те да је од давнина морало бити одређено место специјално за те ствари. Јер, јелте, у малим срединама свако сваког зна, а са друге стране приватност је основно људско право.

Јајчић

Веома духовит назив за ово љишко насеље. Готово сам сигуран да су оснивачи насеља умирали од смеха када су донели одлуку о његовом будућем имену којим ће бити уписиван у општинске и државне регистре. Једна од дефинитивно многобројних прича о именовању Јајчића можда би била: неко је имао заиста омалено споловило за које би и реч ''курчић'' био аугментатив, па је смишљен ''јајчић'' као опис ките која не израња много изнад муда. То се проширило по селу, па тако остаде садашњи назив.

6
20 : 1
  1. a krastavče? pa gornje i donje brijanje?
    + :)

  2. ...Tu ima materjala za knjigu, samo nastavi +++

  3. Dobro pises ovo jel se ti bavis time

  4. kako to mislis jel se bavim? pisem aktivno na Vuki, ali nisam pisac po profesiji, naravski

Omiljeno za [2]

Najnovije definicije

Rekli o sajtu

Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.

Deutsche Welle · 29. April 2011.